You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Fri, 03 Dec 2021 12:30:03 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Sherien Barsoum

Filmmaker
Taza Media Inc.
Sherien Barsoum is a Toronto based filmmaker and impact producer who is inspired by people and issues making the world a better place. Her first feature, COLOUR ME was a bold exploration of black identity narratives. Most recently, Sherien directed and produced RIDE FOR PROMISE, PLAYER ZERO and BABE, I HATE TO GO - three short docs that have won awards, played top festivals, and nominated for a CSA respectively.  Sherien was the story consultant on the Oscar-shortlisted FRAME 394 and a co-produced HOUSE OF Z, the first feature film bought and distributed by Condé Nast and now on Netflix. Sherien is the former Director of Programming for the Reelworld Film Festival and serves as a mentor with the Documentary Organization of Canada.


Sessions in which Sherien Barsoum attends

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration
9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18
15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson
30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Pulling Back the Curtain
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Interactive Workshop

Keith Ochwat, Paradigm Consulting (Participant)

Peter Broderick, Paradigm Consulting (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Making a New Reality with Kamal Sinclair
1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Presentation

Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Airtight and Incontestable
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Moderator)

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Challenge of Independent Film Distribution
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

#DecolonizeDocs—The Industry
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, The DocYard/MIT Open Doc Lab (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
Localizing Your Content for Any Market
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant)

Kirsten Kelly, Female (Participant)

Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant)

Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator)

Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)

#DecolonizeDocs—The Filmmaker
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
NEH Funding: Tips from Filmmakers and the NEH
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

David Weinstein, NEH (Moderator)

Jason Cohn, Bread and Butter Films (Participant)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Participant)

Lyn Goldfarb, Lyn Goldfarb Productions (Participant)

sally rubin, Holler Home Productions; Chapman University (Participant)

Alison Sotomayor, MOXIE MEDIA PRODUCTIONS (Participant)

Ashley York, USC (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth!
1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM
Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Orwa Nyrabia
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Keynote

9:45 AM
9:45 AM
#DecolonizeDocs—The Audience
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Impact Producers Convening
1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM
Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Jamie Dobie, Peace is Loud (Moderator)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
DOC/CMPA Convening
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM
Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Ina Fichman, Intuitive Pictures (Participant)

David Vaisbord, Documentary Organization of Canada (Participant)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks
15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)