You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Mon, 17 Jan 2022 23:04:24 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Iyabo Boyd

Brown Girls Doc Mafia
Participates in 2 items

Sessions in which Iyabo Boyd participates

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
2:30 PM
2:30 PM
A-Doc/BGDM/Firelight Convening
1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM
Signup required

Cinerama Dome - Theater

Convening

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)

3:45 PM
3:45 PM
#DecolonizeDocs—The Industry
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, The DocYard/MIT Open Doc Lab (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Sessions in which Iyabo Boyd attends

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18
15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson
30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Film Critics of Color
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

DAVID MAGDAEL, DAVID MAGDAEL & ASSOCIATES, INC. (Moderator)

INKOO KANG, Slate (Participant)

Claudia Puig, Los Angeles Film Critics Association (Participant)

Dino-Ray Ramos, Deadline (Participant)

Gil Robertson, African-American Film Critics Association (Participant)

11:45 AM
11:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Jean Tsien, A-Doc / Independent Filmmaker (Moderator)

James Costa, International Documentary Association (Participant)

Kara Magsanoc-Alikpala, Call Her Ganda (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

Marty Syjuco, Thoughtful Robot Productions (Participant)

Lisa Valencia-Svensson, Multitude Films (Participant)

Therapeutic Interventions in Documentary
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

FERAS FAYYAD, LAST MEN IN ALEPPO (Participant)

Kristi Jacobson, Catalyst Films (Participant)

Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Documenting the Present, Preserving the Future
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

James Moll, BLIND VISION FILMS (Moderator)

Shola Lynch, Filmmaker (Participant)

Ross Lipman, corpus fluxus (Participant)

Linda Tadic, Digital Bedrock (Participant)

Todd Wiener, UCLA Film & Television Archive (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Presentation

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

Budgeting Workshop with Robert Bahar
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Journalists Under Threat
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Tom Jennings, PBS Frontline (Moderator)

Monika Bauerlein, Mother Jones (Participant)

Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Participant)

Fiona Lawson-Baker, Al Jazeera English (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Participant)

Making a Living at Making Change with Documentary
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Ani Mercedes, Impact Producer (Participant)

Michael Premo, Storyline (Participant)

Erin Sorenson, Third Stage Consulting (Participant)

MOLLY Murphy, Working Films (Moderator)

1:30 PM
1:30 PM
Regional Sustainability Models
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Jax Deluca, National Endowment for the Arts (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Participant)

Ken Jacobson, Freelance (Moderator)

Tim Horsburgh, Kartemquin (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Not Your Grandmother's Historical Doc
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Julia Bacha, Just Vision (Participant)

Duong-Chi Do, Media Impact & Engagement Strategist (Moderator)

Nancy Buirski, Augusta Films (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Participant)

David France, Public Square Films (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
After #MeToo
1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Nicole Page, Reavis Page Jump LLP (Moderator)

Nina Menkes, Menkesfilm (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

Nancy Schwartzman, Roll Red Roll / Sunset Park Pictures (Participant)

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
NEH Funding: Tips from Filmmakers and the NEH
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

David Weinstein, NEH (Moderator)

Jason Cohn, Bread and Butter Films (Participant)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Participant)

Lyn Goldfarb, Lyn Goldfarb Productions (Participant)

sally rubin, Holler Home Productions; Chapman University (Participant)

Alison Sotomayor, MOXIE MEDIA PRODUCTIONS (Participant)

Ashley York, USC (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth!
1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM
Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Orwa Nyrabia
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Keynote

9:45 AM
9:45 AM
Mock Deposition: The case of IDA vs. Marco Williams
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Dana Merwin, International Documentary Association (Moderator)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

James Wheaton, first amendment project/uc berkeley/stanford (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

#DecolonizeDocs—The Audience
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

ArcLight Hollywood - Theater 8

Presentation

Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant)

Steve Holmgren (Participant)

Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
National Minority Consortia
1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Pena, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Broadcast Production Pipelines
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

Documentary Production Between China and the US
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karin Chien, dGenerate Films (Moderator)

Violet Feng, Lost & Found Film Studio (Participant)

shengze zhu, Burn The Film (Participant)

Zien CUI, cuiziDV Studio (Participant)

dayong zhao, Dayong films studio (Participant)

Rikun Zhu, Mr. (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

Making the Most of Mentorship
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Nicole Opper, BAVC (Moderator)

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Lauren Kushner, Early Bird Films (Participant)

Lucila Moctezuma, Chicken & Egg Pictures (Participant)

Anu Rana, DePaul University / Assistant Professor (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
The Ramp Less Traveled
1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Lawrence Carter-Long, Disability Rights Education & Defense Fund (Moderator)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Cheryl Green (Participant)

Jim LeBrecht, Crip Camp (Participant)

Day Al-Mohamed, Invalid Corps Film (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Crediting at a Crossroads
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

David Eisenberg, ITVS (Participant)

Beth Levison, Doc Producers Alliance (Participant)

Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Role of Documentary in the Public Sphere
1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator)

Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant)

Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant)

Marcia Smith, Firelight Media (Participant)