Smriti Mundhra

Producer / Director
Al Jazeera / Meralta Films
Smriti Mundhra is an award-winning filmmaker who has been working in the film and television industry for over fifteen years. Her latest film, the documentary A Suitable Girl, world premiered in the documentary competition section of the 2017 Tribeca Film Festival to rave reviews

to rave reviews from Variety, The Hollywood Reporter, New York Magazine and was awarded the Albert Maysles Best Documentary Director prize at the festival.


Prior to A Suitable Girl, Smriti produced Bomb the System, a 2004 Independent Spirit Award nominee for Best First Feature, and the SXSW Audience Award-winning feature film Waterborne. She also co-produced Punching at the Sun, an official selection of the 2006 Sundance Film Festival, as well as over one dozen award-winning short films, including the 2010 Sundance Film Festival official selection and Women In Film award winner “New Media.” She has written, directed and produced both short- and long-form documentary work for BET, Al Jazeera English and other organizations. Her work has been supported by the Tribeca Film Institute, Film Independent, Women In Film, ITVS, and the International Documentary Association among other esteemed organizations.


Smriti’s writing has appeared in Filmmaker Magazine, Latina, the New York Daily News, Esquire and Vogue India. She is a regular culture contributor to BET.com and Cassius, writing about the intersection of race, feminism, social justice, and pop culture.


Smriti holds an MFA in Film from Columbia University. She lives in Los Angeles with her husband, screenwriter Christian Magalhães, and their daughter Isabel.


Sessions in which Smriti Mundhra attends

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson 30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Two Radio Guys Help Your Movies Look Better with Sound 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Conversation

Bob Carlson, KCRW - UnFictional (Participant)

Matthew Holzman, KCRW (Participant)

Film Critics of Color 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

DAVID MAGDAEL, DAVID MAGDAEL & ASSOCIATES, INC. (Moderator)

INKOO KANG, Slate (Participant)

Claudia Puig, Los Angeles Film Critics Association (Participant)

Dino-Ray Ramos, Deadline (Participant)

Gil Robertson, African-American Film Critics Association (Participant)

11:45 AM
11:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Jean Tsien, A-Doc / Independent Filmmaker (Moderator)

James Costa, International Documentary Association (Participant)

Kara Magsanoc-Alikpala, Call Her Ganda (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

Marty Syjuco, Thoughtful Robot Productions (Participant)

Lisa Valencia-Svensson, Multitude Films (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Challenge of Independent Film Distribution 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

#DecolonizeDocs—The Industry 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, The DocYard/MIT Open Doc Lab (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson 30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Frederick Wiseman Master Class 1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

11:30 AM
11:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Presentation

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

Budgeting Workshop with Robert Bahar 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang 30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth! 1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM , Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:45 AM
9:45 AM
#DecolonizeDocs—The Audience 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
National Minority Consortia 1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Pena, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Broadcast Production Pipelines 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Making the Most of Mentorship 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Nicole Opper, BAVC (Moderator)

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Lauren Kushner, Early Bird Films (Participant)

Lucila Moctezuma, Chicken & Egg Pictures (Participant)

Anu Rana, DePaul University / Assistant Professor (Participant)

Equity Investment in Documentary Film 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Working with International Public Broadcasters 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

Crediting at a Crossroads 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

David Eisenberg, ITVS (Participant)

Beth Levison, Doc Producers Alliance (Participant)

Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)