You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Mon, 06 Dec 2021 18:17:25 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Pulkit Datta

Producer
A-Doc / Independent Filmmaker
Raised in six countries across four continents, Pulkit’s filmmaking interests are inherently cross-cultural. He started his career assisting award-winning director Mira Nair and has since worked on a wide range of international projects. He has worked on the creative development and production of narrative films, Sundance-backed documentaries, commercials, short films, and multimedia campaigns. His films have screened at festivals such as, Toronto, Tribeca, and NewFilmmakers New York. JASON, a short film written/directed by Pulkit, won the Reel 13 competition by popular vote and was broadcast on PBS. His recent short film, WISHFUL WHISKERS, premiered at Atlanta Film Festival, and has toured 20+ festivals. Pulkit has independently produced the feature documentary THE FORGETTING GAME (IndiePix), and is a producer on INVISIBLE, a feature documentary in post-production. He also most recently produced the short documentary DO WE BELONG?, which was released by The Atlantic. Pulkit is an INK Fellow, Impact Partners Producing Fellow, and is an alum of IFP (USA), NFDC Film Bazaar (India), and Cine Qua Non Lab (Mexico).

Sessions in which Pulkit Datta attends

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration
9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18
15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson
30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Film Critics of Color
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

DAVID MAGDAEL, DAVID MAGDAEL & ASSOCIATES, INC. (Moderator)

INKOO KANG, Slate (Participant)

Claudia Puig, Los Angeles Film Critics Association (Participant)

Dino-Ray Ramos, Deadline (Participant)

Gil Robertson, African-American Film Critics Association (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Therapeutic Interventions in Documentary
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

FERAS FAYYAD, LAST MEN IN ALEPPO (Participant)

Kristi Jacobson, Catalyst Films (Participant)

Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Airtight and Incontestable
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Moderator)

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Challenge of Independent Film Distribution
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

#DecolonizeDocs—The Industry
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, The DocYard/MIT Open Doc Lab (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:30 AM
9:30 AM
Localizing Your Content for Any Market
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant)

Kirsten Kelly, Female (Participant)

Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant)

Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator)

Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Not Your Grandmother's Historical Doc
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Julia Bacha, Just Vision (Participant)

Duong-Chi Do, Media Impact & Engagement Strategist (Moderator)

Nancy Buirski, Augusta Films (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Participant)

David France, Public Square Films (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:45 AM
9:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Presentation

Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant)

Steve Holmgren (Participant)

Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
National Minority Consortia
1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Pena, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
A-Doc, the Asian American Documentary Network Convening
1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM
Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)

Rea Tajiri, Associate Professor/Temple University (Moderator)

Grace Lee, Asian American Documentary Network (Moderator)

3:45 PM
3:45 PM
Working with International Public Broadcasters
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)