You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Sun, 23 Jan 2022 20:45:54 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Julie Goldman

President
Motto Pictures
Participates in 1 Session
Julie Goldman founded Motto Pictures in 2009. She is an Oscar nominated and Emmy Award-winning producer and executive producer of documentary feature films and series. She produced Steve James’ Abacus: Small Enough To Jail, which was nominated for the 2018 Best Documentary Feature Academy Award, and The Final Year, which premiered at the Toronto International Film Festival, was released by Magnolia Pictures and broadcast on HBO. Julie is producer of Life, Animated and executive producer of Weiner, both of which premiered at the Sundance Film Festival.  Life, Animated won the US Documentary Directing Award and went on to be nominated for the 2017 Best Documentary Feature Academy Award.  Weiner won the US Documentary Grand Jury Prize and was shortlisted for an Academy Award.  Julie executive produced the acclaimed Facebook series Humans of New York, Emmy Award winning, Oscar Shortlisted Best of Enemies, and several Emmy-nominated films: 3½ Minutes, Ten Bullets, The Kill Team, Art and Craft and 1971. Julie also produced and executive produced: The Music of Strangers, Solitary, Enlighten Us, Southwest of Salem, Gideon’s Army, Manhunt, God Loves Uganda, Ai Weiwei: Never Sorry and Buck. Julie received the Amazon Studios Sundance Institute Producer's Award and the Cinereach Producer’s Award.

Sessions in which Julie Goldman participates

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

Sessions in which Julie Goldman attends

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
11:45 AM
11:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Jean Tsien, A-Doc / Independent Filmmaker (Moderator)

James Costa, International Documentary Association (Participant)

Kara Magsanoc-Alikpala, Call Her Ganda (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

Marty Syjuco, Thoughtful Robot Productions (Participant)

Lisa Valencia-Svensson, Multitude Films (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Airtight and Incontestable
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Moderator)

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Frederick Wiseman Master Class
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Journalists Under Threat
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Tom Jennings, PBS Frontline (Moderator)

Monika Bauerlein, Mother Jones (Participant)

Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Participant)

Fiona Lawson-Baker, Al Jazeera English (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth!
1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM
Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Orwa Nyrabia
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Keynote

9:45 AM
9:45 AM
Mock Deposition: The case of IDA vs. Marco Williams
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Dana Merwin, International Documentary Association (Moderator)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

James Wheaton, first amendment project/uc berkeley/stanford (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Working with International Public Broadcasters
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

Crediting at a Crossroads
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

David Eisenberg, ITVS (Participant)

Beth Levison, Doc Producers Alliance (Participant)

Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks
15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

7:30 PM
7:30 PM
Special Closing Night Event: 35mm restoration of Salesman
2 hours, 7:30 PM - 9:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Screening

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Moderator)

Rebekah Maysles, Maysles Films (Participant)