Thursday 27 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Registration 6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Lobby

Keynote: Orwa Nyrabia 30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Keynote

9:45 AM
9:45 AM
#DecolonizeDocs—The Audience 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

ArcLight Hollywood - Theater 8

Presentation

Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant)

Steve Holmgren (Participant)

Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)

Film L.A. - Meeting Room

Workshop

Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)

Creative Courage in Non-Fiction Storytelling 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Conversation

Jenni Olson, Jenni Olson Consulting/Production (Moderator)

Yance Ford, Filmmaker (Participant)

Jennie Livingston, Earth Camp One LLC (Participant)

Mock Deposition: The case of IDA vs. Marco Williams 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Dana Merwin, International Documentary Association (Moderator)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

James Wheaton, first amendment project/uc berkeley/stanford (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Female Cinematographer Convening 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Alix Blair, Collective of Documentary Women Cinematographers (Moderator)

Jen Gilomen, Forward Films, Collective of Documentary Women Cinematographers, New Day Films (Moderator)

11:30 AM
11:30 AM
Impact Producers Convening 1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Jamie Dobie, Peace is Loud (Moderator)

Duty of Care: Protecting Vulnerable Sources 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Heather Courtney, Presente Films (Participant)

Anayansi Prado, Impacto Films (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Moderator)

Shannon Service, Ghost Fleet (Participant)

International Co-Producing - Winnie 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Axel Arnö, SVT (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

CHRISTOPH JORG, PUMPERNICKEL FILMS (Participant)

Lois Vossen, Independent Lens (Participant)

Femke Wolting, Submarine (Participant)

Lunch 3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

Documentary Production Between China and the US 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karin Chien, dGenerate Films (Moderator)

Violet Feng, Lost & Found Film Studio (Participant)

shengze zhu, Burn The Film (Participant)

Zien CUI, cuiziDV Studio (Participant)

dayong zhao, Dayong films studio (Participant)

Rikun Zhu, Mr. (Participant)

National Minority Consortia 1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Pena, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Global Advocacy Convening 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Outside the Frame: Conversations from the Cutting Room 1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Panel

Carla Gutierrez (Participant)

Robb Moss, Harvard University, Dept. of Visual and Environmental Studies (Moderator)

Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant)

Aaron Wickenden (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Thriving Filmmaker Workshop 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Workshop

Ani Mercedes, Impact Producer (Moderator)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

Making the Most of Mentorship 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Nicole Opper, BAVC (Moderator)

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Lauren Kushner, Early Bird Films (Participant)

Lucila Moctezuma, Chicken & Egg Pictures (Participant)

Anu Rana, DePaul University / Assistant Professor (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
The Ramp Less Traveled 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Lawrence Carter-Long, Disability Rights Education & Defense Fund (Moderator)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Cheryl Green (Participant)

Jim LeBrecht, Crip Camp (Participant)

Day Al-Mohamed, Invalid Corps Film (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
A-Doc, the Asian American Documentary Network Convening 1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)

Rea Tajiri, Associate Professor/Temple University (Moderator)

Grace Lee, Asian American Documentary Network (Moderator)

3:00 PM
3:00 PM
International Co-Producing: That Summer 1 hour 30 minutes, 3:00 PM - 4:30 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Tobias Janson, Story (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

Joslyn Barnes, Louverture Films (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Palestinian Filmmaker Panel 1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Moderator)

dima abu ghoush, Collage Productions (Participant)

Salim Abu Jabal, Boujabel Production (Participant)

Muayad Alayan, PalCine Productions (Participant)

Mahmoud Al Massad, Jo Image (Participant)

Imad Burnat, 5 broken cameras (Participant)

Mohamed Jabaly, JABALI Film (Participant)

May Odeh, odeh films (Participant)

Rula Salameh, Just Vision (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Crediting at a Crossroads 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

David Eisenberg, ITVS (Participant)

Beth Levison, Doc Producers Alliance (Participant)

Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

Working with International Public Broadcasters 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
DOC/CMPA Convening 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Ina Fichman, Intuitive Pictures (Participant)

David Vaisbord, Documentary Organization of Canada (Participant)

Role of Documentary in the Public Sphere 1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator)

Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant)

Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant)

Marcia Smith, Firelight Media (Participant)

Disability Doc Makers Convening 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room

Convening

Jim LeBrecht, Crip Camp (Moderator)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks 15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Closing Night Party 1 hour 15 minutes, 6:00 PM - 7:15 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

7:30 PM
7:30 PM
Special Closing Night Event: 35mm restoration of Salesman 2 hours, 7:30 PM - 9:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Screening

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Moderator)

Rebekah Maysles, Maysles Films (Participant)