Monday 24 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:30 PM
7:30 PM
Special Pre-conference Screening: Food Inc 2 hours 30 minutes, 7:30 PM - 10:00 PM , Signup required

Samuel Goldwyn Theater - Theater

Screening

Evan Kleiman, KCRW (Moderator)

Roy Choi, Kogi, A-Frame, LocoL (Participant)

Robert Kenner, Food Inc. (Participant)

Carole Morison, Food Inc. (Participant)

Rick Nahmias, Food Forward (Participant)

Elise Pearlstein, Food Inc. (Participant)

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration 9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18 15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson 30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Here's What Really Happened - Hero 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Conversation

Navid Khonsari, iNK Stories (Participant)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Moderator)

10:00 AM
10:00 AM
Film Critics of Color 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

DAVID MAGDAEL, DAVID MAGDAEL & ASSOCIATES, INC. (Moderator)

INKOO KANG, Slate (Participant)

Claudia Puig, Los Angeles Film Critics Association (Participant)

Dino-Ray Ramos, Deadline (Participant)

Gil Robertson, African-American Film Critics Association (Participant)

Two Radio Guys Help Your Movies Look Better with Sound 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Conversation

Bob Carlson, KCRW - UnFictional (Participant)

Matthew Holzman, KCRW (Participant)

Pulling Back the Curtain 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Interactive Workshop

Keith Ochwat, Paradigm Consulting (Participant)

Peter Broderick, Paradigm Consulting (Participant)

11:00 AM
11:00 AM

Arena Cinelounge - Theater

Real Talks Round Tables 6 hours 30 minutes, 11:00 AM - 5:30 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Meeting

11:30 AM
11:30 AM
Making a New Reality with Kamal Sinclair 1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Presentation

Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant)

Lunch 3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

11:45 AM
11:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Jean Tsien, A-Doc / Independent Filmmaker (Moderator)

James Costa, International Documentary Association (Participant)

Kara Magsanoc-Alikpala, Call Her Ganda (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

Marty Syjuco, Thoughtful Robot Productions (Participant)

Lisa Valencia-Svensson, Multitude Films (Participant)

Therapeutic Interventions in Documentary 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

FERAS FAYYAD, LAST MEN IN ALEPPO (Participant)

Kristi Jacobson, Catalyst Films (Participant)

Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Monrovia, Indiana (2018) (Sneak Peek) 3 hours, 12:00 PM - 3:00 PM , Signup required

ArcLight Hollywood - Theater 10

Screening

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

12:45 PM
12:45 PM
VR Private Meeting - The Way Forward 1 hour 30 minutes, 12:45 PM - 2:15 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant)

Opeyemi Olukemi, American Documentary (Participant)

Here's What Really Happened: Drone 1 hour 30 minutes, 12:45 PM - 2:15 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Diana Holtzberg, East Village Entertainment (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

Tonje Hessen Schei, UpNorth Film (Participant)

jonathan borge lie, UpNorth Film (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Documenting the Present, Preserving the Future 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

James Moll, BLIND VISION FILMS (Moderator)

Shola Lynch, Filmmaker (Participant)

Ross Lipman, corpus fluxus (Participant)

Linda Tadic, Digital Bedrock (Participant)

Todd Wiener, UCLA Film & Television Archive (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Airtight and Incontestable 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Moderator)

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

Demystifying the Oscars with Tom Oyer 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room

Workshop

Tom Oyer, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
International Co-Producing: The Silence of Others 1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

Almudena Carracedo, Semilla Verde Productions Ltd. (Participant)

Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant)

A-Doc/BGDM/Firelight Convening 1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM , Signup required

Cinerama Dome - Theater

Convening

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)

3:15 PM
3:15 PM
What You Need To Know About Using Music In Your Film 1 hour 30 minutes, 3:15 PM - 4:45 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Aaron Butler (Participant)

Joel Goodman, Oovra Music (Moderator)

Vanessa Gould, Green Fuse Films (Participant)

Brooke Wentz, Seven Seas Music (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
#DecolonizeDocs—The Industry 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, The DocYard/MIT Open Doc Lab (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Challenge of Independent Film Distribution 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Opening Night Party 2 hours, 6:00 PM - 8:00 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:15 AM
7:15 AM
Documentary Audience Research Launch Breakfast 2 hours, 7:15 AM - 9:15 AM , Signup required

Kimpton Everly Hotel - Ballroom

8:00 AM
8:00 AM
Registration 9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson 30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

Localizing Your Content for Any Market 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant)

Kirsten Kelly, Female (Participant)

Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant)

Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator)

Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
What Does Advocacy for Documentary Look Like? 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Joe Berlinger, Third Eye Motion Picture Co. (Participant)

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

Jack Lerner, UCI IP, Arts, and Tech Clinic (UC Irvine Law) (Moderator)

Frederick Wiseman Master Class 1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

10:30 AM
10:30 AM
Can I Get a Witness? Archival Workshop with Barak Goodman 1 hour 30 minutes, 10:30 AM - 12:00 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Workshop

Barak Goodman, Ark Media (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
Real Talks One-on-One Meetings 6 hours, 11:00 AM - 5:00 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Meeting

11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Journalists Under Threat 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Tom Jennings, PBS Frontline (Moderator)

Monika Bauerlein, Mother Jones (Participant)

Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Participant)

Fiona Lawson-Baker, Al Jazeera English (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Participant)

Making a Living at Making Change with Documentary 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Ani Mercedes, Impact Producer (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Michael Premo, Storyline (Participant)

Erin Sorenson, Third Stage Consulting (Participant)

MOLLY Murphy, Working Films (Moderator)

Lunch 3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Cinerama Dome - Theater

Presentation

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Reenactment Reconsidered: Staged Realities and Nonfiction Fantasies 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Robert Greene, 4th Row Films (Moderator)

Yance Ford, Filmmaker (Participant)

Kitty Green (Participant)

Sandi Tan, Shirkers LLC (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Collaborative Documentary Storytelling 1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room

Panel

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Moderator)

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Helen De Michiel, Thirty Leaves Production (Participant)

Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant)

12:45 PM
12:45 PM
Creative Distribution and Audience Engagement Post-Cambridge Analytica: A Look at Changing Strategies, Roles, Demands and Data 1 hour 30 minutes, 12:45 PM - 2:15 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Presentation

Sonja Henrici, Scottish Documentary Institute (Moderator)

Jon Reiss, Hybrid Cinema (Moderator)

1:15 PM
1:15 PM
What Is the Value of a Film School Education? 1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Marco Williams, Hiptruth Productions (Moderator)

Danielle Beverly, Petunia Productions (Participant)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Julia Haslett, UNC-Chapel Hill (Participant)

Rustin Thompson, White Noise Productions (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

Regional Sustainability Models 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Jax Deluca, National Endowment for the Arts (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Participant)

Ken Jacobson, Freelance (Moderator)

Tim Horsburgh, Kartemquin (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Not Your Grandmother's Historical Doc 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Julia Bacha, Just Vision (Participant)

Duong-Chi Do, Media Impact & Engagement Strategist (Moderator)

Nancy Buirski, Augusta Films (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Participant)

David France, Public Square Films (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
That's a Fact! 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room

Presentation

Lindsay Crouse, The New York Times (Participant)

Hilke Schellmann, New York University (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
Film Criticism in Documentary—'Film Quarterly' Celebrates 60 Years 1 hour 30 minutes, 3:00 PM - 4:30 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

B Ruby Rich, Film Quarterly (Moderator)

Natalia Brizuela, UC Berkeley / Film Quarterly (Participant)

Faye Ginsburg, New York University (Participant)

Bilal Qureshi, Film Quarterly (Participant)

RaMell Ross, Louverture Films/Brown University (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
After #MeToo 1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Nicole Page, Reavis Page Jump LLP (Moderator)

Nina Menkes, Menkesfilm (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

Nancy Schwartzman, Roll Red Roll / Sunset Park Pictures (Participant)

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

Here's What Really Happened: Minding the Gap 1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Panel

Tim Horsburgh, Kartemquin (Moderator)

Bing Liu (Participant)

Diane Quon, Kartemquin Films (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
NEH Funding: Tips from Filmmakers and the NEH 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

David Weinstein, NEH (Moderator)

Jason Cohn, Bread and Butter Films (Participant)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Participant)

Lyn Goldfarb, Lyn Goldfarb Productions (Participant)

sally rubin, Holler Home Productions; Chapman University (Participant)

Alison Sotomayor, MOXIE MEDIA PRODUCTIONS (Participant)

Ashley York, USC (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang 30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth! 1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM , Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
PBS Indies Party 2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM , Signup required

NeueHouse Hollywood - NeueHouse Hollywood

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Registration 6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Lobby

Keynote: Orwa Nyrabia 30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Keynote

9:45 AM
9:45 AM
#DecolonizeDocs—The Audience 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

ArcLight Hollywood - Theater 8

Presentation

Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant)

Steve Holmgren (Participant)

Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)

Film L.A. - Meeting Room

Workshop

Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)

Creative Courage in Non-Fiction Storytelling 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Conversation

Jenni Olson, Jenni Olson Consulting/Production (Moderator)

Yance Ford, Filmmaker (Participant)

Jennie Livingston, Earth Camp One LLC (Participant)

Mock Deposition: The case of IDA vs. Marco Williams 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Dana Merwin, International Documentary Association (Moderator)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

James Wheaton, first amendment project/uc berkeley/stanford (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Female Cinematographer Convening 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Alix Blair, Collective of Documentary Women Cinematographers (Moderator)

Jen Gilomen, Forward Films, Collective of Documentary Women Cinematographers, New Day Films (Moderator)

11:30 AM
11:30 AM
Impact Producers Convening 1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Jamie Dobie, Peace is Loud (Moderator)

Duty of Care: Protecting Vulnerable Sources 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Heather Courtney, Presente Films (Participant)

Anayansi Prado, Impacto Films (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Moderator)

Shannon Service, Ghost Fleet (Participant)

International Co-Producing - Winnie 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Axel Arnö, SVT (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

CHRISTOPH JORG, PUMPERNICKEL FILMS (Participant)

Lois Vossen, Independent Lens (Participant)

Femke Wolting, Submarine (Participant)

Lunch 3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

Documentary Production Between China and the US 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karin Chien, dGenerate Films (Moderator)

Violet Feng, Lost & Found Film Studio (Participant)

shengze zhu, Burn The Film (Participant)

Zien CUI, cuiziDV Studio (Participant)

dayong zhao, Dayong films studio (Participant)

Rikun Zhu, Mr. (Participant)

National Minority Consortia 1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Pena, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Global Advocacy Convening 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Outside the Frame: Conversations from the Cutting Room 1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Panel

Carla Gutierrez (Participant)

Robb Moss, Harvard University, Dept. of Visual and Environmental Studies (Moderator)

Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant)

Aaron Wickenden (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Thriving Filmmaker Workshop 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Workshop

Ani Mercedes, Impact Producer (Moderator)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

Making the Most of Mentorship 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Nicole Opper, BAVC (Moderator)

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Lauren Kushner, Early Bird Films (Participant)

Lucila Moctezuma, Chicken & Egg Pictures (Participant)

Anu Rana, DePaul University / Assistant Professor (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
The Ramp Less Traveled 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Lawrence Carter-Long, Disability Rights Education & Defense Fund (Moderator)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Cheryl Green (Participant)

Jim LeBrecht, Crip Camp (Participant)

Day Al-Mohamed, Invalid Corps Film (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
A-Doc, the Asian American Documentary Network Convening 1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)

Rea Tajiri, Associate Professor/Temple University (Moderator)

Grace Lee, Asian American Documentary Network (Moderator)

3:00 PM
3:00 PM
International Co-Producing: That Summer 1 hour 30 minutes, 3:00 PM - 4:30 PM , Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Tobias Janson, Story (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

Joslyn Barnes, Louverture Films (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Palestinian Filmmaker Panel 1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Moderator)

dima abu ghoush, Collage Productions (Participant)

Salim Abu Jabal, Boujabel Production (Participant)

Muayad Alayan, PalCine Productions (Participant)

Mahmoud Al Massad, Jo Image (Participant)

Imad Burnat, 5 broken cameras (Participant)

Mohamed Jabaly, JABALI Film (Participant)

May Odeh, odeh films (Participant)

Rula Salameh, Just Vision (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Crediting at a Crossroads 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

David Eisenberg, ITVS (Participant)

Beth Levison, Doc Producers Alliance (Participant)

Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

Working with International Public Broadcasters 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
DOC/CMPA Convening 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Ina Fichman, Intuitive Pictures (Participant)

David Vaisbord, Documentary Organization of Canada (Participant)

Role of Documentary in the Public Sphere 1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator)

Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant)

Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant)

Marcia Smith, Firelight Media (Participant)

Disability Doc Makers Convening 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room

Convening

Jim LeBrecht, Crip Camp (Moderator)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks 15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Closing Night Party 1 hour 15 minutes, 6:00 PM - 7:15 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

7:30 PM
7:30 PM
Special Closing Night Event: 35mm restoration of Salesman 2 hours, 7:30 PM - 9:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Screening

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Moderator)

Rebekah Maysles, Maysles Films (Participant)