Monday 24 September, 2018

Time Zone: PDT/Pacific Time (US & Canada)
7:30 PM
7:30 PM
Special Pre-conference Screening: Food Inc - 2 hours 30 minutes - 7:30 PM  -  10:00 PM  |  Signup required
Samuel Goldwyn Theater - Theater Screening
Evan Kleiman, KCRW (Moderator) Roy Choi, Kogi, A-Frame, LocoL (Participant) Robert Kenner, Food Inc. (Participant) Carole Morison, Food Inc. (Participant) Rick Nahmias, Food Forward (Participant) Elise Pearlstein, Food Inc. (Participant)

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: PDT/Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration - 9 hours - 8:00 AM  -  5:00 PM
Cinerama Dome - Lobby
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18 - 15 minutes - 9:00 AM  -  9:15 AM
Cinerama Dome - Theater
Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant) Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant) Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)
9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson - 30 minutes - 9:15 AM  -  9:45 AM
Cinerama Dome - Theater Keynote
Molly Thompson, A+E Networks (Participant)
9:45 AM
9:45 AM
Here's What Really Happened - Hero - 1 hour 30 minutes - 9:45 AM  -  11:15 AM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Conversation
Navid Khonsari, iNK Stories (Participant) Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Moderator)
10:00 AM
10:00 AM
Film Critics of Color - 1 hour 30 minutes - 10:00 AM  -  11:30 AM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
DAVID MAGDAEL, DAVID MAGDAEL & ASSOCIATES, INC. (Moderator) INKOO KANG, Slate (Participant) Claudia Puig, Los Angeles Film Critics Association (Participant) Dino-Ray Ramos, Deadline (Participant) Gil Robertson, African-American Film Critics Association (Participant)
Two Radio Guys Help Your Movies Look Better with Sound - 1 hour 30 minutes - 10:00 AM  -  11:30 AM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Conversation
Bob Carlson, KCRW - UnFictional (Participant) Matthew Holzman, KCRW (Participant)
Pulling Back the Curtain - 1 hour 30 minutes - 10:00 AM  -  11:30 AM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Interactive Workshop
Keith Ochwat, Paradigm Consulting (Participant) Peter Broderick, Paradigm Consulting (Participant)
11:00 AM
11:00 AM
Real Talks Round Tables - 6 hours 30 minutes - 11:00 AM  -  5:30 PM  |  Signup required
LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery Meeting
CANCELLED: Talent Rising! Storytelling in the 21st Century - 1 hour 30 minutes - 11:00 AM  -  12:30 PM
Arena Cinelounge - Theater
11:30 AM
11:30 AM
Making a New Reality with Kamal Sinclair - 1 hour - 11:30 AM  -  12:30 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Presentation
Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant)
Lunch - 3 hours - 11:30 AM  -  2:30 PM
Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot
11:45 AM
11:45 AM
Case Study with the Filipino Production Team for Call Her Ganda - 1 hour 30 minutes - 11:45 AM  -  1:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Jean Tsien, A-Doc / Independent Filmmaker (Moderator) James Costa, International Documentary Association (Participant) Kara Magsanoc-Alikpala, Call Her Ganda (Participant) PJ Raval, Unraval Pictures (Participant) Marty Syjuco, Thoughtful Robot Productions (Participant) Lisa Valencia-Svensson, Multitude Films (Participant)
Therapeutic Interventions in Documentary - 1 hour 30 minutes - 11:45 AM  -  1:15 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Panel
FERAS FAYYAD, LAST MEN IN ALEPPO (Participant) Kristi Jacobson, Catalyst Films (Participant) Rebecca Day, Film In Mind (Moderator) Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant) Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)
12:00 PM
12:00 PM
Monrovia, Indiana (2018) (Sneak Peek) - 3 hours - 12:00 PM  -  3:00 PM  |  Signup required
ArcLight Hollywood - Theater 10 Screening
Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)
12:45 PM
12:45 PM
VR Private Meeting - The Way Forward - 1 hour 30 minutes - 12:45 PM  -  2:15 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room
Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant) Opeyemi Olukemi, American Documentary (Participant)
Here's What Really Happened: Drone - 1 hour 30 minutes - 12:45 PM  -  2:15 PM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Case Study
Diana Holtzberg, East Village Entertainment (Participant) Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator) Tonje Hessen Schei, UpNorth Film (Participant) jonathan borge lie, UpNorth Film (Participant)
1:30 PM
1:30 PM
Documenting the Present, Preserving the Future - 1 hour 30 minutes - 1:30 PM  -  3:00 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Panel
James Moll, BLIND VISION FILMS (Moderator) Shola Lynch, Filmmaker (Participant) Ross Lipman, corpus fluxus (Participant) Linda Tadic, Digital Bedrock (Participant) Todd Wiener, UCLA Film & Television Archive (Participant)
1:45 PM
1:45 PM
Airtight and Incontestable - 1 hour 30 minutes - 1:45 PM  -  3:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant) Carrie Lozano, Sundance Institute (Moderator) Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant) Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant) Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)
Demystifying the Oscars with Tom Oyer - 1 hour 30 minutes - 1:45 PM  -  3:15 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room Workshop
Tom Oyer, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)
2:30 PM
2:30 PM
International Co-Producing: The Silence of Others - 1 hour 30 minutes - 2:30 PM  -  4:00 PM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Case Study
Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant) Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator) Almudena Carracedo, Semilla Verde Productions Ltd. (Participant) Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant)
A-Doc/BGDM/Firelight Convening - 1 hour - 2:30 PM  -  3:30 PM  |  Signup required
Cinerama Dome - Theater Convening
Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator) Loira Limbal, Firelight Media (Moderator) S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)
3:15 PM
3:15 PM
What You Need To Know About Using Music In Your Film - 1 hour 30 minutes - 3:15 PM  -  4:45 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Panel
Aaron Butler (Participant) Joel Goodman, Oovra Music (Moderator) Vanessa Gould, Green Fuse Films (Participant) Brooke Wentz, Seven Seas Music (Participant)
3:45 PM
3:45 PM
#DecolonizeDocs—The Industry - 1 hour 30 minutes - 3:45 PM  -  5:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator) Abby Sun, The DocYard/MIT Open Doc Lab (Participant) Joseph Tovares (Participant) Donald Young, CAAM (Participant)
Challenge of Independent Film Distribution - 1 hour 30 minutes - 3:45 PM  -  5:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant) Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator) Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant) Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant) Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)
4:00 PM
4:00 PM
Cinerama Dome - Theater Conversation
Morgan Neville, Tremolo (Participant) Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)
5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine - 1 hour - 5:00 PM  -  6:00 PM
Cinerama Dome - Theater
Doug Block, The D-Word (Moderator) Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator) Peter Gerard, The D-Word (Moderator) Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant) Erica Ginsberg, The D-Word (Moderator) Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant) Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant) Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant) Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant) Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)
6:00 PM
6:00 PM
Opening Night Party - 2 hours - 6:00 PM  -  8:00 PM
Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: PDT/Pacific Time (US & Canada)
7:15 AM
7:15 AM
Documentary Audience Research Launch Breakfast - 2 hours - 7:15 AM  -  9:15 AM  |  Signup required
Kimpton Everly Hotel - Ballroom
8:00 AM
8:00 AM
Registration - 9 hours - 8:00 AM  -  5:00 PM
Cinerama Dome - Lobby
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson - 30 minutes - 9:00 AM  -  9:30 AM
Cinerama Dome - Theater Keynote
Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)
9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker - 1 hour 30 minutes - 9:30 AM  -  11:00 AM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
Loira Limbal, Firelight Media (Moderator) Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant) Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant) Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant) Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant) Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)
Localizing Your Content for Any Market - 1 hour 30 minutes - 9:30 AM  -  11:00 AM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Pamela Aguilar, PBS (Participant) Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant) Kirsten Kelly, Female (Participant) Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant) Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator) Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)
9:45 AM
9:45 AM
What Does Advocacy for Documentary Look Like? - 1 hour 30 minutes - 9:45 AM  -  11:15 AM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Panel
Joe Berlinger, Third Eye Motion Picture Co. (Participant) Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant) Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant) Jack Lerner, UCI IP, Arts, and Tech Clinic (UC Irvine Law) (Moderator)
Frederick Wiseman Master Class - 1 hour - 9:45 AM  -  10:45 AM
Cinerama Dome - Theater Workshop
Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)
10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries - 1 hour 30 minutes - 10:00 AM  -  11:30 AM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Performance
Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant) Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)
10:30 AM
10:30 AM
Can I Get a Witness? Archival Workshop with Barak Goodman - 1 hour 30 minutes - 10:30 AM  -  12:00 PM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Workshop
Barak Goodman, Ark Media (Participant)
11:00 AM
11:00 AM
Real Talks One-on-One Meetings - 6 hours - 11:00 AM  -  5:00 PM  |  Signup required
LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery Meeting
11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar - 1 hour 30 minutes - 11:30 AM  -  1:00 PM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Workshop
Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)
Journalists Under Threat - 1 hour 30 minutes - 11:30 AM  -  1:00 PM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Tom Jennings, PBS Frontline (Moderator) Monika Bauerlein, Mother Jones (Participant) Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Participant) Fiona Lawson-Baker, Al Jazeera English (Participant) Palika Makam, WITNESS (Participant)
Making a Living at Making Change with Documentary - 1 hour 30 minutes - 11:30 AM  -  1:00 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Panel
Ani Mercedes, Impact Producer (Participant) Sonya Childress, Firelight Media (Moderator) Michael Premo, Storyline (Participant) Erin Sorenson, Third Stage Consulting (Participant) MOLLY Murphy, Working Films (Moderator)
Cinerama Dome - Theater Presentation
Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)
Lunch - 3 hours - 11:30 AM  -  2:30 PM
Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot
11:45 AM
11:45 AM
Reenactment Reconsidered: Staged Realities and Nonfiction Fantasies - 1 hour 30 minutes - 11:45 AM  -  1:15 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Panel
Robert Greene, 4th Row Films (Moderator) Yance Ford, Filmmaker (Participant) Kitty Green (Participant) Sandi Tan, Shirkers LLC (Participant)
12:00 PM
12:00 PM
Collaborative Documentary Storytelling - 1 hour 30 minutes - 12:00 PM  -  1:30 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room Panel
Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Moderator) Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant) Helen De Michiel, Thirty Leaves Production (Participant) Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant)
12:45 PM
12:45 PM
Creative Distribution and Audience Engagement Post-Cambridge Analytica: A Look at Changing Strategies, Roles, Demands and Data - 1 hour 30 minutes - 12:45 PM  -  2:15 PM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Presentation
Sonja Henrici, Scottish Documentary Institute (Moderator) Jon Reiss, Hybrid Cinema (Moderator)
1:15 PM
1:15 PM
What Is the Value of a Film School Education? - 1 hour 30 minutes - 1:15 PM  -  2:45 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Panel
Marco Williams, Hiptruth Productions (Moderator) Danielle Beverly, Petunia Productions (Participant) Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant) Julia Haslett, UNC-Chapel Hill (Participant) Rustin Thompson, White Noise Productions (Participant)
1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding - 1 hour 30 minutes - 1:30 PM  -  3:00 PM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant) Monika Navarro, Firelight Media (Participant) Molly Thompson, A+E Networks (Participant) Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator) Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant) Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant) Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)
Regional Sustainability Models - 1 hour 30 minutes - 1:30 PM  -  3:00 PM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Ben Fowlie, Points North Institute (Participant) Jax Deluca, National Endowment for the Arts (Participant) Erica Ginsberg, The D-Word (Participant) Ken Jacobson, Freelance (Moderator) Tim Horsburgh, Kartemquin (Participant) PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)
1:45 PM
1:45 PM
Not Your Grandmother's Historical Doc - 1 hour 30 minutes - 1:45 PM  -  3:15 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Panel
Julia Bacha, Just Vision (Participant) Duong-Chi Do, Media Impact & Engagement Strategist (Moderator) Nancy Buirski, Augusta Films (Participant) Sonya Childress, Firelight Media (Participant) David France, Public Square Films (Participant)
2:00 PM
2:00 PM
That's a Fact! - 1 hour 30 minutes - 2:00 PM  -  3:30 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room Presentation
Lindsay Crouse, The New York Times (Participant) Hilke Schellmann, New York University (Participant)
3:00 PM
3:00 PM
Film Criticism in Documentary—'Film Quarterly' Celebrates 60 Years - 1 hour 30 minutes - 3:00 PM  -  4:30 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Panel
B Ruby Rich, Film Quarterly (Moderator) Natalia Brizuela, UC Berkeley / Film Quarterly (Participant) Faye Ginsburg, New York University (Participant) Bilal Qureshi, Film Quarterly (Participant) RaMell Ross, Louverture Films/Brown University (Participant)
3:30 PM
3:30 PM
After #MeToo - 1 hour 30 minutes - 3:30 PM  -  5:00 PM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
Nicole Page, Reavis Page Jump LLP (Moderator) Nina Menkes, Menkesfilm (Participant) Annie Roney, ro*co films (Participant) Nancy Schwartzman, Roll Red Roll / Sunset Park Pictures (Participant) Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant) Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Danny Alpert, Kindling Group (Participant) Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator) Michael Fequiere, Great Big Story (Participant) Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator) Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant) Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)
Here's What Really Happened: Minding the Gap - 1 hour 30 minutes - 3:30 PM  -  5:00 PM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Panel
Tim Horsburgh, Kartemquin (Moderator) Bing Liu, Minding the Gap / Kartemquin Films (Participant) Diane Quon, Kartemquin Films (Participant)
3:45 PM
3:45 PM
NEH Funding: Tips from Filmmakers and the NEH - 1 hour 30 minutes - 3:45 PM  -  5:15 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Panel
David Weinstein, NEH (Moderator) Jason Cohn, Bread and Butter Films (Participant) Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Participant) Lyn Goldfarb, Lyn Goldfarb Productions (Participant) sally rubin, Holler Home Productions; Chapman University (Participant) Alison Sotomayor, MOXIE MEDIA PRODUCTIONS (Participant) Ashley York, USC (Participant)
5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang - 30 minutes - 5:00 PM  -  5:30 PM
Cinerama Dome - Theater Keynote
Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)
6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth! - 1 hour 30 minutes - 6:30 PM  -  8:00 PM  |  Signup required
The Montalbán - Theatre Game Show
Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)
8:00 PM
8:00 PM
PBS Indies Party - 2 hours - 8:00 PM  -  10:00 PM  |  Signup required
NeueHouse Hollywood - NeueHouse Hollywood

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: PDT/Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Registration - 6 hours - 9:00 AM  -  3:00 PM
ArcLight Hollywood - Lobby
Keynote: Orwa Nyrabia - 30 minutes - 9:00 AM  -  9:30 AM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Keynote
9:45 AM
9:45 AM
#DecolonizeDocs—The Audience - 1 hour 30 minutes - 9:45 AM  -  11:15 AM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
Locsi Ferra, Level Forward (Participant) Sonya Childress, Firelight Media (Moderator) Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant) Katie Mota, Wise Entertainment (Participant) Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)
ArcLight Hollywood - Theater 8 Presentation
Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant) Steve Holmgren (Participant) Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)
Therapeutic Interventions in Documentary Experiential Workshop - 1 hour 30 minutes - 9:45 AM  -  11:15 AM
Film L.A. - Meeting Room Workshop
Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)
Creative Courage in Non-Fiction Storytelling - 1 hour 30 minutes - 9:45 AM  -  11:15 AM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Conversation
Jenni Olson, Jenni Olson Consulting/Production (Moderator) Yance Ford, Filmmaker (Participant) Jennie Livingston, Earth Camp One LLC (Participant)
Mock Deposition: The case of IDA vs. Marco Williams - 1 hour 30 minutes - 9:45 AM  -  11:15 AM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Performance
Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant) Dana Merwin, International Documentary Association (Moderator) Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant) Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant) James Wheaton, first amendment project/uc berkeley/stanford (Participant) Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)
10:00 AM
10:00 AM
Female Cinematographer Convening - 1 hour - 10:00 AM  -  11:00 AM  |  Signup required
LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery Convening
Alix Blair, Collective of Documentary Women Cinematographers (Moderator) Jen Gilomen, Forward Films, Collective of Documentary Women Cinematographers, New Day Films (Moderator)
11:30 AM
11:30 AM
Impact Producers Convening - 1 hour - 11:30 AM  -  12:30 PM  |  Signup required
LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery Convening
Sonya Childress, Firelight Media (Moderator) Jamie Dobie, Peace is Loud (Moderator)
Duty of Care: Protecting Vulnerable Sources - 1 hour 30 minutes - 11:30 AM  -  1:00 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Panel
Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant) Heather Courtney, Presente Films (Participant) Anayansi Prado, Impacto Films (Participant) Palika Makam, WITNESS (Moderator) Shannon Service, Ghost Fleet (Participant)
International Co-Producing - Winnie - 1 hour 30 minutes - 11:30 AM  -  1:00 PM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Case Study
Axel Arnö, SVT (Participant) Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator) CHRISTOPH JORG, PUMPERNICKEL FILMS (Participant) Lois Vossen, Independent Lens (Participant) Femke Wolting, Submarine (Participant)
Lunch - 3 hours - 11:30 AM  -  2:30 PM
Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot
11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines - 1 hour 30 minutes - 11:45 AM  -  1:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator) Alan Eyres, National Geographic (Participant) Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant) Julie Goldman, Motto Pictures (Participant) Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant) Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)
Documentary Production Between China and the US - 1 hour 30 minutes - 11:45 AM  -  1:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Karin Chien, dGenerate Films (Moderator) Violet Feng, Lost & Found Film Studio (Participant) shengze zhu, Burn The Film (Participant) Zien CUI, cuiziDV Studio (Participant) dayong zhao, Dayong films studio (Participant) Rikun Zhu, Mr. (Participant)
National Minority Consortia - 1 hour 45 minutes - 11:45 AM  -  1:30 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Panel
Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant) Renee Tajima-Pena, A-Doc, UCLA (Moderator) Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant) Stephen Gong, CAAM (Participant) Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant) Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant) Donald Young, CAAM (Participant)
1:00 PM
1:00 PM
Global Advocacy Convening - 1 hour - 1:00 PM  -  2:00 PM  |  Signup required
LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery Convening
Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)
1:15 PM
1:15 PM
Outside the Frame: Conversations from the Cutting Room - 1 hour 30 minutes - 1:15 PM  -  2:45 PM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Panel
Carla Gutierrez (Participant) Robb Moss, Harvard University, Dept. of Visual and Environmental Studies (Moderator) Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant) Aaron Wickenden (Participant)
1:30 PM
1:30 PM
Thriving Filmmaker Workshop - 1 hour 30 minutes - 1:30 PM  -  3:00 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Workshop
Ani Mercedes, Impact Producer (Moderator)
1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film - 1 hour 30 minutes - 1:45 PM  -  3:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator) Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant) Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant) Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)
Making the Most of Mentorship - 1 hour 30 minutes - 1:45 PM  -  3:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Nicole Opper, BAVC (Moderator) Ben Fowlie, Points North Institute (Participant) Lauren Kushner, Early Bird Films (Participant) Lucila Moctezuma, Chicken & Egg Pictures (Participant) Anu Rana, DePaul University / Assistant Professor (Participant)
2:00 PM
2:00 PM
The Ramp Less Traveled - 1 hour 30 minutes - 2:00 PM  -  3:30 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Panel
Lawrence Carter-Long, Disability Rights Education & Defense Fund (Moderator) Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant) Cheryl Green (Participant) Jim LeBrecht, Crip Camp (Participant) Day Al-Mohamed, Invalid Corps Film (Participant)
2:30 PM
2:30 PM
A-Doc, the Asian American Documentary Network Convening - 1 hour - 2:30 PM  -  3:30 PM  |  Signup required
LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery Convening
S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator) Rea Tajiri, Associate Professor/Temple University (Moderator) Grace Lee, Asian American Documentary Network (Moderator)
3:00 PM
3:00 PM
International Co-Producing: That Summer - 1 hour 30 minutes - 3:00 PM  -  4:30 PM  |  Signup required
Arena Cinelounge - Theater Case Study
Tobias Janson, Story (Participant) Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator) Joslyn Barnes, Louverture Films (Participant)
3:30 PM
3:30 PM
Palestinian Filmmaker Panel - 1 hour 30 minutes - 3:30 PM  -  5:00 PM  |  Signup required
Film L.A. - Meeting Room Panel
Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Moderator) dima abu ghoush, Collage Productions (Participant) Salim Abu Jabal, Boujabel Production (Participant) Muayad Alayan, PalCine Productions (Participant) Mahmoud Al Massad, Jo Image (Participant) Imad Burnat, 5 broken cameras (Participant) Mohamed Jabaly, JABALI Film (Participant) May Odeh, odeh films (Participant) Rula Salameh, Just Vision (Participant)
3:45 PM
3:45 PM
Crediting at a Crossroads - 1 hour 30 minutes - 3:45 PM  -  5:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 10 Panel
Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator) David Eisenberg, ITVS (Participant) Beth Levison, Doc Producers Alliance (Participant) Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant) Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)
Working with International Public Broadcasters - 1 hour 30 minutes - 3:45 PM  -  5:15 PM
ArcLight Hollywood - Theater 8 Panel
Axel Arnö, SVT (Moderator) Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant) Mandy Chang, BBC (Participant) Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant) Annie Roney, ro*co films (Participant)
4:00 PM
4:00 PM
DOC/CMPA Convening - 1 hour - 4:00 PM  -  5:00 PM  |  Signup required
LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery Convening
Ina Fichman, Intuitive Pictures (Participant) David Vaisbord, Documentary Organization of Canada (Participant)
Role of Documentary in the Public Sphere - 1 hour 30 minutes - 4:00 PM  -  5:30 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Panel
Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator) Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant) Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant) Marcia Smith, Firelight Media (Participant)
Disability Doc Makers Convening - 1 hour - 4:00 PM  -  5:00 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room Convening
Jim LeBrecht, Crip Camp (Moderator)
5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks - 15 minutes - 5:45 PM  -  6:00 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater
Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant) Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)
6:00 PM
6:00 PM
Closing Night Party - 1 hour 15 minutes - 6:00 PM  -  7:15 PM
Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot
7:30 PM
7:30 PM
Special Closing Night Event: 35mm restoration of Salesman - 2 hours - 7:30 PM  -  9:30 PM  |  Signup required
Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater Screening
Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Moderator) Rebekah Maysles, Maysles Films (Participant)