Filters

Theme
Format
Room
Other Filters
Please note that the information in this program is subject to change. Amendments will be reflected on the schedule.

Tuesday 29 September, 2020

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Opening Session
45 minutes, 9:00 AM PDT - 9:45 AM PDT

Main Stage - Main Stage

Keynote

9:45 AM
9:45 AM

Main Stage - Main Stage

Keynote

Maria Agui Carter, Iguana Films & Emerson College (Keynote speaker)

11:00 AM
11:00 AM

Expo - Expo

Conversation

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Moderator)

Steve James (Speaker)

Kevin Shaw (Speaker)

12:00 PM
12:00 PM
#BeyondResilience: The Liberatory Canon
1 hour 15 minutes, 12:00 PM PDT - 1:15 PM PDT

Main Stage - Main Stage

Panel

Stanley Nelson (Panelist)

Heather Rae (Panelist)

Rasha Salti (Panelist)

1:00 PM
1:00 PM
IDA Membership Open House
1 hour, 1:00 PM PDT - 2:00 PM PDT

Expo - Expo

Meeting

Veronica Monteyro, International Documentary Association (Moderator)

1:15 PM
1:15 PM
Restoration Space - Movement Session
45 minutes, 1:15 PM PDT - 2:00 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Activity

2:00 PM
2:00 PM

Main Stage - Main Stage

Panel

Maggie Bowman, International Documentary Association (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM

Main Stage - Main Stage

Panel

Rodney Evans, Stimulus Pictures (Panelist)

Nicole Newnham (Panelist)

Michele Spitz (Panelist)

Erin DeWard (Panelist)

Jim LeBrecht, FWD-Doc (Panelist)

Brenda Coughlin, Sundance Institute (Moderator)

Wednesday 30 September, 2020

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Breakout: Collective of Documentary Women Cinematographers (CDWC)
1 hour 30 minutes, 9:00 AM PDT - 10:30 AM PDT
Signup required

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Jen Gilomen, Forward Films, Collective of Documentary Women Cinematographers, New Day Films (Moderator)

10:00 AM
10:00 AM

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Regional

Judy Kibinge, Docubox (Moderator)

10:45 AM
10:45 AM
Breakout: Independent Documentary Directors (IDD)
1 hour, 10:45 AM PDT - 11:45 AM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Cecilia Aldarondo (Moderator)

Brandon Kramer (Moderator)

Hannah Jayanti (Moderator)

12:00 PM
12:00 PM
Breakout: Latinx
1 hour 30 minutes, 12:00 PM PDT - 1:30 PM PDT
Signup required

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Monika Navarro, Firelight Media (Moderator)

12:30 PM
12:30 PM
Dedicated Networking Time
2 hours, 12:30 PM PDT - 2:30 PM PDT

Activity

2:00 PM
2:00 PM
Breakout: A-Doc (Asian American Documentary Network)
1 hour 30 minutes, 2:00 PM PDT - 3:30 PM PDT
Signup required

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

PJ Raval, Unraval Pictures (Moderator)

Lailanie Gadia, Asian American Documentary Network (A-Doc) (Moderator)

3:00 PM
3:00 PM
Breakout: DPA Waterfall Guidelines Teach In #1
1 hour 30 minutes, 3:00 PM PDT - 4:30 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Risé Sanders-Weir (she/her), Vagabond Moving Pictures (Moderator)

3:45 PM
3:45 PM
Breakout: Alliance of Documentary Editors
1 hour, 3:45 PM PDT - 4:45 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Natalie Ancona, Alliance of Documentary Editors (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Breakout: Documentary Producers Alliance
1 hour 30 minutes, 4:30 PM PDT - 6:00 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Chantal Encalada (Moderator)

Beth Levison, Documentary Producers Alliance // Hazel Pictures (Moderator)

5:00 PM
5:00 PM
Breakout: Global Indigenous Filmmaker/Storyteller Convening - Time #1
1 hour 30 minutes, 5:00 PM PDT - 6:30 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Eleni Ledesma (Moderator)

Alexis Anoruk Sallee (Moderator)

David Hernandez Palmer (Moderator)

Amalia Cordova, Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage (Moderator)

6:00 PM
6:00 PM

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Regional

7:00 PM
7:00 PM
Sippin' Spirits with Shae: Classic Cocktails for Autumn
1 hour 15 minutes, 7:00 PM PDT - 8:15 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Activity

Shae Glover (Moderator)

Thursday 1 October, 2020

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:00 AM
7:00 AM

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Regional

Anam Abbas, Documentary Association of Pakistan (Moderator)

8:00 AM
8:00 AM

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Regional

9:00 AM
9:00 AM
Breakout: Do the Right Thing: Leaning into Ethics and Accountability
1 hour 30 minutes, 9:00 AM PDT - 10:30 AM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Sonya Childress, Perspective Fund (Moderator)

9:30 AM
9:30 AM

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Michelle van Beusekom, Documentary Organization of Canada (Moderator)

10:00 AM
10:00 AM

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Regional

Brigid O'Shea (Moderator)

11:00 AM
11:00 AM

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Regional

Emily Best, Seed&Spark (Moderator)

Breakout: FWD-Doc (Filmmakers With Disabilities)
1 hour 30 minutes, 11:00 AM PDT - 12:30 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Lindsey Dryden, Little By Little Films (Moderator)

Alysa Nahmias, AJNA (Moderator)

12:15 PM
12:15 PM
Breakout: Black Documentary Collective (BDC)
1 hour 15 minutes, 12:15 PM PDT - 1:30 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Sabrina S. Gordon (Moderator)

1:30 PM
1:30 PM
Breakout: Building Regional Power
1 hour 30 minutes, 1:30 PM PDT - 3:00 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Regional

Erica Ginsberg, The D-Word / CineCitizen Media (Moderator)

Breakout: Undocumented Filmmakers Collective
1 hour 30 minutes, 1:30 PM PDT - 3:00 PM PDT
Signup required

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Mario Torres Torres (Moderator)

Dorian Aidee Gomez Pestana, Undocumented Filmmakers Collective (Moderator)

Rahi Hasan, Undocumented Filmmakers Collective (Moderator)

Set Hernandez Rongkilyo, Filmmaker (Moderator)

Breakout: DPA Waterfall Guidelines Teach In #2
1 hour 30 minutes, 1:30 PM PDT - 3:00 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

3:00 PM
3:00 PM
Breakout: QueerDoc
1 hour 15 minutes, 3:00 PM PDT - 4:15 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Myles Markham, Multitude Films (Moderator)

4:30 PM
4:30 PM
Breakout: Brown Girls Doc Mafia
1 hour 30 minutes, 4:30 PM PDT - 6:00 PM PDT
Signup required

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Miasarah Lai, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Brenda Avila, Watsonville Film Fest / New Day Films (Moderator)

6:00 PM
6:00 PM
Soundbath and Guided Meditation Journey
1 hour, 6:00 PM PDT - 7:00 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Activity

8:00 PM
8:00 PM
Breakout: Global Indigenous Filmmaker/Storyteller Convening - Time #2
1 hour 30 minutes, 8:00 PM PDT - 9:30 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Breakout: Collectives

Eleni Ledesma (Moderator)

Alexis Anoruk Sallee (Moderator)

David Hernandez Palmer (Moderator)

Amalia Cordova, Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage (Moderator)

Friday 2 October, 2020

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM

Main Stage - Main Stage

Panel

Jessica Devaney, Multitude Films (Moderator)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Panelist)

Marcia Smith, Firelight Media (Panelist)

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Panelist)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Panelist)

10:00 AM
10:00 AM
Restoration Drop-in Clinic
2 hours, 10:00 AM PDT - 12:00 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Interactive Workshop

11:00 AM
11:00 AM

Main Stage - Main Stage

Keynote

Laverne Cox (Keynote speaker)

Sam Feder (Keynote speaker)

11:30 AM
11:30 AM
Dedicated Networking Time
2 hours, 11:30 AM PDT - 1:30 PM PDT

Activity

1:00 PM
1:00 PM
IDA Membership Open House
1 hour 30 minutes, 1:00 PM PDT - 2:30 PM PDT

Expo - Expo

Meeting

Veronica Monteyro, International Documentary Association (Moderator)

3:00 PM
3:00 PM

Main Stage - Main Stage

Panel

Grace Lee, Asian American Documentary Network (Panelist)

Set Hernandez Rongkilyo, Filmmaker (Panelist)

Anurima Bhargava, Anthem of US (Moderator)

Ashley O'Shay, Freelance Filmmaker/DCA (Panelist)

Marjan Safinia, Department of Expansion (Panelist)

5:30 PM
5:30 PM
Zeng Jinyan Keynote: The Face of Working Women
1 hour, 5:30 PM PDT - 6:30 PM PDT

Main Stage - Main Stage

Keynote

Zeng Jinyan (Keynote speaker)

6:30 PM
6:30 PM
Docs Got Talent! - Sign-up Now
1 hour, 6:30 PM PDT - 7:30 PM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Performance

Saturday 3 October, 2020

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:30 AM
7:30 AM
Restoration Space - Guided Meditation
1 hour, 7:30 AM PDT - 8:30 AM PDT

Breakout Sessions - Breakout Session

Activity

9:00 AM
9:00 AM

Main Stage - Main Stage

Panel

ill Weaver (Panelist)

Cornetta Lane-Smith (Panelist)

Ryan Pearson (Panelist)

Isabelle Moses (Panelist)

11:00 AM
11:00 AM
Reclaiming the Power of Public Media
1 hour, 11:00 AM PDT - 12:00 PM PDT

Main Stage - Main Stage

Panel

Patricia Aufderheide, American University (Moderator)

Bao Nguyen, BE WATER (Panelist)

Larry Irving (Panelist)

Monika Navarro, Firelight Media (Panelist)

Bhawin Suchak, Youth FX Inc. (Panelist)

1:00 PM
1:00 PM
Intersectionality in the Edit Room
1 hour 30 minutes, 1:00 PM PDT - 2:30 PM PDT

Main Stage - Main Stage

Panel

Luna X Moya (Panelist)

Juli Vizza, Prandial Pictures (Moderator)

Steph Ching (Panelist)

Randy Redroad (Panelist)

Faisal Azam, ADE, Karen Schmeer (Panelist)

Steven J. Golliday, Freelance / Independent (Panelist)

3:00 PM
3:00 PM
Breaking It Down: The Interview
1 hour 15 minutes, 3:00 PM PDT - 4:15 PM PDT

Main Stage - Main Stage

Panel

Chase Joynt (Panelist)

Esery Mondesir (Panelist)

Jonathan Bogarin (Panelist)

Sophia Nahli Allison (Panelist)

Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Moderator)

Elan Bogarin (Panelist)

5:00 PM
5:00 PM
Closing Night Screening: Through the Night
1 hour 45 minutes, 5:00 PM PDT - 6:45 PM PDT
Signup required

Performance

Loira Limbal, Firelight Media (Speaker)

Schedule
You can add custom text at the top of the schedule page
Choose a preferred schedule view or leave it on auto to let Grenadine decide.
Check this box to display a view switcher (List, Tiles, Grid, Calendar) in the schedule. Otherwise, it will be hidden.
Allow users to "favorite" sessions (i.e. "add sessions to their list of favorites") to create their own personalized schedules.
This only applies to sessions that require a simple signup (i.e. sessions with limited capacity)
The "remaining capacity" only applies to sessions that require signing up or purchasing of a ticket to attend.
Will display child sessions right on the main schedule listing page. Otherwise, child sessions are only listed in a session's detail page.