You are logged in as an admin user. This page is cached for performance until Fri, 12 Aug 2022 00:02:17 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Juan Pablo Martinez

Aecom Technical Services

Sessions in which Juan Pablo Martinez attends

Wednesday 20 October, 2021

Time Zone: (GMT+01:00) Brussels
10:00
10:00

Panel

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

Fikret Sivrikaya, GT-ARC / TU Berlin (Speaker)

Camille Plestan, Vedecom (Speaker)

Konstantinos Katsaros, Institute of Communication and Computer Systems (ICCS) (Speaker)

Olga Segou, INTRASOFT International (Speaker)

13:00
13:00

Panel

Martin Serrano, Insight Centre for Data Analytics - NUI Galway (Moderator)

Achille Zappa, I3-MARKEt Consortium – NUIGalway (Moderator)

Gerrit Rosam, Leibniz University of Hannover (Speaker)

Bijan Yadollahi, CMCL Innovations (Speaker)

Ernesto Ettore Troiano, GFT Italia (Speaker)

14:00
14:00

Panel

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Damir Filipovic, AIOTI (Speaker)

Monique Calisti, Martel Innovate (Speaker)

Martin Brynskov, Aarhus University (Speaker)

Francisco Molina, Archimede Solutions (Speaker)

Francesco Capparelli, Istituto Italiano per la Privacy e la Valorizzazione dei Dati (Speaker)

16:00
16:00
Future of Agrifood Industry
1 hour, 16:00 - 17:00

Panel

Kevin Doolin, Walton Institute (Moderator)

Alexander Berlin, Berlin Thinking Consulting (Speaker)

Ioanna Roussaki, National Technical University of Athens(NTUA)/Institute of Communication and Computer Systems(ICCS) (Speaker)

Athanasios Poulakidas, INTRASOFT Intl (Speaker)

Branimir Rakić, Trace Labs (Speaker)

Srdjan Krco, DunavNET (Speaker)

Stefan Rilling, Fraunhofer Institute for Intelligent Analysis and Information Systems (Speaker)

18:00
18:00

Panel

Marcelo Knorich Zuffo, USP (Speaker)

Gabriel Antonio Marao, Brazilian IoT Forum (Moderator)

Roseli de Deus Lopes, Polytechnic School of the University of São Paulo (Speaker)

Laisa Costa Paula de Biase, University of São Paulo (USP) (Speaker)

Geovane Fedrecheski, University of São Paulo (USP) (Speaker)

19:00
19:00

Panel

Gabriel Antonio Marao, Brazilian IoT Forum (Moderator)

Vidal Zapparoli Melo, SAT ALLIANCE (Speaker)

Eliana Cardoso Emediato de Azambuja, Government of Brazil (Speaker)

21:00
21:00

Panel

Ana Garcia Robles, Big Data Value Association (BDVA) (Moderator)

Thomas Hahn, Siemens AG (Speaker)

Julien Chiaroni (Speaker)

John Dyck, the Smart Manufacturing Institute (Speaker)

22:00
22:00

Panel

Pedro Ralda, Mandat International (Moderator)

Abhimanyu Gosain, PAWR Project Office College of Engineering Northeastern University (Speaker)

Cédric Crettaz, Mandat International (Speaker)

Brecht Vermeulen, Fed4FIRE+ (Speaker)

23:00
23:00
Next Generation Internet
1 hour, 23:00 - 0:00

Panel

James Clarke, Waterford Institute of Technology (Moderator)

Vince Kellen, UC San Diego (Speaker)

Richard Brooks, Clemson University (Speaker)

Marco Ruffini, Trinity College Dublin (Speaker)

James Mitchell, Strategic Blue (Speaker)

Rohi Sukhia, OBADA Foundation (Speaker)

Ivan Seskar, Rutgers University/WINLAB (Speaker)

Thursday 21 October, 2021

Time Zone: (GMT+01:00) Brussels
1:00
1:00

Panel

Marimuthu Swami Palaniswami, University of Melbourne (Moderator)

Arkady Zaslavsky, Deakin University (Speaker)

Aravinda S. Rao, University of Melbourne (Speaker)

Nandakishor Desai, University of Melbourne (Speaker)

2:00
2:00
Advanced IoT for Beyond 5G
1 hour, 2:00 - 3:00

Panel

Akihiro Nakao, University of Tokyo (Moderator)

Teruo Higashino, Osaka University (Speaker)

Shingo Ata, Osaka University (Speaker)

3:00
3:00

Panel

Gyu Myoung Lee, Liverpool John Moores University (Moderator)

Hyeontaek Oh, KAIST Institute for Information Technology Convergence (Speaker)

Dong-Joo Kang, HAEZOOM Inc. (Speaker)

4:00
4:00

Panel

Haisheng (Johnson) Yu, Beijing Internet Institute (Moderator)

Wenyong Wang, UESTC (University of Electronic Science and Technology of China) (Speaker)

Yan Ma, Beijing University of Posts and Telecommunications (BUPT) (Speaker)

Jianfei Li, China Unicom Research Institute. (Speaker)

7:00
7:00

Panel

Ajith Balakumar, Forthcode (Moderator)

Anand Srinivasan, Akasa Air (Speaker)

Cyril JEAN, PXCom (Speaker)

Ingrid Wee, SATS Ltd (Speaker)

9:00
9:00

Panel

Anna Brékine, Mandat International (Moderator)

Uta Wehn, IHE Delft Institute for Water Education (Speaker)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Speaker)

Rob Hygate, eWater Services (Speaker)

10:00
10:00

Panel

Nuria De Lama, IDC (Speaker)

Satyen Gupta, Bharat IPv6 Forum (Speaker)

Damien Hanyurwimfura, University of Rwanda (Speaker)

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)

John Lee, Internet Associates (Speaker)

Share this