You are logged in as an admin user. This page is cached for performance until Fri, 12 Aug 2022 09:26:50 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Tuesday 5 June, 2018

Time Zone: (GMT+01:00) Madrid
8:30 AM
8:30 AM
Welcome and Registration Desk
10 hours, 8:30 AM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Registration Area

Networking Events

Exhibition Area
10 hours 30 minutes, 8:30 AM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Welcome Coffee
30 minutes, 8:30 AM - 9:00 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

9:30 AM
9:30 AM
IoT Week 2018 Opening Plenary Session
2 hours, 9:30 AM - 11:30 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Teatro A1

Keynote

Iñigo Urkullu Renteria, Basque Country (Potential)

Francisco Arteche, Grupo Euskaltel (Participant)

Mechthild Rohen, European Commission (Participant)

Estíbaliz Hernáez Laviña, Government of the Basque Country (Participant)

Asier Abaunza, City Council of Bilbao (Participant)

Craig Bachmann, TM Forum (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Chaesub Lee, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Alex Bengoa, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Matthias Scheffler, Fritz Haber Institute - Berlin MPG (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
GIoTS Paper Session: IoT Enabling Technologies II
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

Common Meeting U4IoT / CREATE-IoT
2 hours, 11:30 AM - 1:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

EXCITING Projects (Private Meeting)
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

AIOTI WG03 Semantic Interoperability (Private Meeting)
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Board Meeting

11:45 AM
11:45 AM
GIoTS Industry Forum III: Cybersecurity & IoT
1 hour 15 minutes, 11:45 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

David Holder, Erion Ltd. (Participant)

Heidi Kivekäs, National Cyber Security Centre of Finland (Participant)

Luca Bolognini, Italian Institute for Privacy and Data Valorisation (IIP) (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
New Trends on Smart Agriculture
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Denis Sakuma, Center of Innovation in Agribusiness (CIAg) - Brazil (Participant)

Jürgen Sturm, AIOTI (Participant)

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)

Edwin Hecker, SmartAgriHubs (Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Participant)

Welcome of the Startup Competition
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Tanya Suarez, BluSpecs (Participant)

Marilín Gonzalo, marilink.net (Moderator)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Participant)

Stefanie Turber, Comflylight (Potential)

Marian Gabilondo, BIC GIPUZKOA (Participant)

Hussam Mansour, IoTeeLab (Potential)

1:00 PM
1:00 PM
Networking Lunch
1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

2:00 PM
2:00 PM
Industrial Solutions on Farming & Food Security
1 hour 15 minutes, 2:00 PM - 3:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Tomo Popović, University of Donja Gorica (Participant)

Jérôme Bandry, CEMA European Agricultural Machinery (Participant)

Joseba Izaguirre, IK4-TEKNIKER (Participant)

Thomas Engel, European Technology Innovation Center - John Deere GmbH & Co. KG, Germany (Participant)

Aitor Arnaiz, IK4-TEKNIKER (Participant)

Startup Competition Pitches (I)
1 hour 45 minutes, 2:00 PM - 3:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

José Antonio Campos Granados, Deusto Business School (Other Participant)

Irene López de Vallejo (Other Participant)

Esther Paguey, BIC GIPUZKOA (Other Participant)

Tanya Suarez, BluSpecs (Other Participant)

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Other Participant)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Other Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Anatole Krattiger, Prisma Innovations LLC (Participant)

Pekka Nikander, Aalto University (Participant)

Peter Wittenburg, FDO Forum (Moderator)

Martin Ruubel (Potential)

Visa Vallivaara, VTT (Participant)

Monique Morrow, Humanized Internet (Potential)

Benoit Abeloos, European Commission (Participant)

Edwin Morley-Fletcher, Lynkeus (Potential)

Peter Wittenburg, FDO Forum (Potential)

Luca Bolognini, Italian Institute for Privacy and Data Valorisation (IIP) (Potential)

IoT Marketplaces from EU Projects
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Bruno Almeida, UNPARALLEL Innovation (Participant)

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Moderator)

Nikolaos Kaklanis, ITI (Participant)

Francois Fischer, FSCOM (Participant)

Juan José Hierro, Fiware Foundation/Fiware Technical Steering Committee (Participant)

Why should IoT Innovation Actions Engage with Artists?
2 hours 15 minutes, 2:00 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Luis Miguel Girao, Artshare (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
GIoTS Paper Session: IoT Enabling Technologies III
1 hour 45 minutes, 2:30 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

GIoTS Paper Session: IoT Applications, Services I
1 hour 45 minutes, 2:30 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Sanyu Karani, FundingBox (Participant)

Mirko Presser, Aarhus University (Moderator)

Marta Arniani, Futuribile / Curating Futures (Moderator)

3:15 PM
3:15 PM
Integrated & Smart Food Value Chain
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)

Nuria De Lama, IDC (Participant)

Andrés Montero Aparicio, Ministry of Agriculture, Fisheries, Food and Environment (Participant)

Klaus Beetz, Siemens AG (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Rositsa Georgieva, European Commission (Participant)

Alicia Cano, Medtronic Ibérica; ActiveAge IoT LSP (Potential)

Peter Wintlev-Jensen, European Commission (Moderator)

Franck Boissière, European Commission (Participant)

Mario Dionisio, European Commission (Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Participant)

Novel Business Models for Smart Cities
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Luis Muñoz, University of Cantabria (Moderator)

Ajith Balakumar, Forthcode (Participant)

Davor Meersman, Open & Agile Smart Cities (OASC) (Participant)

Paulo Lerner (Potential)

Natalie Samovich, ENERCOUTIM (Participant)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Potential)

4:15 PM
4:15 PM
Coffee Break
30 minutes, 4:15 PM - 4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

4:45 PM
4:45 PM
Farming & Food Security Ecosystems
1 hour 15 minutes, 4:45 PM - 6:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Alexander Berlin, Berlin Thinking Consulting (Moderator)

Laura Daniele, TNO (Participant)

Sjaak Wolfert, Agri-Food (Participant)

Luis Pérez-Freire, Gradiant (Participant)

Ana Cuadrado Galván, European Commission (Participant)

GIoTS Paper Session: IoT Enabling Technologies IV
1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

Startup Competition Pitches (II)
1 hour, 4:45 PM - 5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

José Antonio Campos Granados, Deusto Business School (Other Participant)

Esther Paguey, BIC GIPUZKOA (Other Participant)

Irene López de Vallejo (Other Participant)

Tanya Suarez, BluSpecs (Other Participant)

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Other Participant)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Other Participant)

GIoTS Paper Session: IoT applications, Services II
1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Nanotech & Dust IoT: the Next Frontier
1 hour, 4:45 PM - 5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Peter Connock, AENEAS (Participant)

Marilín Gonzalo, marilink.net (Moderator)

Mauricio A. Spirito, ISMB (Potential)

Santos Merino, IK4-TEKNIKER (Participant)

Alessandra Calzola, Samsung (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Mirko Presser, Aarhus University (Moderator)

Martin Jørgensen, Xtel Wireless (Participant)

Martin Strohbach, AGT International (Participant)

Andrea Siviero, IDC's Customer Insights & Analysis Group / IDC European IoT Practice (Participant)

Elena Alfaro, Grupo BBVA (Participant)

AIOTI WG07 Private Meeting (CREATE IoT)
2 hours 45 minutes, 4:45 PM - 7:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

Exciting Projects (Private Meeting)
1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Jonas Breuer, Imec (Moderator)

Nathalie Stembert, Stembert Design (Participant)

Ines Vaittinen, ENoLL - European Network of Living Labs (Participant)

Abdolrasoul Habibipour, Luleå University of Technology (Moderator)

Wim Vanobberghen, Imec-Smit-Vub (Participant)

Anna Ståhlbröst, Luleå University of Technology (Participant)

6:00 PM
6:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Bruno Michel, IBM Switzerland (Participant)

Luis Layo Rivacoba, Iberdrola Networks (Participant)

Juan Rico, Atos Research & Innovation (Moderator)

Mauricio A. Spirito, ISMB (Participant)

François Sonnet, ElectriCChain (Participant)

Mario Dionisio, European Commission (Participant)

6:15 PM
6:15 PM
Startup Competition Final & Awards
45 minutes, 6:15 PM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Tanya Suarez, BluSpecs (Potential)

Mirko Presser, Aarhus University (Participant)

Alex Bengoa, IK4-TEKNIKER (Participant)

Alexander Arriola Lizarriturri, SPRI (Participant)

7:00 PM
7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Juan Mari Aburto Rique, City of Bilbao (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Martin Brynskov, Aarhus University (Participant)