You are logged in as an admin user. This page is cached for performance until Fri, 12 Aug 2022 09:39:50 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Wednesday 6 June, 2018

Time Zone: (GMT+01:00) Madrid
8:30 AM
8:30 AM
Welcome and Registration Desk
10 hours, 8:30 AM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Registration Area

Networking Events

Exhibition Area
10 hours 30 minutes, 8:30 AM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

9:00 AM
9:00 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

Klaus Beetz, Siemens AG (Participant)

aa aa (Participant)

Jürgen Neises, Fujitsu (Participant)

Rositsa Georgieva, European Commission (Participant)

Thomas Walloschke (Moderator)

Jon Kepa Gerrikagoitia, IK4-IDEKO (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

GIoTS Paper Session: IoT Applications, Services III
1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Workshop

Bilel Jamoussi, International Telecommunication Union (ITU) (Participant)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Juan Mari Aburto Rique, City of Bilbao (Potential)

F-Interop Open Callers Closed Meeting (Part I)
1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

Serge Fdida, Sorbonne University (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Lean Researcher with MERLIN
1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Tanya Suarez, BluSpecs (Moderator)

Brendan Rowan, BluSpecs (Participant)

9:45 AM
9:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

IoT for Sustainable Development in Africa
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Pedro Maló, UNPARALLEL (Moderator)

Mamour Diop, UPPA (Participant)

Philippe Cousin, Easy Global Market (Moderator)

Alexander Ntoko, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Fiifi Baidoo, iSpace (Participant)

Congduc Pham, Pau University (Participant)

Smart Living Environments: ACTIVAGE (LSP)
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Pilar Sala, MYSPHERA (Participant)

Germán Gutiérrez, Medtronic Ibérica (Moderator)

Nikolaos Kaklanis, ITI (Participant)

Saied Tazari, Fraunhofer IGD (Participant)

Suzanne Morton, Leeds City Council (Participant)

Sebastián Pantoja, Televés (Participant)

Giuseppe Fico, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

c.c c.c (Participant)

Rosalia Simon, Telefónica (Potential)

Sergio Guillen Barrionuevo, MYSPHERA (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Workshop

Paul Wilson, Connected Places Catapult (Participant)

Michael Hagler (Potential)

Jacco Brouwer, City Data - Amsterdam (Participant)

Josu Santacruz Cenitagoya, CIMUBISA (Potential)

Bipin Pradeep Kumar, Gaia Smart Cities (Participant)

Vinicius García de Oliveira, CPqD (Participant)

Kristian Billeskov, Gartner (Potential)

Julie Alexander, Siemens (Potential)

Ulrich Ahle, FIWARE Foundation (Participant)

Dominique Bonte, Verticals, End Markets/ABI Research (Potential)

Petra Turkama, Center for Knowledge and innovation Research (CKIR) / Aalto University (Participant)

Anna Goldenberg, City of Portland (Potential)

Nikolaos Kontinakis, EUROCITIES (Moderator)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Participant)

Ina Homeier-Mendes, City of Vienna (Potential)

Maimunah Mohd Sharif, UN Habitat (Potential)

Jan Halatsch, Climate KIC (Potential)

Adrian Slatcher, City of Manchester (Potential)

Alina Akhmerova, Ville de Soissons (Potential)

Harinderpal Singh Grewal, IDA, Singapore (Potential)

Adam Morton, City and County of San Francisco (Potential)

Danielle DuMerer, City of Chicago (Potential)

Ki Chill Lee, Seongnam (Potential)

Hyoung Jun Kim, ETRI (Potential)

Emerging IoT Threats and Ethical Hacking
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Fabio Di Franco, ENISA (Moderator)

Andrea Balogh, United Technologies Research Center, Ireland (Participant)

Stefano Bianchi, Softeco Sismat (Participant)

Marc Gebert, NXP (Participant)

Stefan Lüders, CERN (Participant)

10:45 AM
10:45 AM
Coffee Break
30 minutes, 10:45 AM - 11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

11:15 AM
11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Workshop

Oscar Lazaro, Innovalia (Participant)

Sergio Gusmeroli, Politecnico di Milano (Participant)

John Soldatos, INTRASOFT International (Moderator)

Mario Dionisio, European Commission (Participant)

Samuel Moniz, INESC TEC (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

GIoTS Paper Session: IoT Applications, Services IV
1 hour 45 minutes, 11:15 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Keynote

Mirko Presser, Aarhus University (Moderator)

Oscar Fafian, Euskaltel Group (Participant)

Alicia Asín Pérez, Libelium (Participant)

F-Interop Open Callers Closed Meeting (Part II)
1 hour 45 minutes, 11:15 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

Serge Fdida, Sorbonne University (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Ines Vaittinen, ENoLL - European Network of Living Labs (Participant)

Nathalie Stembert, Stembert Design (Moderator)

Cesco Reale, Archimede Solutions (Participant)

Wim Vanobberghen, Imec-Smit-Vub (Participant)

Jonas Breuer, Imec (Participant)

Katariina Malmberg, ENoLL - European Network of Living Labs (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
New Trends for IoT and Satellite Networks
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Panel

Olivier Gudet, Smart City Direction (Moderator)

Adrian Quesada Rodríguez, Mandat International (Participant)

Marc Barceló (Potential)

Andreas Foglar, InnoRoute (Participant)

Davide Brandano (Potential)

Oscar Santidrian (Potential)

Gaetano Volpe (Potential)

Thomas Watteyne, Inria / Analog Devices (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Kit Lam, Samsung UK (Participant)

Olivier Horbowy, STMicroelectronics (Moderator)

Jean-Pierre Desbenoit, Schneider Digital, Schneider Electric (Participant)

Salvador Vera, MYSPHERA (Participant)

Germán Gutiérrez, Medtronic Ibérica (Participant)

IoT Security & Data Protection at Crossroad
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Franck Boissière, European Commission (Participant)

Roberto Cascella, European Cyber Security Organisation (ECSO) (Participant)

Jürgen Neises, Fujitsu (Participant)

Luca Bolognini, Italian Institute for Privacy and Data Valorisation (IIP) (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Tanya Suarez, BluSpecs (Moderator)

Lindsay Frost, NEC Laboratories Europe GmbH (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Participant)

José Manuel Cantera Fonseca, FIWARE Foundation e.V. (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Martin Brynskov, Aarhus University (Participant)

Svetoslav Mihaylov, European Commission (Participant)

Omar Elloumi, Nokia (Participant)

Olavi Luotonen, European Commission (Participant)

Fernando Presa, Nexmachina (Potential)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Adil Hidayat, My6 (Potential)

Henry Cuschieri, ISO (Potential)

1:00 PM
1:00 PM
Networking Lunch
1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

2:00 PM
2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B - Terraza

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Private Meeting AIOTI WG 06 Smart Farming
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

ARTEMIS-IA Summer Camp
2 hours 15 minutes, 2:00 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Ana M. Carriazo, Regional Ministry of Health of Andalucia (Spain) (Participant)

Sergio Guillen Barrionuevo, MYSPHERA (Moderator)

Irene Sánchez, EIT Health Spain (Participant)

Isabelle Chartier, CEA-LETI/ IRT Nanoelec (Participant)

Giuseppe Fico, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Keith Dickerson, Climate Associates Ltd (Participant)

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)

Mauricio A. Spirito, ISMB (Participant)

Marianne Janik, Microsoft Switzerland (Potential)

David Hahm, WeGO | World Smart Sustainable Cities Organization (Potential)

Young-sook Nam, WeGO | World Smart Sustainable Cities Organization (Potential)

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Participant)

Yona Ovadia, Gilat Satellite Network (Potential)

Pablo Luna, ACAE (Potential)

Catherine Mulligan, Imperial College Centre for Cryptocurrency Research and Engineering (Potential)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Stefan Hoppe, OPC Foundation (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Lindsay Frost, NEC Laboratories Europe GmbH (Participant)

Tanya Suarez, BluSpecs (Moderator)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Martin Brynskov, Aarhus University (Participant)

José Manuel Cantera Fonseca, FIWARE Foundation e.V. (Participant)

Omar Elloumi, Nokia (Participant)

Svetoslav Mihaylov, European Commission (Participant)

Fernando Presa, Nexmachina (Potential)

Olavi Luotonen, European Commission (Participant)

Henry Cuschieri, ISO (Potential)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Adil Hidayat, My6 (Potential)

IoT Sustainability Activity Group AG 01 (Private Meeting)
2 hours 15 minutes, 2:00 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Ovidiu Vermesan, SINTEF (Moderator)

2:30 PM
2:30 PM
In Search of Sustainable and Resilient Cities
1 hour 45 minutes, 2:30 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Workshop

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Natalie Samovich, ENERCOUTIM (Moderator)

Brian Killkely, World Cities Network (Potential)

Michael Björn, Consumer Labs, Ericsson (Participant)

José L. Hernández García, CARTIF (Participant)

Mario Dionisio, European Commission (Participant)

magnus qvant, Resilient Regions Association (Participant)

Ola Svedin, Mobile Heights (Participant)

Juan Rico, Atos Research & Innovation (Participant)

Keith Dickerson, Climate Associates Ltd (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Paper Sessions

3:15 PM
3:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Emilio Tissato Nakamura, CPqD (Participant)

Samuel Moniz, INESC TEC (Participant)

Gabriel Antonio Marao, Brazilian IoT Forum (Moderator)

Guilherme Corrêa, Ministry of Science, Technology, Innovation and Communications - MCTIC (Participant)

Carlos Kamienski, Federal University of ABC (UFABC, Brazil) (Participant)

Pedro Maló, UNPARALLEL (Moderator)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Benno Seiler, City of Zürich (Participant)

Claus Mullie, Bax & Company (Participant)

Nathan Pierce, Greater London Authority (Moderator)

Javier García Díaz, CENELEC (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Potential)

Ulrich Fastenrath, BMW - BioTope Project (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Ana Garcia Robles, Big Data Value Association (BDVA) (Moderator)

Peter Wittenburg, FDO Forum (Participant)

Oscar Lazaro, Innovalia (Participant)

Nuria De Lama, IDC (Participant)

Sjaak Wolfert, Agri-Food (Participant)

Francois Fischer, FSCOM (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Lucio Scudiero, ECCP (Moderator)

Adrian Quesada Rodríguez, Mandat International (Participant)

Natalie Bertels, KU Leuven Centre for IT & IP Law (CiTiP) - imec (Participant)

aa aa (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Moderator)

Antonio Skarmeta, Universidad de Murcia (Participant)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Moderator)

Hanna Niemi-Hugaerts, Forum Virium Helsinki (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

4:15 PM
4:15 PM
Coffee Break
30 minutes, 4:15 PM - 4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

4:45 PM
4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Martin Potts, Martel Consulting/H2020 project EU-China Study on IoT and 5G (EXCITING) (Potential)

Philippe Cousin, Easy Global Market (Participant)

Levent Gürgen, CEA LETI (Potential)

Pedro Maló, UNPARALLEL (Moderator)

Philippe Cousin, Easy Global Market (Moderator)

Congduc Pham, Pau University (Participant)

SeungMyeong Jeong, Korea Electronics Technology Institute (KETI) (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Benno Seiler, City of Zürich (Participant)

Claus Mullie, Bax & Company (Participant)

Nathan Pierce, Greater London Authority (Moderator)

Javier García Díaz, CENELEC (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Potential)

Ulrich Fastenrath, BMW - BioTope Project (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Potential)

ARTEMIS-IA Summer Camp
1 hour 30 minutes, 4:45 PM - 6:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

Cities are as smart as their citizens!
1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Workshop

Sergio Fernández de Córdova, PVBLIC Foundation, P3 SmartCity, Blockchain Commission, Imperative Fund, SmartCities NY (Potential)

Felix Larrinaga Barrenechea, Mondragon University (Participant)

Michael Björn, Consumer Labs, Ericsson (Participant)

magnus qvant, Resilient Regions Association (Participant)

Ola Svedin, Mobile Heights (Participant)

Natalie Samovich, ENERCOUTIM (Participant)

eHealth & Smart Home Data Protection
1 hour, 4:45 PM - 5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Antonio Kung, Trialog (Participant)

Peter Wintlev-Jensen, European Commission (Participant)

Nikolaos Kaklanis, ITI (Participant)

Giuseppe Fico, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Arthur Van der Wees, Arthur´s Legal (Moderator)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Moderator)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Moderator)

Hanna Niemi-Hugaerts, Forum Virium Helsinki (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Antonio Skarmeta, Universidad de Murcia (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Potential)

AIOTI Working Group VIII on Smart Cities
1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Board Meeting

Omar Elloumi, Nokia (Moderator)

AIOTI Working Group 01 Private Meeting
2 hours, 4:45 PM - 6:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Paper Sessions

5:45 PM
5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Omar Elloumi, Nokia (Potential)

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Luis Muñoz, University of Cantabria (Potential)

6:00 PM
6:00 PM
Spreading the Web of Things
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Jorge Berzosa Macho, IK4-TEKNIKER (Participant)

Soumya Kanti Datta, Digiotouch OU (Moderator)

Iker Larizgoitia Abad, EVRYTHNG (Participant)

Danh Lephuoc, Technical University of Berlin (Participant)

8:00 PM
8:00 PM

San Mamés Stadium - San Mames Stadium - VIP Area

Networking Events

Alex Bengoa, IK4-TEKNIKER (Other Participant)

Anatole Krattiger, Prisma Innovations LLC (Other Participant)

Iñigo Urkullu Renteria, Basque Country (Potential)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Other Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Other Participant)

Peter Wintlev-Jensen, European Commission (Other Participant)

Damir Filipovic, AIOTI (Other Participant)

Olavi Luotonen, European Commission (Other Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Other Participant)

Franck Boissière, European Commission (Other Participant)

Javier Diéguez Barriocanal, Basque Cybersecurity Centre (Other Participant)

Karsten Dehler, It Forum (Other Participant)

Martin Brynskov, Aarhus University (Other Participant)

Mikel Larrañaga Negro, IK4-TEKNIKER (Other Participant)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Other Participant)

Peter Wittenburg, FDO Forum (Other Participant)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Other Participant)

Roberto Cascella, European Cyber Security Organisation (ECSO) (Other Participant)

Bilel Jamoussi, International Telecommunication Union (ITU) (Other Participant)

Alexander Ntoko, ITU - International Telecommunication Union (Other Participant)

Srdjan Krco, DunavNET (Other Participant)