Monday 4 June, 2018

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Madrid
8:00 AM
8:00 AM
Welcome and Registration Desk 10 hours 30 minutes, 8:00 AM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Registration Area

Networking Events

9:00 AM
9:00 AM
Welcoming Coffee Break 30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

9:45 AM
9:45 AM
GIoTS 2018 Opening Plenary 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Keynote

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Moderator)

Bruno Michel (Participant)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Ciprian Popoviciu, Nephos6 (Participant)

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

Pascal Thubert, Cisco (Participant)

11:15 AM
11:15 AM
GIoTS Papers Session: IoT Enabling Technologies I 1 hour 45 minutes, 11:15 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Paper Sessions

GIoTS Industry Forum I : IoT Industrial Deployment 1 hour 45 minutes, 11:15 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

Carlos Ralli Ucendo, Telefónica (Participant)

Franck Boissière, European Commission (Potential)

Srdjan Krco, DunavNET (Participant)

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Peter Wittenburg, Max Planck Computing and Data Facility (Participant)

Georg Wittenburg, Inspirient GmbH (Moderator)

Dirk Helbing, ETH Zurich (Participant)

Visa Vallivaara, VTT (Participant)

SAREF4CITY Validation Workshop (Part I) 1 hour 45 minutes, 11:15 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

María Poveda Villalón, Ontology Engineering Group - Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Raul García Castro, Universidad Politécnica de Madrid (Moderator)

Laura Daniele, TNO (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
5G - IoT Convergence: An Overview (hosted by TM Forum) 1 hour 15 minutes, 11:45 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Georgios Karagiannis, AIOTI (Participant)

Craig Bachmann, TM Forum (Moderator)

Franck Boissière, European Commission (Participant)

Basma Driss, Ericsson (Potential)

Akihiro Nakao, University of Tokyo (Potential)

Valentin Plotnichenko, Netcracker (Potential)

Sergio Takeo Kofuji, Escola Politécnica Da Universidade De Sao Paulo, Brazil (Participant)

Aisha Bin Bishr, Smart Dubai Office (Potential)

Thandi Demanet, TM Forum (Potential)

Mark Schonfeld, Huawei (Potential)

Vinay Devadatta, Wipro (Potential)

Yoann Foucher, Mycom Osi (Potential)

Maria Adamczyck, AT&T (Potential)

1:00 PM
1:00 PM
Networking Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

2:00 PM
2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Marcello Knorich Zuffo, Univeridade de São Paulo (USP) (Participant)

Stefano Bianchi, Softeco Sismat (Moderator)

Irene López de Vallejo, BluSpecs (Participant)

Michael May, Siemens AG – Corporate Technology (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Thomas Lippert, Forschungszentrum Juelich GmbH (Participant)

Peter Wittenburg, Max Planck Computing and Data Facility (Moderator)

Milan Petkovic, Philips (Participant)

Dimitris Koureas, Naturalis Biodiversity Center (Participant)

2:30 PM
2:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Paper Sessions

Aljosa Pasic, Atos Research and Innovation - Atos, Spain (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Workshop

Erkuden Rios, Tecnalia (Moderator)

Pasquale Annicchino, Università di Foggia (Participant)

Stefan Lüders, CERN (Participant)

Javier Diéguez Barriocanal, Basque Cybersecurity Centre (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Georgios Karagiannis, AIOTI (Participant)

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

Kai Zhang (Participant)

Franck Boissière, European Commission (Participant)

Serge Fdida (Participant)

Andrea Ferlini, Sorbonne University (Participant)

SAREF4CITY Validation Workshop (Part II) 1 hour 45 minutes, 2:30 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

María Poveda Villalón, Ontology Engineering Group - Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Laura Daniele, TNO (Participant)

Raul García Castro, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Board Meeting

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

3:00 PM
3:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Franck Milet, Secondworld Sàrl (Participant)

Andrea Balogh, United Technologies Research Center, Ireland (Participant)

Mythili Menon, ITU - International Telecommunication Union (Moderator)

Marek Havrda, GoodAI (Participant)

3:15 PM
3:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Sergio Cozzolino, SIM Group - GSMA (Participant)

Eva Fogelström, Ericsson (Participant)

Do Van Thanh, Telenor Research (Participant)

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)

Bremtane Moudjeb, Cisco (Potential)

Yijung Guo, ZTE (Potential)

Takayuki Nakamura, NTT (Potential)

Hakon Lonsethagen, Telenor (Potential)

Massimo Banzi, Telecom Italia (Potential)

Tayeb Benmeriem, Orange (Potential)

4:15 PM
4:15 PM
Coffee Break 30 minutes, 4:15 PM - 4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

4:45 PM
4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Oscar Lazaro, Innovalia Association (Participant)

Ana Garcia Robles, Big Data Value Association (BDVA) (Moderator)

Rodrigo Castiñeira, Indra (Participant)

Milan Petkovic, Philips (Moderator)

Athanasios Poulakidas, INTRASOFT Intl (Participant)

Aitor Arnaiz, IK4-TEKNIKER (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Workshop

Erkuden Rios, Tecnalia (Moderator)

Pasquale Annicchino, Università di Foggia (Participant)

Jacques Kruse Brandao, NXP Semiconductors (Participant)

Arthur Van der Wees, Arthur´s Legal (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

Yang, Shanghai Research Center for Wireless Communications - SIMIT, Chinese Academy of Sciences (Participant)

Yuming Ge, China Academy of Information and Communications Technology (CAICT) (Participant)

Samuel Almeida, SPI (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Matthias Scheffler, Fritz Haber Institute - Berlin MPG (Participant)

Georg Wittenburg, Inspirient GmbH (Moderator)

Grazziela Figueredo, Advanced Data Analysis Centre (ADAC) - University of Nottingham (Participant)

Wojciech Samek, Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

Edwin Hecker, Schuttelaar and Partners (IoF2020 (Participant)

SAREF4CITY Validation Workshop (Part III) 1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

María Poveda Villalón, Ontology Engineering Group - Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Laura Daniele, TNO (Participant)

Raul García Castro, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Board Meeting

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

5:00 PM
5:00 PM
Exhibition Area Preparation 3 hours, 5:00 PM - 8:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Tuesday 5 June, 2018

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Madrid
8:30 AM
8:30 AM
Welcome and Registration Desk 10 hours, 8:30 AM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Registration Area

Networking Events

Welcome Coffee 30 minutes, 8:30 AM - 9:00 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Exhibition Area 10 hours 30 minutes, 8:30 AM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

9:30 AM
9:30 AM
IoT Week 2018 Opening Plenary Session 2 hours, 9:30 AM - 11:30 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Teatro A1

Keynote

Iñigo Urkullu Renteria, Basque Country (Potential)

Francisco Arteche, Grupo Euskaltel (Participant)

Mechthild Rohen, European Commission (Participant)

Estíbaliz Hernáez Laviña, Government of the Basque Country (Participant)

Asier Abaunza, City Council of Bilbao (Participant)

Craig Bachmann, TM Forum (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Chaesub Lee, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Alex Bengoa, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Matthias Scheffler, Fritz Haber Institute - Berlin MPG (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
GIoTS Paper Session: IoT Enabling Technologies II 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

Common Meeting U4IoT / CREATE-IoT 2 hours, 11:30 AM - 1:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

EXCITING Projects (Private Meeting) 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

AIOTI WG03 Semantic Interoperability (Private Meeting) 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Board Meeting

11:45 AM
11:45 AM
GIoTS Industry Forum III: Cybersecurity & IoT 1 hour 15 minutes, 11:45 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

David Holder, Erion Ltd. (Participant)

Heidi Kivekäs, Finish Communications Regulatory Authority (Participant)

Luca Bolognini, Italian Institute for Privacy and Data Valorisation (IPP) (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
New Trends on Smart Agriculture 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Denis Sakuma, Center of Innovation in Agribusiness (CIAg) - Brazil (Participant)

Juergen Sturm, AIOTI (Participant)

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)

Edwin Hecker, Schuttelaar and Partners (IoF2020 (Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Participant)

Welcome of the Startup Competition 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Tanya Suarez, AIOTI (Participant)

Marilín Gonzalo, marilink.net (Moderator)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Participant)

Stefanie Turber, Comflylight (Potential)

Marian Gabilondo, BIC GIPUZKOA (Participant)

Hussam Mansour, IoTeeLab (Potential)

1:00 PM
1:00 PM
Networking Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

2:00 PM
2:00 PM
Industrial Solutions on Farming & Food Security 1 hour 15 minutes, 2:00 PM - 3:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Tomo Popović, University of Donja Gorica (Participant)

Jérôme Bandry, CEMA European Agricultural Machinery (Participant)

Joseba Izaguirre, IK4-TEKNIKER (Participant)

Thomas Engel, European Technology Innovation Center - John Deere GmbH & Co. KG, Germany (Participant)

Aitor Arnaiz, IK4-TEKNIKER (Participant)

Startup Competition Pitches (I) 1 hour 45 minutes, 2:00 PM - 3:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

José Antonio Campos Granados, Deusto Business School (Other Participant)

Irene López de Vallejo, BluSpecs (Other Participant)

Esther Paguey, BIC GIPUZKOA (Other Participant)

Tanya Suarez, AIOTI (Other Participant)

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Other Participant)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Other Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Anatole Krattiger, Prisma Innovations LLC (Participant)

Pekka Nikander, Aalto University (Participant)

Peter Wittenburg, Max Planck Computing and Data Facility (Moderator)

Martin Ruubel (Potential)

Visa Vallivaara, VTT (Participant)

Monique Morrow, Humanized Internet (Potential)

Benoit Abeloos, European Commission (Participant)

Edwin Morley-Fletcher, Lynkeus (Potential)

Peter Wittenburg, Max Planck Computing and Data Facility (Potential)

Luca Bolognini, Italian Institute for Privacy and Data Valorisation (IPP) (Potential)

IoT Marketplaces from EU Projects 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Bruno Almeida, UNPARALLEL Innovation (Participant)

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Moderator)

Nikolaos Kaklanis, ITI (Participant)

François Fischer, ERTICO (Participant)

Juan José Hierro, Fiware Foundation/Fiware Technical Steering Committee (Participant)

Why should IoT Innovation Actions Engage with Artists? 2 hours 15 minutes, 2:00 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Luis Miguel Girao, Artshare (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
GIoTS Paper Session: IoT Enabling Technologies III 1 hour 45 minutes, 2:30 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

GIoTS Paper Session: IoT Applications, Services I 1 hour 45 minutes, 2:30 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Sanyu Karani, FundingBox (Participant)

Mirko Presser, Aarhus University (Moderator)

Marta Arniani, Futuribile / Curating Futures (Moderator)

3:15 PM
3:15 PM
Integrated & Smart Food Value Chain 1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)

Nuria De Lama, Atos (Participant)

Andrés Montero Aparicio, Ministry of Agriculture, Fisheries, Food and Environment (Participant)

Klaus Beetz, Siemens AG (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Rositsa Georgieva, European Commission (Participant)

Alicia Cano, Medtronic Ibérica; ActiveAge IoT LSP (Potential)

Peter Wintlev-Jensen, European Commission (Moderator)

Franck Boissière, European Commission (Participant)

Mario Dionisio, European Commission (Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Luis Muñoz, University of Cantabria (Moderator)

Ajith Balakumar, Forthcode (Participant)

Davor Meersman, Open & Agile Smart Cities (OASC) (Participant)

Paulo Lerner (Potential)

Natalie Samovich, ENERCOUTIM (Participant)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Potential)

4:15 PM
4:15 PM
Coffee Break 30 minutes, 4:15 PM - 4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

4:45 PM
4:45 PM
Farming & Food Security Ecosystems 1 hour 15 minutes, 4:45 PM - 6:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Alexander Berlin, Berlin Thinking Consulting (Moderator)

Laura Daniele, TNO (Participant)

Sjaak Wolfert, Agri-Food (Participant)

Luis Pérez-Freire, Gradiant (Participant)

Ana Cuadrado Galván, European Commission (Participant)

GIoTS Paper Session: IoT Enabling Technologies IV 1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

Startup Competition Pitches (II) 1 hour, 4:45 PM - 5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

José Antonio Campos Granados, Deusto Business School (Other Participant)

Esther Paguey, BIC GIPUZKOA (Other Participant)

Irene López de Vallejo, BluSpecs (Other Participant)

Tanya Suarez, AIOTI (Other Participant)

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Other Participant)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Other Participant)

GIoTS Paper Session: IoT applications, Services II 1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Peter Connock, AENEAS (Participant)

Marilín Gonzalo, marilink.net (Moderator)

Mauricio A. Spirito, ISMB (Potential)

Santos Merino, IK4-TEKNIKER (Participant)

Alessandra Calzola, Samsung (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Mirko Presser, Aarhus University (Moderator)

Martin Jørgensen, Xtel Wireless (Participant)

Martin Strohbach, AGT International (Participant)

Andrea Siviero, IDC's Customer Insights & Analysis Group / IDC European IoT Practice (Participant)

Elena Alfaro, Grupo BBVA (Participant)

AIOTI WG07 Private Meeting (CREATE IoT) 2 hours 45 minutes, 4:45 PM - 7:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

Exciting Projects (Private Meeting) 1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Jonas Breuer, Imec (Moderator)

Nathalie Stembert, Stembert Design (Participant)

Ines Vaittinen, ENoLL - European Network of Living Labs (Participant)

Abdolrasoul Habibipour, Luleå University of Technology (Moderator)

Wim Vanobberghen, Imec-Smit-Vub (Participant)

Anna Ståhlbröst, Luleå University of Technology (Participant)

6:00 PM
6:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Bruno Michel (Participant)

Luis Layo Rivacoba, Iberdrola Networks (Participant)

Juan Rico, Atos Research & Innovation (Moderator)

Mauricio A. Spirito, ISMB (Participant)

François Sonnet, ElectriCChain (Participant)

Mario Dionisio, European Commission (Participant)

6:15 PM
6:15 PM
Startup Competition Final & Awards 45 minutes, 6:15 PM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Tanya Suarez, AIOTI (Potential)

Mirko Presser, Aarhus University (Participant)

Alex Bengoa, IK4-TEKNIKER (Participant)

Alexander Arriola Lizarriturri, SPRI (Participant)

7:00 PM
7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Juan Mari Aburto Rique, City of Bilbao (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Martin Brynskov, Aarhus University (Participant)

Wednesday 6 June, 2018

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Madrid
8:30 AM
8:30 AM
Welcome and Registration Desk 10 hours, 8:30 AM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Registration Area

Networking Events

Exhibition Area 10 hours 30 minutes, 8:30 AM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

9:00 AM
9:00 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

Klaus Beetz, Siemens AG (Participant)

Jacques Kruse Brandao, NXP Semiconductors (Participant)

Jürgen Neises, Fujitsu (Participant)

Rositsa Georgieva, European Commission (Participant)

Thomas Walloschke (Moderator)

Jon Kepa Gerrikagoitia, IK4-IDEKO (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

GIoTS Paper Session: IoT Applications, Services III 1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Workshop

Bilel Jamoussi (Participant)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Juan Mari Aburto Rique, City of Bilbao (Potential)

F-Interop Open Callers Closed Meeting (Part I) 1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

Serge Fdida (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Lean Researcher with MERLIN 1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Tanya Suarez, AIOTI (Moderator)

Brendan Rowan, BluSpecs (Participant)

9:45 AM
9:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Pedro Maló, UNPARALLEL (Moderator)

Mamour Diop, UPPA (Participant)

Philippe Cousin, Easy Global Market (Moderator)

Alexander Ntoko, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Fiifi Baidoo, iSpace (Participant)

Congduc Pham, Pau University (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Pilar Sala, MYSPHERA (Participant)

Germán Gutiérrez, Medtronic Ibérica (Moderator)

Nikolaos Kaklanis, ITI (Participant)

Saied Tazari, Fraunhofer IGD (Participant)

Suzanne Morton, Leeds City Council (Participant)

Sebastián Pantoja, Televés (Participant)

Giuseppe Fico, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Carlos Enrique Palau Salvador, Universitat Politecnica de Valencia (Participant)

Rosalia Simon, Telefónica (Potential)

Sergio Guillen Barrionuevo, MYSPHERA (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Workshop

Paul Wilson, UK5G (Participant)

Michael Hagler (Potential)

Jacco Brouwer, City Data - Amsterdam (Participant)

Josu Santacruz Cenitagoya, CIMUBISA (Potential)

Bipin Pradeep Kumar, Gaia Smart Cities (Participant)

Vinicius García de Oliveira, CPqD (Participant)

Kristian Billeskov, Gartner (Potential)

Julie Alexander, Siemens (Potential)

Ulrich Ahle, FIWARE Foundation (Participant)

Dominique Bonte, Verticals, End Markets/ABI Research (Potential)

Petra Turkama, Center for Knowledge and innovation Research (CKIR) / Aalto University (Participant)

Anna Goldenberg, City of Portland (Potential)

Nikolaos Kontinakis, EUROCITIES (Moderator)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Participant)

Ina Homeier-Mendes, City of Vienna (Potential)

Maimunah Mohd Sharif, UN Habitat (Potential)

Jan Halatsch, Climate KIC (Potential)

Adrian Slatcher, City of Manchester (Potential)

Alina Akhmerova, Ville de Soissons (Potential)

Harinderpal Singh Grewal, IDA, Singapore (Potential)

Adam Morton, City and County of San Francisco (Potential)

Danielle DuMerer, City of Chicago (Potential)

Ki Chill Lee, Seongnam (Potential)

Hyoung Jun Kim, ETRI (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Fabio Di Franco, ENISA (Moderator)

Andrea Balogh, United Technologies Research Center, Ireland (Participant)

Stefano Bianchi, Softeco Sismat (Participant)

Marc Gebert, NXP (Participant)

Stefan Lüders, CERN (Participant)

10:45 AM
10:45 AM
Coffee Break 30 minutes, 10:45 AM - 11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

11:15 AM
11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Workshop

Oscar Lazaro, Innovalia Association (Participant)

Sergio Gusmeroli, Politecnico di Milano (Participant)

John Soldatos, INTRASOFT International (Moderator)

Mario Dionisio, European Commission (Participant)

Samuel Moniz, INESC TEC (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

GIoTS Paper Session: IoT Applications, Services IV 1 hour 45 minutes, 11:15 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Keynote

Mirko Presser, Aarhus University (Moderator)

Oscar Fafian, Euskaltel Group (Participant)

Alicia Asín Pérez, Libelium (Participant)

F-Interop Open Callers Closed Meeting (Part II) 1 hour 45 minutes, 11:15 AM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Workshop

Serge Fdida (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Ines Vaittinen, ENoLL - European Network of Living Labs (Participant)

Nathalie Stembert, Stembert Design (Moderator)

Cesco Reale, Archimede Solutions (Participant)

Wim Vanobberghen, Imec-Smit-Vub (Participant)

Jonas Breuer, Imec (Participant)

Katariina Malmberg, ENoLL - European Network of Living Labs (Participant)

12:00 PM
12:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Panel

Olivier Gudet, Smart City Direction (Moderator)

Adrian Quesada Rodríguez, Mandat International (Participant)

Marc Barceló (Potential)

Andreas Foglar, InnoRoute (Participant)

Davide Brandano (Potential)

Oscar Santidrian (Potential)

Gaetano Volpe (Potential)

Thomas Watteyne, Inria / Analog Devices (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Kit Lam, Samsung UK (Participant)

Olivier Horbowy, STMicroelectronics (Moderator)

Jean-Pierre Desbenoit, Schneider Digital, Schneider Electric (Participant)

Salvador Vera, MYSPHERA (Participant)

Germán Gutiérrez, Medtronic Ibérica (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Franck Boissière, European Commission (Participant)

Roberto Cascella, ECSO (Participant)

Jürgen Neises, Fujitsu (Participant)

Luca Bolognini, Italian Institute for Privacy and Data Valorisation (IPP) (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Tanya Suarez, AIOTI (Moderator)

Lindsay Frost, NEC Laboratories Europe GmbH (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Participant)

José Manuel Cantera Fonseca, FIWARE Foundation e.V. (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Martin Brynskov, Aarhus University (Participant)

Svetoslav Mihaylov, European Commission (Participant)

Omar Elloumi, Nokia (Participant)

Olavi Luotonen, European Commission (Participant)

Fernando Presa, Nexmachina (Potential)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Adil Hidayat, My6 (Potential)

Henry Cuschieri, ISO (Potential)

1:00 PM
1:00 PM
Networking Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

2:00 PM
2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B - Terraza

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

ARTEMIS-IA Summer Camp 2 hours 15 minutes, 2:00 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Ana M. Carriazo, Regional Ministry of Health of Andalucia (Spain) (Participant)

Sergio Guillen Barrionuevo, MYSPHERA (Moderator)

Irene Sánchez, EIT Health Spain (Participant)

Isabelle Chartier, CEA-LETI/ IRT Nanoelec (Participant)

Giuseppe Fico, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Keith Dickerson, Climate Associates Ltd (Participant)

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)

Mauricio A. Spirito, ISMB (Participant)

Marianne Janik, Microsoft Switzerland (Potential)

David Hahm, WeGO | World Smart Sustainable Cities Organization (Potential)

Young-sook Nam, WeGO | World Smart Sustainable Cities Organization (Potential)

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Participant)

Yona Ovadia, Gilat Satellite Network (Potential)

Pablo Luna, ACAE (Potential)

Catherine Mulligan, Imperial College Centre for Cryptocurrency Research and Engineering (Potential)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Stefan Hoppe, OPC Foundation (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Lindsay Frost, NEC Laboratories Europe GmbH (Participant)

Tanya Suarez, AIOTI (Moderator)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Martin Brynskov, Aarhus University (Participant)

José Manuel Cantera Fonseca, FIWARE Foundation e.V. (Participant)

Omar Elloumi, Nokia (Participant)

Svetoslav Mihaylov, European Commission (Participant)

Fernando Presa, Nexmachina (Potential)

Olavi Luotonen, European Commission (Participant)

Henry Cuschieri, ISO (Potential)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Adil Hidayat, My6 (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Ovidiu Vermesan, SINTEF (Moderator)

2:30 PM
2:30 PM
In Search of Sustainable and Resilient Cities 1 hour 45 minutes, 2:30 PM - 4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Workshop

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Natalie Samovich, ENERCOUTIM (Moderator)

Brian Killkely, World Cities Network (Potential)

Michael Björn, Consumer Labs, Ericsson (Participant)

José L. Hernández García, CARTIF (Participant)

Mario Dionisio, European Commission (Participant)

magnus qvant, Resilient Regions Association (Participant)

Ola Svedin, Mobile Heights (Participant)

Juan Rico, Atos Research & Innovation (Participant)

Keith Dickerson, Climate Associates Ltd (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Paper Sessions

3:15 PM
3:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Emilio Tissato Nakamura, CPqD (Participant)

Samuel Moniz, INESC TEC (Participant)

Gabriel Antonio Marao, Brazilian IoT Forum (Moderator)

Guilherme Corrêa, Ministry of Science, Technology, Innovation and Communications - MCTIC (Participant)

Carlos Kamienski, Federal University of ABC (UFABC, Brazil) (Participant)

Pedro Maló, UNPARALLEL (Moderator)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Benno Seiler, City of Zürich (Participant)

Claus Mullie, Bax & Company (Participant)

Nathan Pierce, Greater London Authority (Moderator)

Javier García Díaz, CENELEC (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Potential)

Ulrich Fastenrath, BMW - BioTope Project (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Ana Garcia Robles, Big Data Value Association (BDVA) (Moderator)

Peter Wittenburg, Max Planck Computing and Data Facility (Participant)

Oscar Lazaro, Innovalia Association (Participant)

Nuria De Lama, Atos (Participant)

Sjaak Wolfert, Agri-Food (Participant)

François Fischer, ERTICO (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Lucio Scudiero, ECCP, EuroPrivacy Advisory Board Member (Moderator)

Adrian Quesada Rodríguez, Mandat International (Participant)

Natalie Bertels, KU Leuven Centre for IT & IP Law (CiTiP) - imec (Participant)

Jacques Kruse Brandao, NXP Semiconductors (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Moderator)

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Participant)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Moderator)

Hanna Niemi-Hugaerts, Forum Virium Helsinki (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

4:15 PM
4:15 PM
Coffee Break 30 minutes, 4:15 PM - 4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

4:45 PM
4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Martin Potts, Martel Consulting/H2020 project EU-China Study on IoT and 5G (EXCITING) (Potential)

Philippe Cousin, Easy Global Market (Participant)

Levent Gürgen, CEA LETI (Potential)

Pedro Maló, UNPARALLEL (Moderator)

Philippe Cousin, Easy Global Market (Moderator)

Congduc Pham, Pau University (Participant)

SeungMyeong Jeong, Korea Electronics Technology Institute (KETI) (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Benno Seiler, City of Zürich (Participant)

Claus Mullie, Bax & Company (Participant)

Nathan Pierce, Greater London Authority (Moderator)

Javier García Díaz, CENELEC (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Potential)

Ulrich Fastenrath, BMW - BioTope Project (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Potential)

ARTEMIS-IA Summer Camp 1 hour 30 minutes, 4:45 PM - 6:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

Cities are as smart as their citizens! 1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Workshop

Sergio Fernández de Córdova, PVBLIC Foundation, P3 SmartCity, Blockchain Commission, Imperative Fund, SmartCities NY (Potential)

Felix Larrinaga Barrenechea, Mondragon University (Participant)

Michael Björn, Consumer Labs, Ericsson (Participant)

magnus qvant, Resilient Regions Association (Participant)

Ola Svedin, Mobile Heights (Participant)

Natalie Samovich, ENERCOUTIM (Participant)

eHealth & Smart Home Data Protection 1 hour, 4:45 PM - 5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Antonio Kung, Trialog (Participant)

Peter Wintlev-Jensen, European Commission (Participant)

Nikolaos Kaklanis, ITI (Participant)

Giuseppe Fico, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Arthur Van der Wees, Arthur´s Legal (Moderator)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Moderator)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Moderator)

Hanna Niemi-Hugaerts, Forum Virium Helsinki (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Potential)

AIOTI Working Group VIII on Smart Cities 1 hour 45 minutes, 4:45 PM - 6:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C1

Board Meeting

Omar Elloumi, Nokia (Moderator)

AIOTI Working Group 01 Private Meeting 2 hours, 4:45 PM - 6:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala B3

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Paper Sessions

5:45 PM
5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Omar Elloumi, Nokia (Potential)

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Luis Muñoz, University of Cantabria (Potential)

6:00 PM
6:00 PM
Spreading the Web of Things 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Jorge Berzosa Macho, IK4-TEKNIKER (Participant)

Soumya Kanti Datta, Digiotouch OU (Moderator)

Iker Larizgoitia Abad, EVRYTHNG (Participant)

Danh Lephuoc, Technical University of Berlin (Participant)

8:00 PM
8:00 PM

San Mamés Stadium - San Mames Stadium - VIP Area

Networking Events

Alex Bengoa, IK4-TEKNIKER (Other Participant)

Anatole Krattiger, Prisma Innovations LLC (Other Participant)

Iñigo Urkullu Renteria, Basque Country (Potential)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Other Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Other Participant)

Peter Wintlev-Jensen, European Commission (Other Participant)

Damir Filipovic, AIOTI (Other Participant)

Olavi Luotonen, European Commission (Other Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Other Participant)

Franck Boissière, European Commission (Other Participant)

Javier Diéguez Barriocanal, Basque Cybersecurity Centre (Other Participant)

Karsten Dehler, It Forum (Other Participant)

Martin Brynskov, Aarhus University (Other Participant)

Mikel Larrañaga Negro, IK4-TEKNIKER (Other Participant)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Other Participant)

Peter Wittenburg, Max Planck Computing and Data Facility (Other Participant)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Other Participant)

Roberto Cascella, ECSO (Other Participant)

Bilel Jamoussi (Other Participant)

Alexander Ntoko, ITU - International Telecommunication Union (Other Participant)

Srdjan Krco, DunavNET (Other Participant)

Thursday 7 June, 2018

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Madrid
8:30 AM
8:30 AM
Welcome and Registration Desk 9 hours 15 minutes, 8:30 AM - 5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Registration Area

Networking Events

Exhibition Area 9 hours 30 minutes, 8:30 AM - 6:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

9:00 AM
9:00 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Michele Nati, Digital Catapult (Potential)

Arthur Van der Wees, Arthur´s Legal (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Moderator)

Alena Siarheyeva, AIOTI WG Innovation Ecosystems (Participant)

Tanya Suarez, AIOTI (Participant)

Georgios Karagiannis, AIOTI (Participant)

Franck Boissière, European Commission (Other Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

PM15 Projects meeting. AHA-IoT ecosystem. ACTIVAGE 1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

Jordi Rovira, MYSPHERA (Participant)

Sergio Guillen Barrionuevo, MYSPHERA (Moderator)

Giuseppe Fico, Universidad Politécnica de Madrid (Moderator)

GIoTS Paper Session: IoT Enabling Technologies V 1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Anatole Krattiger, Prisma Innovations LLC (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Participant)

Mika Rantakokko, Urban Agenda for the EU on Digital Transition, Business Oulo (Participant)

Bilel Jamoussi (Moderator)

Sushil Kumar, Department of Telecommunications, MoC & IT, Government of India (Potential)

Olavi Luotonen, European Commission (Potential)

David Hahm, WeGO | World Smart Sustainable Cities Organization (Potential)

Young-sook Nam, WeGO | World Smart Sustainable Cities Organization (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Maimunah Mohd Sharif, UN Habitat (Potential)

Joan Clos, UNHabitat (Potential)

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Frans-Anton Vermast, Amsterdam Smart City (Potential)

Erik Solheim, UNEP (Potential)

Shiv Das Meena, Ministry of Housing and Urban Affairs (Potential)

Aisha Bin Bishr, Smart Dubai Office (Potential)

Alessandra Calzola, Samsung (Potential)

Anil Menon, Cisco (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Ovidiu Vermesan, SINTEF (Moderator)

9:15 AM
9:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Sergio Gusmeroli, Politecnico di Milano (Participant)

John Soldatos, INTRASOFT International (Moderator)

Jon Kepa Gerrikagoitia, IK4-IDEKO (Participant)

Aitor Alzaga, IK4-TEKNIKER (Participant)

Eduardo Kaplan Barbosa, Brazilian Development Bank (BNDES) (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
Addressing the Cybersecurity Emerging Technologies 1 hour 15 minutes, 9:30 AM - 10:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Roberto Cascella, ECSO (Participant)

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Participant)

Afonso Ferreira, CNRS - Programme Manager for European Affairs - Toulouse Institute of Computer Sciences - IRIT - France (Participant)

Heidi Kivekäs, Finish Communications Regulatory Authority (Participant)

10:45 AM
10:45 AM
Coffee Break 30 minutes, 10:45 AM - 11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

11:15 AM
11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Paper Sessions

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Gabriele Rizzo, Leonardo (Moderator)

Marco Scamuzzi, Aerospace, Automotive & Cybersecurity (Participant)

François Fischer, ERTICO (Participant)

Afonso Ferreira, CNRS - Programme Manager for European Affairs - Toulouse Institute of Computer Sciences - IRIT - France (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Tomo Popović, University of Donja Gorica (Moderator)

Ivan Arriola, IK4 - TEKNIKER (Participant)

Andrey Nikishin, Kaspersky Lab (Participant)

Nuria De Lama, Atos (Potential)

Alberto Sotomayor Gurruchaga, Ibermatica (Participant)

Klaus Beetz, Siemens AG (Potential)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

John Davies, BT (Participant)

Jarmo Eskelinen, Future Cities Catapult (Moderator)

Gemma Guilera, Future Cities Catapult (Participant)

Alicia Cano, Medtronic Ibérica; ActiveAge IoT LSP (Participant)

Sjaak Wolfert, Agri-Food (Participant)

Arturo Medela, TST (Participant)

Juan Echevarria Cuenca, Santander City Council (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Ovidiu Vermesan, SINTEF (Moderator)

12:30 PM
12:30 PM
ARTEMIS-IA Summer Camp 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Workshop

Marco Carugi, ITU-T SG20 and AIOTI WG03 (Participant)

Arianna Brutti, ENEA / NIST (Potential)

Arturo Medela, TST (Potential)

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Martino Maggio, Engineering Ingegneria Informatica SPA (Participant)

Etienne Cailleau, ISO (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Trusted IoT Strategies for the future 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Panel

Pasquale Annicchino, Università di Foggia (Moderator)

Fabio Di Franco, ENISA (Participant)

Carlos Sánchez Santos, ITS Security (Participant)

Ana Ayerbe Fernandez-Cuesta, Tecnalia (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Jorge Rodríguez Edroso, Atos Research & Innovation (Participant)

Aitor Alzaga, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Fernando Reategui, Atten2 (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Antonio Kung, Trialog (Moderator)

Mara Balestrini, Ideas for Change (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Networking Lunch 1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Exhibition Hall

Networking Events

2:30 PM
2:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A2

Panel

Emilio Corchado, OLÉ (Participant)

Tanya Suarez, AIOTI (Potential)

Silvia De la Maza Uriarte, Innovalia (Participant)

Francisco Da Silva, Huawei Technologies Sweden AB (Participant)

Thierry Demol, CITC-EuraRFID (Participant)

Linda Olofsson, Swerea IVF (Participant)

Alena Siarheyeva, AIOTI WG Innovation Ecosystems (Moderator)

David Langley, TNO (Moderator)

Brendan Rowan, BluSpecs (Potential)

CREATE IoT Consortium Meeting 1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

Ovidiu Vermesan, SINTEF (Moderator)

ARTEMIS-IA Summer Camp 3 hours 30 minutes, 2:30 PM - 6:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.2

Workshop

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.3

Workshop

Marco Carugi, ITU-T SG20 and AIOTI WG03 (Participant)

Arianna Brutti, ENEA / NIST (Potential)

Martin Brynskov, Aarhus University (Moderator)

Martino Maggio, Engineering Ingegneria Informatica SPA (Participant)

Etienne Cailleau, ISO (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Ecosystem and Advanced Manufacturing 1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria I

Panel

Franck Boissière, European Commission (Moderator)

Thorsten Hülsmann, Industrial Data Space Association IDSA (Participant)

Susana Larrea, SPRI - Basque Agency for Business Development (Participant)

Jorge Rodríguez Edroso, Atos Research & Innovation (Participant)

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Antonio Kung, Trialog (Moderator)

Pasquale Annicchino, Università di Foggia (Participant)

Mara Balestrini, Ideas for Change (Moderator)

U4IoT Project Meeting 2 hours 30 minutes, 2:30 PM - 5:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Kai Zhang (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
IoT Standards Trends & Convergence Plenary Session 1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Keynote

Martin Brynskov, Aarhus University (Participant)

Bilel Jamoussi (Moderator)

Juan Echevarria Cuenca, Santander City Council (Potential)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Participant)

Marco Carugi, ITU-T SG20 and AIOTI WG03 (Participant)

Raul García Castro, Universidad Politécnica de Madrid (Participant)

Patrick Guillemin, AIOTI - ETSI (European Telecommunications Standards Institute) (Participant)

Gilles Thonet, IEC - International Electrotechnical Commission (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

4:15 PM
4:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A3.1

Workshop

Tanya Suarez, AIOTI (Moderator)

5:00 PM
5:00 PM
IoT Week 2018 Closing Ceremony 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala A4

Keynote

Luis Miguel Girao, Artshare (Participant)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Martin Serrano, Insight Centre for Data Analytics - NUI Galway (Participant)

Laure Le Bars, QuIC (Participant)

Karsten Dehler, It Forum (Participant)

Roberto Cascella, ECSO (Participant)

Mikel Larrañaga Negro, IK4-TEKNIKER (Participant)

Damir Filipovic, AIOTI (Participant)

Martin Brynskov, Aarhus University (Participant)

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Participant)

AIOTI Private Meeting 2 hours, 5:00 PM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala C3

Workshop

Friday 8 June, 2018

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Madrid
8:30 AM
8:30 AM
AIOTI Annual Meeting 4 hours, 8:30 AM - 12:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala E

General Assembly

9:30 AM
9:30 AM
Study Trip to Smart Santander (full day) 6 hours 30 minutes, 9:30 AM - 4:00 PM

Santander City - Santander City

Networking Events

10:00 AM
10:00 AM
Visit to IK4-TEKNIKER (free of charge) 4 hours, 10:00 AM - 2:00 PM

Tekniker - Tekniker

Networking Events