Monday 30 August, 2021

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Brussels
10:30 AM
10:30 AM

Panel

Thomas Waldmann, Würth Elektronik eiSos (Speaker)

Andrea Basilova, Sensoneo (Speaker)

Markus Vogt, EBV Elektronik (Speaker)

Pavel Konečný, Neuron Soundware (Speaker)

David Richardson (Speaker)

Peter Düking, Wearable Technologies AG (Moderator)

11:45 AM
11:45 AM

John Soldatos, INTRASOFT International (Speaker)

Artemis Voulkidis, Synelixis Solutions SA (Speaker)

Jens Hagemeyer, Bielefeld University (Speaker)

2:00 PM
2:00 PM
EU-IoT Hackathon 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

Florian Küster, UnternehmerTUM Makerspace GmbH (Speaker)

Codrina Lauth, Lauth transmedia GmbH (Moderator)

Hendrik Walzel, fortiss GmbH (Moderator)

Mirko Presser, Aarhus University (Chair)

Rute Sofia, fortiss (Chair)

Lamprini Kolovou, Martel Innovate (Chair)

John Soldatos, INTRASOFT International (Chair)

Brendan Rowan, BluSpecs (Chair)

3:15 PM
3:15 PM

Brendan Rowan, BluSpecs (Speaker)

Jon Rodriguez, BluSpecs S.L. (Speaker)

Robert Pomohaci, BluSpecs (Speaker)

4:30 PM
4:30 PM

Brendan Rowan, BluSpecs (Speaker)

Jon Rodriguez, BluSpecs S.L. (Speaker)

Robert Pomohaci, BluSpecs (Speaker)

5:45 PM
5:45 PM
IoT Evolutionary Computing Concepts 1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

Panel

Ovidiu Vermesan, SINTEF (Moderator)

Valerio Frascolla, Intel (Speaker)

Panagiotis Demestichas, WINGS ICT Solutions (Speaker)

Jafar Mohammadi, Nokia Bell Labs (Speaker)

Thomas Krousarlis, Inlecom Innovation (Speaker)

Tuesday 31 August, 2021

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Brussels
9:00 AM
9:00 AM
OPENING: NEXT-GENERATION IoT FOR A SUSTAINABLE FUTURE 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Pearse O'Donohue, DG Connect - Directorate "Future Networks" (Speaker)

Chaesub Lee, ITU - International Telecommunication Union (Speaker)

Juergen Sturm, AIOTI (Speaker)

Joann O´Brien (Speaker)

Thomas Hahn, Siemens (Speaker)

Monique Calisti, Martel Innovate (Speaker)

10:30 AM
10:30 AM

Eugenio Gaeta, Universidad Politécnica de Madrid (Moderator)

Andrej Grguric, Ericsson Nikola Tesla d.d. (Speaker)

Pasquale Annicchino, Università di Foggia (Speaker)

Marta Perez, Gatekeeper (Speaker)

Leandro Pecchia, Gatekeeper (Speaker)

Maria Christofidou, European Institute For Innovation Through Health Data (Speaker)

11:45 AM
11:45 AM

Sergio Guillen Barrionuevo, MYSPHERA (Moderator)

Pilar Sala, MYSPHERA (Speaker)

Saied Tazari, Fraunhofer IGD (Speaker)

2:00 PM
2:00 PM

Panel

Rolf Riemenschneider, European Commission (Moderator)

Max Lemke, European Commission (Speaker)

Haydn Thompson, THHINK (Speaker)

3:15 PM
3:15 PM

Alena Siarheyeva, AIOTI WG Innovation Ecosystems (Moderator)

Rolf Riemenschneider, European Commission (Speaker)

Omar Elloumi, Nokia (Speaker)

Lars Nagel, International Data Spaces Association (Speaker)

Alexander Gluhak, Urban Data Collective (Speaker)

Nicolas Kourtellis, Telefónica (Speaker)

4:30 PM
4:30 PM

Mirko Presser, Aarhus University (Moderator)

Annabeth Aagaard, Aarhus University (Speaker)

John Soldatos, INTRASOFT International (Speaker)

Tanya Suarez, AIOTI (Speaker)

5:45 PM
5:45 PM

Philippe Cases, Topio networks (Speaker)

Nuria De Lama, Atos (Speaker)

Anna Brékine, Mandat International (Moderator)

Yuri Demchenko, University of Amsterdam (Speaker)

Wednesday 1 September, 2021

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Brussels
9:00 AM
9:00 AM

Monique Calisti, Martel Innovate (Speaker)

Martin Brynskov, Aarhus University (Speaker)

Alberto Dognini, E.ON Energy Research Center (Speaker)

Katherine Anderson, Martel Innovate (Moderator)

Rolf Riemenschneider, European Commission (Speaker)

10:30 AM
10:30 AM

John Soldatos, INTRASOFT International (Moderator)

Martin Schneider, Fraunhofer FOKUS (Speaker)

Terpsi Velivassaki, Synelixis Solutions SA (Speaker)

Bernhard Moser, Software Competence Center Hagenberg (SCCH) (Speaker)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Jacques Kruse-Brandao, SGS (Speaker)

Wojciech Wiewiórowski, EDPS - European Data Protection Supervisor (Speaker)

Pasquale Annicchino, Università di Foggia (Speaker)

Luca Bolognini, Italian Institute for Privacy and Data Valorisation (IPP) (Speaker)

11:45 AM
11:45 AM
FUTURE OF AGRIFOOD 1 hour, 11:45 AM - 12:45 PM

Kevin Doolin, Walton Institute for Information and Communication Systems Science. (Moderator)

Joël Bacquet, European Commission (Speaker)

Harald Sundmaeker, ATB Institute for Applied Systems Technology Bremen GmbH (Speaker)

Alexander Berlin, Berlin Thinking Consulting (Speaker)

Joel Cuello, Association for Vertical Farming (Speaker)

Ivo Degn, Climate Farmers (Speaker)

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Moderator)

Antonio Kung, Trialog (Speaker)

Konstantinos Loupos, INLECOM (Speaker)

Jose Francisco Ruiz, Atos (Speaker)

Niels Vandezande, Time.lex (Speaker)

Neil Dover, HP Inc. (Speaker)

2:00 PM
2:00 PM
DIGITAL AGRICULTURE 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

Kevin Doolin, Walton Institute for Information and Communication Systems Science. (Moderator)

Srdjan Krco, DunavNET (Speaker)

George Beers, Wageningen University & Research (Speaker)

Latif Ladid, IPv6 Forum (Speaker)

3:15 PM
3:15 PM
Designing Data Spaces in Real Llife 1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

Edward Curry, Big Data Value Association (BDVA) (Speaker)

Tuomo Tuikka, VTT Technical Research Centre of Finland (Speaker)

Gianfranco Cecconi, Capgemini Invent (Speaker)

Angelo Marguglio, Engineering Ingegneria Informatica SPA (Speaker)

Herman Pals, TNO ICT (Speaker)

Georgios Karagiannis, AIOTI (Moderator)

Dušan Chrenek, European Commission (Speaker)

Miguel Angel Gómez Zotano, AIOTI (Speaker)

Dale Seed, InterDigital (Speaker)

Constant Kohler, CEN-CENELEC (Speaker)

Francois Coallier, ISO - International Organization for Standarization (Speaker)

Vimal Mahendru, IEC - International Electrotechnical Commission (Speaker)

Cristina Bueti, ITU - International Telecommunication Union (Speaker)

4:30 PM
4:30 PM
IoT 4 SDGs 1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Anna Brékine, Mandat International (Speaker)

Cristina Martínez, European Commission (Speaker)

Cristina Bueti, ITU - International Telecommunication Union (Speaker)

Renáta Radócz, Mandat International (Moderator)

David Jensen, UNEP (Speaker)

Trustworthiness for Industrial AI 1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

Sonja Zillner, BDVA (Speaker)

Luis Usatorre, Tecnalia Research & Innovation (Speaker)

Jan de Bruyne, CITIP (Speaker)

Ray Walshe, Dublin City University (Speaker)

Michael van Hartskamp, Philips (Speaker)

5:45 PM
5:45 PM
SMART WATER MANAGEMENT 1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

Juan Manuel Fernández Montenegro, AIMEN (Speaker)

Nicolas  Caradot, Kompetenzzentrum Wasser Berlin gGmbH (Speaker)

Anastasios  Karakostas, ITI-CERTH (Speaker)

Lydia Vamvakeridou, FIWARE4Water (Speaker)

Anna Brékine, Mandat International (Moderator)

Andreas Englund, IVL Swedish Environmental Research Institute. (Speaker)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Ulrich Ahle, FIWARE Foundation (Panelist)

Latif Ladid, IPv6 Forum (Panelist)

Damir Filipovic, AIOTI (Panelist)

Sonja Zillner, BDVA (Speaker)

Laure Le Bars, QuIC (Speaker)

Joann O´Brien (Speaker)

Thursday 2 September, 2021

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Brussels
9:00 AM
9:00 AM
IPv6-based 5G, IoT, Cloud Computing Industry Session I 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

Pascal Thubert, Cisco (Speaker)

Chongfeng Xie, China Telecom (Speaker)

John Lee, Internet Associates (Speaker)

5G for Connected & Automated Mobility Summit I 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

Jorge Pereira, European Commission (Moderator)

Coen Bresser, ERTICO (Speaker)

Irene Saco, CTAG (Speaker)

Nazli Guney, Turkcell (Speaker)

11:00 AM
11:00 AM
IPv6-based 5G, IoT, Cloud Computing Industry Session II 1 hour 30 minutes, 11:00 AM - 12:30 PM

Liu Shucheng, Huawei (Moderator)

Sebastien Lourdez (Speaker)

Eduard Vasilenko, Huawei Europe (Speaker)

Haisheng (Johnson) Yu, Beijing Internet Institute (Speaker)

Cedric Crettaz, Mandat International (Speaker)

5G for Connected & Automated Mobility Summit II 1 hour 30 minutes, 11:00 AM - 12:30 PM

Jorge Pereira, European Commission (Moderator)

Edwin Fischer, Telekom (Speaker)

Miquel Payaro, CTTC (Speaker)

2:00 PM
2:00 PM
5G for Connected & Automated Mobility Summit III 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM

Jorge Pereira, European Commission (Moderator)

Anna Tzanakaki, NK University of Athens (Speaker)

Giada Landi, Nextworks (Speaker)

Edwin Fischer, Telekom (Panelist)

Dirk Hetzer, Deutsche Telekom AG / T-Systems (Panelist)

Ehsan Ghasemi, Ericsson (Panelist)

Jaime RUIZ, Nokia Bell Labs (Panelist)

IPv6 Policy Session 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM

Latif Ladid, IPv6 Forum (Moderator)

Ralph Wallace, Verizon Public Sector (Speaker)

Samih Souissi,, ARCEP (Speaker)

Chongfeng Xie, China Telecom (Speaker)

Mukom A. Tamon (Speaker)

4:00 PM
4:00 PM

Georgios Karagiannis, AIOTI (Speaker)

Anna Brékine, Mandat International (Speaker)

Adrian Quesada Rodríguez, Mandat International (Moderator)

Olaf-Gerd Gemein, Smart Cities Lab (Speaker)

Svetoslav Mihaylov, European Commission (Speaker)

5:15 PM
5:15 PM
SEMANTIC TUTORIALS 1 hour, 5:15 PM - 6:15 PM

Martin Bauer, NEC Laboratories Europe (Moderator)

Dave Raggett, W3C (Speaker)

María Poveda Villalón, Ontology Engineering Group - Universidad Politécnica de Madrid (Speaker)

Amelie Gyrard, Trialog (Speaker)

Raul García Castro, Universidad Politécnica de Madrid (Speaker)

Friday 3 September, 2021

Time Zone: CEST/(GMT+01:00) Brussels
9:00 AM
9:00 AM
MAKING TESTBEDS INTEROPERABLE 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM

Brecht Vermeulen, Fed4FIRE+ (Speaker)

Denis Andreev, ITU - International Telecommunication Union (Speaker)

Ranganai Chaparadza (Speaker)

Giulio Maggiore, Telecom Italia (Speaker)

Cedric Crettaz, Mandat International (Moderator)

INDUSTRIAL IoT: TOWARDS THE INDUSTRY 5.0 REVOLUTION 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM

Pedro Maló, UNPARALLEL (Moderator)

Alessandro Liani, Video Systems (Speaker)

Roberto Siagri (Keynote speaker)

Sean O´Reagain, European Commission (Speaker)

Natalie Samovich, ENERCOUTIM (Speaker)

10:30 AM
10:30 AM

Angelo Marguglio, Engineering Ingegneria Informatica SPA (Speaker)

Kostas Kalaboukas, Gruppo Maggioli (Speaker)

Ulrich Ahle, FIWARE Foundation (Speaker)

Oscar Lazaro, Innovalia Association (Moderator)

Stefano Ierace, Intellimech (Speaker)

11:45 AM
11:45 AM
IoT DATA INTEROPERABILITY 1 hour, 11:45 AM - 12:45 PM

Dave Raggett, W3C (Speaker)

Marco Carugi, ITU-T SG20 and AIOTI WG03 (Speaker)

Bilel Jamoussi (Speaker)

Adrian Quesada Rodríguez, Mandat International (Moderator)

2:00 PM
2:00 PM

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Serge Fdida (Speaker)

Abhimanyu Gosain, PAWR Project Office College of Engineering Northeastern University (Speaker)

Rolf Riemenschneider, European Commission (Speaker)

Akihiro Nakao, University of Tokyo (Speaker)

Olga Cavalli (Speaker)

3:15 PM
3:15 PM
IoT Powering Smart Tourism Capitals 1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

Dolores Ordoñez, AnySolution S.L. (Moderator)

Misa Labarile, European Commission (Speaker)

Niklas Masuch, Göteborg & Co (Speaker)

Jonathan Gómez, Malaga City Hall (Speaker)

3:45 PM
3:45 PM
AI & Edge for Industrial IoT 1 hour, 3:45 PM - 4:45 PM

Ovidiu Vermesan, SINTEF (Speaker)

Mario Díaz Nava, ST Microelectronics (Speaker)

Mathias Schneider, Technical University of Applied Sciences Amberg-Weiden (Speaker)

Josip Josifovski, Technical University of Munich (Speaker)

4:45 PM
4:45 PM
CLOSING REMARKS OF THE IoT WEEK 2021 45 minutes, 4:45 PM - 5:30 PM

Bilel Jamoussi (Speaker)

Damir Filipovic, AIOTI (Speaker)

Nuria De Lama, Atos (Speaker)

Max Lemke, European Commission (Speaker)

Srdjan Krco, DunavNET (Moderator)