Maria Tarasova

Siberian Federal University
Participates in 1 Session

Sessions in which Maria Tarasova participates

Saturday 9 November, 2019

Time Zone: CST/Central Time (US & Canada)
4:00 PM
4:00 PM
- Bayside A General Session
Maria Tarasova, Siberian Federal University (Participant)

Sessions in which Maria Tarasova attends

Thursday 7 November, 2019

Time Zone: CST/Central Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Conference Welcome and Opening Plenary - 45 minutes - 8:00 AM  -  8:45 AM
- Grand Ballroom Plenary
Elaine Torda, Orange County Community College (Participant)
9:00 AM
9:00 AM
Drama Master Class - 1 hour 50 minutes - 9:00 AM  -  10:50 AM
- Southdown Master Class
Donna Clevinger, Mississippi State University (Moderator) Leslie Richie, Eastern Kentucky University (Participant) Gaby Bedetti, Eastern Kentucky University (Participant) Flynn Blanchet, Eastern Kentucky University (Participant) Corey Sparkman, Eastern Kentucky University (Participant) Kate Richardson, Eastern Kentucky University (Participant) Collin Davis, Eastern Kentucky University (Participant) Brooklyn Yates, Eastern Kentucky University (Participant)
1:00 PM
1:00 PM
- Napoleon B3 Developing in Honors
Beth Dalton, Ball State University (Participant) Timothy Berg, Ball State University (Participant)
- Napoleon C3 Developing in Honors
Barbara Andrew, William Paterson University Honors College (Participant)
- Napoleon C2 Developing in Honors
Rusty Jones, Butler University (Participant) Jason Lantzer, Butler University (Participant)
2:00 PM
2:00 PM
Film Master Class - 1 hour 50 minutes - 2:00 PM  -  3:50 PM
- Southdown Master Class
Michele Forman, University of Alabama at Birmingham (Moderator) Jennifer Seitis, Ramapo College of New Jersey (Participant) Rocky Dailey, South Dakota State University (Participant) Nikki Purewal, Chapman University (Participant) Tara Jorgensen, South Dakota State University (Participant) Katie Creecy, Angelo State University (Participant) Nikita Udayakumar, University of Alabama at Birmingham (Participant) Callie Walls, University of Alabama at Birmingham (Participant) Norah Madden-Lunsford, University of Alabama at Birmingham (Participant)
4:00 PM
4:00 PM
City As Text™ (CAT) Wrap Up - 50 minutes - 4:00 PM  -  4:50 PM
- Bayside A-C City As Text
Jesse Peters, Fort Lewis College (Participant) Susan Cannata, Fort Lewis College (Participant) Clay Motley, Florida Gulf Coast University (Participant)
5:30 PM
5:30 PM
Welcome Reception - 1 hour - 5:30 PM  -  6:30 PM
- Grand Ballroom Reception
7:00 PM
7:00 PM
Speed Socializing (pre-registration required) - 1 hour - 7:00 PM  -  8:00 PM
- Napoleon Exhibit Hall/Ballroom Networking
Kathryn MacDonald, Monroe College (Participant) Yeprem Davoodian, Los Angeles Pierce College (Participant)

Friday 8 November, 2019

Time Zone: CST/Central Time (US & Canada)
7:45 AM
7:45 AM
All Attendee Breakfast - 1 hour - 7:45 AM  -  8:45 AM
- Grand Ballroom C/D/E ONLY
9:00 AM
9:00 AM
- Gallier B Roundtable
James Carr, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant)
Making Meaning in the Honors Experience - 50 minutes - 9:00 AM  -  9:50 AM
- Gallier A Roundtable
Rebecca Bott-Knutson, South Dakota State University (Participant) Hanna Holmquist, South Dakota State University (Participant) Natalie Swanson, South Dakota State University (Participant) Madison Dulas, South Dakota State University (Participant)
International Education Committee Meeting - 50 minutes - 9:00 AM  -  9:50 AM
- Oakley NCHC Committee Meeting
Kim Klein, Shippensburg University (Participant) Kevin Dean, West Chester University of Pennsylvania (Participant)
- Maurepas Workshop
Eric Ruckh, Southern Illinois University Edwardsville (Participant) Wyatt Teague, Southern Illinois University Edwardsville (Participant) Lily Carstens, Southern Illinois University Edwardsville (Participant) Kayla Wheeler, Southern Illinois University Edwardsville (Participant) Kellan Smith, Southern Illinois University Edwardsville (Participant) Jakob Ruffner, Southern Illinois University Edwardsville (Participant)
Narrative Cartography Workshop - 1 hour 50 minutes - 9:00 AM  -  10:50 AM
- Napoleon D3 Workshop
Ulluminair Salim, University of South Florida (Participant)
- Napoleon D2 Workshop
Ashley Archer Doehling, Florida State University (Participant)
- Napoleon C2 Workshop
Lydia Gerber, Washington State University (Participant) David Shier, Washington State University (Participant)
10:00 AM
10:00 AM
- Bayside B Panel
Al Golden, Joliet Junior College (Participant) Kathryn Turley-Sonne, Cypress College (Participant) Julia Fennell, Community College of Allegheny College (Participant) Kathleen Stephens, Richland College (Participant)
- Gallier A Roundtable
Chelsea Meilner, Colorado School of Mines (Participant) Madison Anderson, Colorado School of Mines (Participant)
- Napoleon B1 Panel
Jackson Dolce, Lamar University (Participant) Fizzah Khan, Lamar University (Participant) Samira Ahmed, Lamar University (Participant) Tilisa Thibodeaux, Lamar University (Participant)
Crisis Management in Honors - 50 minutes - 10:00 AM  -  10:50 AM
- Bayside A General Session
Alfred Litton, Texas Woman's University (Participant) Mike James, Harding University (Participant) Gary Wyatt, Emporia State University (Participant) Craig Fuchs, Pittsburg State University (Participant) Paul Streufert, University of Texas at Tyler (Participant)
11:00 AM
11:00 AM
A Creative and Innovative Take on Mentoring - 50 minutes - 11:00 AM  -  11:50 AM
- Napoleon D2 Panel
Elizabeth Searle, Purdue University Northwest (Participant) Kaitlyn Murrell, Purdue University Northwest (Participant) Sadie Casteel, Purdue University Northwest (Participant) Regan Sink, Purdue University Northwest (Participant) Amy Libauskas, Purdue University Northwest (Participant)
- Bayside B General Session
Kevin Dean, West Chester University of Pennsylvania (Participant) Michael B. Jendzurski, West Chester University of Pennsylvania (Participant)
- Napoleon A3 General Session
Aron Reppmann, Trinity Christian College (Participant) Scott O'Leary, North Carolina State University (Participant) Megan Hughes, Metropolitan State University of Denver (Participant)
Reimagining or Disrupting?: Gifted Students in Honors - 50 minutes - 11:00 AM  -  11:50 AM
- Napoleon D3 General Session
Betsy Yarrison, University of Baltimore (Participant) Jonathan Kotinek, Texas A&M University (Participant)
Doing the Arts in Honors - 50 minutes - 11:00 AM  -  11:50 AM
- Bayside A Panel
Steven Edwards, Delgado Community College (Participant) Donna Clevinger, Mississippi State University (Participant) Michele Forman, University of Alabama at Birmingham (Participant)
Improv for Anxiety - 50 minutes - 11:00 AM  -  11:50 AM
- Napoleon A2 Workshop
Sierra Hobbs, University of West Florida (Participant) Fiama Mastrangelo, University of West Florida (Participant)
12:00 PM
12:00 PM
UReCA Team Meeting - 50 minutes - 12:00 PM  -  12:50 PM
- Edgewood B Meetings
Thomas Wiegand, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant) Logan Garrett, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant) Russell Helms, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant) Brian White, Graceland University (Participant)
1:00 PM
1:00 PM
Six Ways to Teach Creativity in Honors - 50 minutes - 1:00 PM  -  1:50 PM
- Napoleon A2 Workshop
Leslie Donovan, The University of New Mexico (Participant) Steve Engel, Georgia Southern University (Participant) Phil Frana, James Madison University (Participant) Assunta Kent, University of Southern Maine (Participant) Marilyn Plotkins, Suffolk University (Participant) Lynn Sondag, Dominican University of California (Participant)
Education of the Gifted Special Interest Meeting - 50 minutes - 1:00 PM  -  1:50 PM
- Oakley Meetings
Betsy Yarrison, University of Baltimore (Participant) Jonathan Kotinek, Texas A&M University (Participant)
Exploring Creativity within an Honors Curriculum - 50 minutes - 1:00 PM  -  1:50 PM
- Napoleon B1 Panel
Trina Beck, Tulane University (Participant) Jenny Mercein, Tulane University (Participant) Isa Murdock-Hinrichs, Tulane University (Participant) Victor Holtcamp, Tulane University (Participant) Ryder Thornton, Tulane University (Participant) Donata Henry, Tulane University (Participant) Norah Lovell, Tulane University (Participant)
- Napoleon D2 Panel
Tilisa Thibodeaux, Lamar University (Participant) Ginny Walters, Minnesota State University Mankato (Participant)
Forum on International Education - 1 hour 20 minutes - 1:00 PM  -  2:20 PM
- Grand Couteau Forum on International Education
Kevin Dean, West Chester University of Pennsylvania (Moderator) Kim Klein, Shippensburg University (Moderator)
Student Fishbowl - 50 minutes - 1:00 PM  -  1:50 PM
- Grand Ballroom E Fishbowl
Jim Ford, Rogers State University (Participant) John Zubizarreta, Columbia College (Participant)
2:00 PM
2:00 PM
Creating Text through City as Text™ - 50 minutes - 2:00 PM  -  2:50 PM
- Bayside B Panel
Salvatore Musumeci, Catawba College (Participant) Clay Motley, Florida Gulf Coast University (Participant) Sara Quay, Endicott College (Participant) Bernice Braid, Long Island University Brooklyn (Participant) Susan Cannata, Fort Lewis College (Participant)
- Napoleon C2 Panel
Melissa Kaplan, Quinnipiac University (Participant) Matthew Forcino, Quinnipiac University (Participant) Danielle Roedel, Quinnipiac University (Participant) Olivia Powers (Participant) Rebecca Infosino, Quinnipiac University (Participant)
Faculty/Staff Poster Session - 1 hour 50 minutes - 2:00 PM  -  3:50 PM
- Grand Ballroom A/B Faculty/Staff Poster
Phil Frana, James Madison University (Participant)
Major Scholarships 2: STEM - 50 minutes - 2:00 PM  -  2:50 PM
- Napoleon D2 General Session
Jonathan Goss, Clarkson University (Participant) Lauren Baker, Cleveland State University (Participant) Mallory Carpenter, Marshall University (Participant) Minh Nguyen, Florida Gulf Coast University (Participant)
3:00 PM
3:00 PM
Effects of the Honors Curriculum on Problem Solving - 50 minutes - 3:00 PM  -  3:50 PM
- Estherwood Roundtable
Laura Lucks, California University of Pennsylvania (Participant) Skyra Heckman, California University of Pennsylvania (Participant)
5:00 PM
5:00 PM
NCHC Second Line - 1 hour - 5:00 PM  -  6:00 PM
- Grand Ballroom Reception

Saturday 9 November, 2019

Time Zone: CST/Central Time (US & Canada)
7:30 AM
7:30 AM
Idea Exchange - 1 hour 15 minutes - 7:30 AM  -  8:45 AM
- Grand Ballroom Idea Exchange
Aaron Hanlin, Seminole State College of Florida (Moderator)
9:00 AM
9:00 AM
- Bayside C Workshop
- Gallier B Panel
Kelly Cantrell, East Mississippi Community College (Participant) Seth Oppenheimer, Mississippi State University (Participant) Thomas Velek, Mississippi University for Women (Participant)
10:00 AM
10:00 AM
- Nottoway BHAP
Elaine Torda, Orange County Community College (Participant) John Zubizarreta, Columbia College (Participant)
BRAIN BREAK sponsored by GEICO - 4 hours - 10:00 AM  -  2:00 PM
- 1st Floor Gallery Brain Break
Teaching Art in the Humanities to Spark Creativity - 50 minutes - 10:00 AM  -  10:50 AM
- Grand Chenier General Session
Matthew Hartman, Ball State University (Participant) Nikki Dixon, Ball State University (Participant) Kaylee Mullins, Ball State University (Participant)
12:00 PM
12:00 PM
- Napoleon B2 General Session
Susannah Stern, University of San Diego (Participant) John Zubizarreta, Columbia College (Participant) Beata Jones, Texas Christian University (Participant) Heather Fielding, Purdue University Calumet (Participant)
2:00 PM
2:00 PM
Plenary Speaker: Lynda Barry - 1 hour 15 minutes - 2:00 PM  -  3:15 PM
- Grand Ballroom Plenary
4:00 PM
4:00 PM
- Napoleon B3-C3 General Session
Allison Kellar, Wingate University (Participant)
- Bayside A General Session
Maria Tarasova, Siberian Federal University (Participant)
5:30 PM
5:30 PM
- Grand Ballroom

Sunday 10 November, 2019

Time Zone: CST/Central Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
- 1st Floor Gallery Workshop