Jackson Bartlett

Assistant Professor of Honors Social Sciences
Ball State
Participe à 1 Item<\/span>

Sessions auxquelles Jackson Bartlett participe

Saturday 9 November, 2019

Fuseau horaire: CST/(GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
10:00 AM
10:00 AM

- Napoleon B3-C3

Workshop

Jackson Bartlett, Ball State (Participant)

Adam Kuban, Ball State University (Participant)

Sessions auxquelles Jackson Bartlett attends

Thursday 7 November, 2019

Fuseau horaire: CST/(GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
7:30 AM
7:30 AM
Registration / NCHC Info Desk 9 hours 30 minutes, 7:30 AM - 5:00 PM

- Grand Ballroom Foyer

8:00 AM
8:00 AM
Conference Welcome and Opening Plenary 45 minutes, 8:00 AM - 8:45 AM

- Grand Ballroom

Plenary

Elaine Torda, Orange County Community College (Participant)

10:00 AM
10:00 AM

- Napoleon B3

Developing in Honors

Naomi Yavneh Klos, Loyola University New Orleans (Participant)

Richard Badenhausen, Westminster College (Participant)

Timothy Eatman, Rutgers University - Newark (Participant)

1:00 PM
1:00 PM

- Napoleon C2

Developing in Honors

Rusty Jones, Butler University (Participant)

Jason Lantzer, Butler University (Participant)

- Napoleon B3

Developing in Honors

Beth Dalton, Ball State University (Participant)

Timothy Berg, Ball State University (Participant)

2:00 PM
2:00 PM

- Napoleon C2

Developing in Honors

Angela Ash, Owensboro Community and Technical College (Participant)

Andrew Birkhead, Owensboro Community and Technical College (Participant)

Patrick Edge, Owensboro Community and Technical College (Participant)

Abby Goodall, Owensboro Community and Technical College (Participant)

Logan Huskisson, Owensboro Community and Technical College (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Welcome Reception 1 hour, 5:30 PM - 6:30 PM

- Grand Ballroom

Reception

Friday 8 November, 2019

Fuseau horaire: CST/(GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
7:00 AM
7:00 AM
Yoga (with Lisa Coleman) 1 hour, 7:00 AM - 8:00 AM

- Armstrong Ballroom

Brain Break

7:45 AM
7:45 AM
All Attendee Breakfast 1 hour, 7:45 AM - 8:45 AM

- Grand Ballroom C/D/E ONLY

9:00 AM
9:00 AM

- Bayside A

Panel

Aaron Crawford, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant)

Jared Steiman, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant)

Alondra Gomez, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant)

Katelyn Thompson, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant)

Gregory O'Dea, University of Tennessee at Chattanooga (Participant)

Olivia Morrison, University of Tennessee at Chattanooga (Participant)

10:00 AM
10:00 AM

- Grand Couteau

Forum on Diversity

David Jones, University of Wisconsin-Eau Claire (Moderator)

11:00 AM
11:00 AM

- Nottoway

BHAP

Patricia Smith, University of Central Arkansas (Participant)

April Dove, Greenville Technical College (Participant)

Andrew Cognard-Black, St. Mary's College of Maryland (Participant)

Jim Ford, Rogers State University (Participant)

James Buss, Northern Kentucky University (Participant)

Student Poster Session 2 1 hour 50 minutes, 11:00 AM - 12:50 PM

- Grand Ballroom A/B

Student Poster

Mike Sloane, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Henry Kendrick, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Michaela Philip, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Troy Shirley, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Zach Watson, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

2:00 PM
2:00 PM
Student Poster Session 3 1 hour 50 minutes, 2:00 PM - 3:50 PM

- Grand Ballroom A/B

Student Poster

Mike Sloane, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Henry Kendrick, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Michaela Philip, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Troy Shirley, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Zach Watson, University of Alabama at Birmingham (Moderator)

Faculty/Staff Poster Session 1 hour 50 minutes, 2:00 PM - 3:50 PM

- Grand Ballroom A/B

Faculty/Staff Poster

Phil Frana, James Madison University (Participant)

- Bayside C

Panel

David Jones, University of Wisconsin-Eau Claire (Participant)

Jackie Buttafuoco, University of Wisconsin-Eau Claire (Participant)

Margot Lortie, University of Wisconsin-Eau Claire (Participant)

3:00 PM
3:00 PM

- Napoleon B1

General Session

Richard Badenhausen, Westminster College (Participant)

Julie Stewart, Westminster College (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Mid-East Honors Association Meeting 50 minutes, 4:00 PM - 4:50 PM

- Bayside C

Regional Meeting

John Emert, Ball State University (Participant)

Amy Cossentino, Youngstown State University (Participant)

Saturday 9 November, 2019

Fuseau horaire: CST/(GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
7:30 AM
7:30 AM
36. Honors Thesis: The Class 1 hour 15 minutes, 7:30 AM - 8:45 AM   Part of: Idea Exchange

Idea Exchange

Alex Kaufman, Ball State University (Participant)

Jason Powell, Ball State University (Participant)

9:00 AM
9:00 AM
Publishing in Honors 50 minutes, 9:00 AM - 9:50 AM

- Edgewood B

General Session

Ada Long, Universiy of Alabama at Birmingham (Participant)

Jeffrey Portnoy, Georgia State University, Perimeter College (Participant)

Linda Frost, University of Tennessee Chatanooga (Participant)

Marca Wolfensberger, Hanze University of Applied Sciences (Participant)

Logan Garrett, The University of Tennessee at Chattanooga (Participant)