You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Wed, 01 Dec 2021 02:46:12 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Friday 11 August, 2017

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
10:00 AM
10:00 AM
Registration
10 hours, 10:00 AM - 8:00 PM

- Foyer

Meet-Up

George Neal, Spocon Staff (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Art Show
5 hours, 1:00 PM - 6:00 PM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Large Programming

Virtual Reality Demonstration
3 hours, 1:00 PM - 4:00 PM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Special Game

2:00 PM
2:00 PM
D&D 5e Demonstration Game
3 hours, 2:00 PM - 5:00 PM

- RPG Trailer

Special Game

Romantic Elements in SF
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Panel

Elizabeth R. Alix, Palouse Digital Press (Participant)

Kat Richardson (Participant)

Manny Frishberg, Wordfire Press and others (Participant)

Cultivating a Longterm Gaming Group
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

John Welker, Spocon Staff (Participant)

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

Chris Bruscas (Participant)

Reading: Bob Brown
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Conference Office

Talk

Bob Brown, B Cubed Press (Participant)

Board Game Lending Library
12 hours, 2:00 PM - 2:00 AM

- Salon II

Star Fleet Missions
55 minutes, 2:00 PM - 2:55 PM

- Salon II

Munchkin X-Men
1 hour 55 minutes, 2:00 PM - 3:55 PM

- Salon III

Balancing a Creative Career and a Day Job
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Shades

Panel

Esther Jones, Impulsive Walrus Books (Moderator)

Thom Caraway, Whitworth University (Participant)

Sanan Kolva (Participant)

Scott James Magner, En Masse Entertainment, ARUS Entertainment (Participant)

Kaye Thornbrugh (Participant)

Genetic Disorders and Syndromes
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Parkside I

Panel

Kempe Ames (Participant)

Generating Story Ideas
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Parkside II

Panel

James C. Glass (Participant)

Alex Fedyr (Participant)

Dawn Vogel (Participant)

Anxiety in Cosplay
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Evergreen

Panel

Shawn Shay, 1,000 Enemies Cosplay (Participant)

Speed Draw the Human Pose
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Exec. Boardroom

Workshop

Hunter Huntman (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
RPG Trailer Tour
2 hours, 3:00 PM - 5:00 PM

- RPG Trailer

Talk

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

Star Fleet Battle Force
55 minutes, 3:00 PM - 3:55 PM

- Salon II

3:30 PM
3:30 PM
Docent Tour
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Talk

Michael Brugger, MichaelBruggerArts (Participant)

Fiber Arts Meet-Up
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Meet-Up

Mary Albers, SpoCon (Participant)

Speed Running 101
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

T. J. Stinson, Epic Gaming (Participant)

Sarah Stinson, Epic Gaming (Participant)

Reading: Jack Castle
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Conference Office

Talk

Jack Castle, JackCastlebooks (Participant)

Boffers!
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Salon V

Large Programming

Kempe Ames (Participant)

Almost the Apocalypse
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Shades

Panel

Bob Brown, B Cubed Press (Participant)

Ancient Computers
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Parkside I

Panel

Elizabeth R. Alix, Palouse Digital Press (Participant)

Mark Rounds, Univerisity of Idaho (Participant)

Crossing Genres
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Parkside II

Panel

Manny Frishberg, Wordfire Press and others (Participant)

Scott James Magner, En Masse Entertainment, ARUS Entertainment (Participant)

Kat Richardson (Participant)

Grivante, Grivante Press (Participant)

Epic Pose Workshop
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Evergreen

Panel

Roget Ratchford (Participant)

Reading: Frog and Esther Jones
1 hour, 3:30 PM - 4:30 PM

- Exec. Boardroom

Talk

Frog Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

Esther Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Star Trek Adventure Game
55 minutes, 4:00 PM - 4:55 PM

- Salon II

Munchkin Marvel
1 hour 55 minutes, 4:00 PM - 5:55 PM

- Salon III

5:00 PM
5:00 PM
Super Smash Bros. 4
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Salon I

Star Munchkin
55 minutes, 5:00 PM - 5:55 PM

- Salon II

Opening Ceremonies
1 hour 30 minutes, 5:00 PM - 6:30 PM

- Salon V

Large Programming

Daniel Moberg, SpoCon (Moderator)

Kat Richardson (Participant)

Betsy Mott, The Corner Door (Participant)

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

Mason Williams, Spocon Staff (Participant)

Kurt Perrigo (Participant)

Carol Lalicker, SpoCon (Participant)

Howard Lalicker, SpoCon (Participant)

Deby Fredericks, SpoCon (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Pokemon Draft
1 hour, 5:30 PM - 6:30 PM

- Salon I

6:00 PM
6:00 PM
Tekken 7
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Salon I

Lore RPG
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

- Salon II

Star Wars: Destiny
4 hours, 6:00 PM - 10:00 PM

- Salon II

LARP Grab-Bag
1 hour 55 minutes, 6:00 PM - 7:55 PM

- Salon III

7:00 PM
7:00 PM
RPG Trailer Tour
4 hours, 7:00 PM - 11:00 PM

- RPG Trailer

Talk

No Thank You Evil Demonstration Game
4 hours, 7:00 PM - 11:00 PM

- RPG Trailer

Special Game

Super Smash Bros. Melee
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Salon I

Showing: Journey Quest 3
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Shades

Panel

Andy Dopieralski, Two Bards Productions (Participant)

Brian S. Lewis, Zombie Orpheus Entertainment (Participant)

How To Get Published
1 hour 30 minutes, 7:00 PM - 8:30 PM

- Parkside II

Workshop

Jack Castle, JackCastlebooks (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
Teen LGBTQ Meet-Up
2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Meet-Up

Roget Ratchford (Participant)

LARP: Amber
2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Salon III

Remembrance
3 hours, 8:00 PM - 11:00 PM

- Salon V

Large Programming

Deby Fredericks, SpoCon (Participant)

Bob Lovely (Participant)

9:00 PM
9:00 PM
Milk and Cookies party!
5 hours, 9:00 PM - 2:00 AM

- Room 310

Michelle Brumley, SpoCon (Participant)

Mason Williams, Spocon Staff (Participant)

Heroclix
4 hours, 9:00 PM - 1:00 AM

- Salon II

Saturday 12 August, 2017

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
RPG Trailer Tour
3 hours, 8:00 AM - 11:00 AM

- RPG Trailer

Talk

D&D 5e Demonstration Game
4 hours, 8:00 AM - 12:00 PM

- RPG Trailer

Special Game

9:00 AM
9:00 AM
Art Show
9 hours, 9:00 AM - 6:00 PM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Large Programming

Virtual Reality
9 hours, 9:00 AM - 6:00 PM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Special Game

Registration
11 hours, 9:00 AM - 8:00 PM

- Foyer

Meet-Up

George Neal, Spocon Staff (Participant)

Pokemon Walk I
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Meet-Up

Roget Ratchford (Participant)

Improvisational Gaming
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

Chris Bruscas (Participant)

Mary Albers, SpoCon (Participant)

Writer's Workshop
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Conference Office

Workshop

Elizabeth R. Alix, Palouse Digital Press (Participant)

Sanan Kolva (Participant)

Frog Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

James C. Glass (Participant)

Board Game Lending Library
17 hours, 9:00 AM - 2:00 AM

- Salon II

Makeup and Costuming Demonstration
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Salon V

Large Programming

Kimberlynn Budde, Film Alliance Northwest (Participant)

Joni Damiano Bartell, Film Alliance Northwest (Participant)

Nancy Hanks, Film Alliance Northwest (Participant)

Cause Analysis
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Shades

Panel

Bob Brown, B Cubed Press (Participant)

Climate Change and Human Health
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Parkside I

Panel

Kempe Ames (Participant)

Phyllis Eide, WSU (Participant)

Hugh S. Gregory (Participant)

Austin Wilmerding (Participant)

Screenwriting
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Parkside II

Panel

Larry Telles, Film Alliance Northwest (Participant)

Robert Johnson, Film Alliance Northwest (Participant)

Steve Wyttree, Film Alliance Northwest (Participant)

Reading: Manny Frishberg
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Evergreen

Talk

Manny Frishberg, Wordfire Press and others (Participant)

Build SF Models
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Exec. Boardroom

Workshop

Kevin Kuenkler (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Lore RPG
3 hours 55 minutes, 10:00 AM - 1:55 PM

- Salon II

Munchkin Steampunk
3 hours 55 minutes, 10:00 AM - 1:55 PM

- Salon III

10:30 AM
10:30 AM
Docent Tour
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Talk

Indie Publishing Today
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Panel

Fallon Jones (Participant)

Grivante, Grivante Press (Participant)

Rosemary Jones (Participant)

Turn Your Passion Into a Profession
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

Betsy Mott, The Corner Door (Participant)

T. J. Stinson, Epic Gaming (Participant)

Sarah Stinson, Epic Gaming (Participant)

Masquerade 101
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Conference Office

Workshop

BrAd Steiner, Allied video Productions (Moderator)

Christine Barkl (Participant)

Trinket, IMAGE Costuming (Participant)

Iron Crown Demonstration
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Salon V

Large Programming

Wayne Heinz (Moderator)

The Rest of the World in Space
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Shades

Talk

Hugh S. Gregory (Participant)

The Future of Religion
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Parkside I

Panel

Guy Pace (Participant)

Kempe Ames (Participant)

Bob Lovely (Participant)

The Writing Process
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Parkside II

Panel

James C. Glass (Participant)

Thom Caraway, Whitworth University (Participant)

Sanan Kolva (Participant)

Kat Richardson (Participant)

Fursuit Construction
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Evergreen

Panel

Shawn Shay, 1,000 Enemies Cosplay (Participant)

Inktense
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Exec. Boardroom

Workshop

Mary Albers, SpoCon (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
RPG Trailer Tour
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- RPG Trailer

Talk

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
D&D 5e Demonstration Game
4 hours, 12:00 PM - 4:00 PM

- RPG Trailer

Special Game

Royal Manticore Meet-Up
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Meet-Up

Kempe Ames (Participant)

Game Theory, Design and Production
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

Scott James Magner, En Masse Entertainment, ARUS Entertainment (Moderator)

Chris Bruscas (Participant)

John M. Goff (Participant)

Reading: James C. Glass
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Conference Office

Talk

James C. Glass (Participant)

Street Fighter V
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Salon I

Adventurer's League
3 hours 55 minutes, 12:00 PM - 3:55 PM
Signup required

- Salon III

IMAGE Costuming Demonstration
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Salon V

Large Programming

Christine Barkl (Participant)

Darla Babcock, IMAGE Costuming (Participant)

Valerie Palmer, IMAGE Costuming (Participant)

Trinket, IMAGE Costuming (Participant)

Breanna Thornton, IMAGE Costuming (Participant)

Tami Vandegift, IMAGE Costuming (Participant)

Black Cinderella and the New Jim Crow
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Shades

Panel

Mary Albers, SpoCon (Participant)

Manny Frishberg, Wordfire Press and others (Participant)

Roget Ratchford (Moderator)

John Welker, Spocon Staff (Participant)

Neurodiversity and What It Looks Like
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Parkside I

Panel

Mark Rounds, Univerisity of Idaho (Participant)

Bob Lovely (Participant)

Undead in Legend and Mythology
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Parkside II

Panel

Grivante, Grivante Press (Participant)

Dawn Vogel (Participant)

Fallon Jones (Participant)

Super You!
3 hours, 12:00 PM - 3:00 PM

- Evergreen

Workshop

Lauretta Heaney, Spocon Staff (Participant)

Book Cover Design 101
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Exec. Boardroom

Workshop

Rosemary Jones (Participant)

S. B. Sebrick, Independent (Participant)

Kaye Thornbrugh (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Betsy Mott Docent Tour
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Talk

Betsy Mott, The Corner Door (Participant)

Real Martial Arts
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Wayne Heinz (Participant)

Role Playing as Therapy
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

John Welker, Spocon Staff (Participant)

Gail Glass (Participant)

Reading: Kat Richardson
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Conference Office

Talk

Kat Richardson (Participant)

Zombie Orpheus Entertainment
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Salon V

Panel

Brian S. Lewis, Zombie Orpheus Entertainment (Participant)

Andy Dopieralski, Two Bards Productions (Participant)

Electron Trees
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Shades

Talk

Michael Brugger, MichaelBruggerArts (Participant)

What's New in Science
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Parkside I

Panel

James C. Glass (Participant)

Hugh S. Gregory (Participant)

Kempe Ames (Participant)

Guy Pace (Participant)

Writing Characters With Real Issues
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Parkside II

Panel

Hunter Huntman (Participant)

Thom Caraway, Whitworth University (Participant)

How to Draw Cats
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Exec. Boardroom

Workshop

Roberta Gregory (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
Star Fleet Battles
3 hours 55 minutes, 2:00 PM - 5:55 PM

- Salon II

Munchkin Pathfinder
1 hour 55 minutes, 2:00 PM - 3:55 PM

- Salon III

3:00 PM
3:00 PM
Photo Booth
5 hours, 3:00 PM - 8:00 PM

- Foyer

Daron Fredericks, SpoCon (Participant)

RPG Trailer Tour
4 hours, 3:00 PM - 7:00 PM

- RPG Trailer

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

The Art of Betsy Mott
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Talk

Betsy Mott, The Corner Door (Participant)

Grading and Trading
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

T. J. Stinson, Epic Gaming (Participant)

Sarah Stinson, Epic Gaming (Participant)

Reading: S. B. Sebrick
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Conference Office

Talk

S. B. Sebrick, Independent (Participant)

Masquerade Setup and Rehearsals
3 hours 30 minutes, 3:00 PM - 6:30 PM

- Salon V

Large Programming

BrAd Steiner, Allied video Productions (Moderator)

Mary Albers, SpoCon (Participant)

Hunter Huntman (Participant)

Shawn Shay, 1,000 Enemies Cosplay (Participant)

Trinket, IMAGE Costuming (Participant)

Christine Barkl (Participant)

How to Make a Movie
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Shades

Talk

Steve Wyttree, Film Alliance Northwest (Participant)

Joni Damiano Bartell, Film Alliance Northwest (Participant)

Nancy Hanks, Film Alliance Northwest (Participant)

Health Physics
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Parkside I

Panel

Bob Brown, B Cubed Press (Participant)

Michael Brugger, MichaelBruggerArts (Participant)

Gothic Literature
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Parkside II

Panel

Dawn Vogel (Participant)

Rosemary Jones (Participant)

Fallon Jones (Participant)

Kaye Thornbrugh (Participant)

Researching a Historical Costume
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Evergreen

Panel

Jane Campbell, Seams Like Magik (Participant)

Rebekah Leib (Participant)

Reading: Elizabeth R. Alix
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Exec. Boardroom

Talk

Elizabeth R. Alix, Palouse Digital Press (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Lore RPG
4 hours, 4:00 PM - 8:00 PM

- Salon II

4:30 PM
4:30 PM
Cultural Appropriation
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Panel

Roberta Gregory (Participant)

Manny Frishberg, Wordfire Press and others (Participant)

Bob Lovely (Participant)

Roget Ratchford (Moderator)

World Building in RPGs
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

Chris Bruscas (Participant)

John M. Goff (Participant)

Frog Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

Reading: Fallon Jones
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Conference Office

Talk

Fallon Jones (Participant)

Asteroid Missions
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Shades

Panel

Hugh S. Gregory (Participant)

Ships in Space (and Other Common Errors)
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Parkside I

Panel

Guy Pace (Participant)

James C. Glass (Participant)

Austin Wilmerding (Participant)

Self-Editing
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Parkside II

Panel

Alex Fedyr (Participant)

Elizabeth R. Alix, Palouse Digital Press (Participant)

Dawn Vogel (Participant)

Kat Richardson (Participant)

Grivante, Grivante Press (Participant)

The Japanese Kimono
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Evergreen

Panel

Madeline West (Participant)

Teen Crafting
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Exec. Boardroom

Workshop

Lauretta Heaney, Spocon Staff (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Super Smash Bros. Melee
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Salon I

5:30 PM
5:30 PM
Pokemon Draft
1 hour, 5:30 PM - 6:30 PM

- Salon I

6:00 PM
6:00 PM
Super Smash Bros. 4
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Salon I

LARP: Og
1 hour 55 minutes, 6:00 PM - 7:55 PM

- Parkside I

7:00 PM
7:00 PM
RPG Trailer Tour
4 hours, 7:00 PM - 11:00 PM

- RPG Trailer

Talk

The One Ring/Loremaster Demonstration Game
4 hours, 7:00 PM - 11:00 PM

- RPG Trailer

Special Game

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

Masquerade
1 hour 30 minutes, 7:00 PM - 8:30 PM

- Salon V

Large Programming

BrAd Steiner, Allied video Productions (Moderator)

Shawn Shay, 1,000 Enemies Cosplay (Participant)

Hunter Huntman (Participant)

Mary Albers, SpoCon (Participant)

Betsy Mott, The Corner Door (Participant)

Christine Barkl (Participant)

Trinket, IMAGE Costuming (Participant)

Showing: Attacking the Darkness
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Shades

Panel

Andy Dopieralski, Two Bards Productions (Participant)

Brian S. Lewis, Zombie Orpheus Entertainment (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
LARP: Soap
1 hour 55 minutes, 8:00 PM - 9:55 PM
Signup required

- Parkside I

9:00 PM
9:00 PM
Milk and Cookies party!
5 hours, 9:00 PM - 2:00 AM

- Room 310

Michelle Brumley, SpoCon (Participant)

Mason Williams, Spocon Staff (Participant)

Heroclix
4 hours, 9:00 PM - 1:00 AM

- Salon II

Rock For a Cause
4 hours, 9:00 PM - 1:00 AM

- Salon V

Large Programming

Sunday 13 August, 2017

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
RPG Trailer Tour
2 hours, 8:00 AM - 10:00 AM

- RPG Trailer

Talk

John Welker, Spocon Staff (Participant)

D&D 5e Demonstration Game
4 hours, 8:00 AM - 12:00 PM

- RPG Trailer

Special Game

9:00 AM
9:00 AM
Art Show
2 hours, 9:00 AM - 11:00 AM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Large Programming

Virtual Reality
4 hours, 9:00 AM - 1:00 PM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom

Special Game

Registration
3 hours, 9:00 AM - 12:00 PM

- Foyer

Meet-Up

George Neal, Spocon Staff (Participant)

Private Investigators in Fiction and Gaming
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Panel

John M. Goff (Participant)

Psychology of Gamers and Hackers
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

Mark Rounds, Univerisity of Idaho (Participant)

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

Reading: Scott James Magner
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Conference Office

Talk

Scott James Magner, En Masse Entertainment, ARUS Entertainment (Participant)

Board Game Lending Library
6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM

- Salon II

Showing: Across Bank Street
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Salon V

Large Programming

Nancy Hanks, Film Alliance Northwest (Participant)

Joni Damiano Bartell, Film Alliance Northwest (Participant)

Kimberlynn Budde, Film Alliance Northwest (Participant)

Art Auction
2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM

- Shades

Special Game

Livable and Sustainable Communities
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Parkside I

Panel

Kempe Ames (Participant)

Phyllis Eide, WSU (Participant)

Writing Animals
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Parkside II

Panel

Rebekah Leib (Participant)

Deby Fredericks, SpoCon (Participant)

Hack Commercial Patterns
1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Evergreen

Panel

Madeline West (Moderator)

Christine Barkl (Participant)

Mary Albers, SpoCon (Participant)

Jane Campbell, Seams Like Magik (Participant)

Teen Crafting
2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM

- Exec. Boardroom

Lauretta Heaney, Spocon Staff (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
RPG Trailer Tour
2 hours, 10:00 AM - 12:00 PM

- RPG Trailer

Talk

Star Fleet Battles
6 hours, 10:00 AM - 4:00 PM

- Salon II

10:30 AM
10:30 AM
Near-Death Experiences
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Panel

Shawn Shay, 1,000 Enemies Cosplay (Participant)

Retro Gaming, Then and Now
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

T. J. Stinson, Epic Gaming (Participant)

Sarah Stinson, Epic Gaming (Participant)

John Welker, Spocon Staff (Participant)

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

Reading: Guy L. Pace
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Conference Office

Talk

Guy Pace (Participant)

Early Examples of Science Fiction
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Salon V

Panel

James C. Glass (Participant)

Frog Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

Data Interpretation
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Parkside I

Panel

Mark Rounds, Univerisity of Idaho (Participant)

Hugh S. Gregory (Participant)

I Got Published! Now what?
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Parkside II

Panel

Esther Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

Rosemary Jones (Participant)

Kat Richardson (Participant)

Corsets and Foundation Undergarments
1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Evergreen

Panel

Mary Albers, SpoCon (Participant)

Jane Campbell, Seams Like Magik (Participant)

Madeline West (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Superhero Combat, Realism vs. Entertainment
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Suite C, Spok Falls Ballroom

Panel

Chris Bruscas (Participant)

S. B. Sebrick, Independent (Participant)

Reading: Sanan Kolva
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Conference Office

Talk

Sanan Kolva (Participant)

Adventurer's League
3 hours 55 minutes, 12:00 PM - 3:55 PM
Signup required

- Salon III

IMAGE Costuming Demonstration
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Salon V

Large Programming

Christine Barkl (Participant)

Tami Vandegift, IMAGE Costuming (Participant)

Trinket, IMAGE Costuming (Participant)

Breanna Thornton, IMAGE Costuming (Participant)

Valerie Palmer, IMAGE Costuming (Participant)

Darla Babcock, IMAGE Costuming (Participant)

Art Auction
2 hours, 12:00 PM - 2:00 PM

- Shades

Special Game

Onions and Roses
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Parkside I

Panel

Michelle Brumley, SpoCon (Participant)

Deby Fredericks, SpoCon (Participant)

Daniel Moberg, SpoCon (Participant)

Keep Me In Suspense!
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Parkside II

Panel

Manny Frishberg, Wordfire Press and others (Participant)

Reading: Alex Fedyr
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Evergreen

Talk

Alex Fedyr (Participant)

Drop Spindle Creations
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Exec. Boardroom

Workshop

Rebekah Leib (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Pokemon Draft
1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

- Salon I

Heroclix
2 hours, 1:00 PM - 3:00 PM

- Salon II

1:15 PM
1:15 PM
Writing the Modern YA
1 hour, 1:15 PM - 2:15 PM

- Suite D, Spok Falls Ballroom

Panel

Frog Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

Fallon Jones (Participant)

Esther Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Closing Ceremonies
1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Salon V

Large Programming

Michelle Brumley, SpoCon (Participant)

Deby Fredericks, SpoCon (Participant)

Daniel Moberg, SpoCon (Participant)

George Neal, Spocon Staff (Participant)

Kurt Perrigo (Participant)

Hawke Robinson, RPG Research, RPG Therapeutics LLC, Eä Tolkien Society, Dev 2 Dev Portal LLC (Participant)

Mason Williams, Spocon Staff (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
Art Pickup
2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Suite A-B, Spok Falls Ballroom