You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Sat, 22 Jan 2022 18:46:24 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Bec H

Participates in 1 Session

Sessions in which Bec H participates

Saturday 31 March, 2018

Time Zone: (GMT+08:00) Perth
12:00 PM
12:00 PM
Project Runway Swancon
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Pilbara

Kate Williams (Participant)

Bec H (Participant)

Julia Watts Julia, PathWest - Royal Perth Hospital (Participant)

Sessions in which Bec H attends

Thursday 29 March, 2018

Time Zone: (GMT+08:00) Perth
6:30 PM
6:30 PM
Opening Ceremony
1 hour, 6:30 PM - 7:30 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Foz Meadows (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

8:30 PM
8:30 PM

- West Grand River

Talk

Damian Magee (Participant)

Heather Magee (Participant)

Colin Sharpe (Participant)

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

- Mount Newman

Panel

RIchard McAllister (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

9:30 PM
9:30 PM

- Mount Newman

Collaborative

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Friday 30 March, 2018

Time Zone: (GMT+08:00) Perth
10:00 AM
10:00 AM

- Mount Newman

Talk

David Horton (Participant)

Believing Impossible Things
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Panel

Stephen Dedman (Participant)

Chris Creagh, Retired (Participant)

Andrew Williams (Participant)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

11:00 AM
11:00 AM

- West Grand River

Panel

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

Rachel Turner Rachel (Participant)

Ruth Turner (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
Let's talk about Star Wars
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- East Grand River

Panel

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

Cameron MacFarland (Participant)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

- Mount Newman

Panel

Andrew Williams (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

STUART FINLAY (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

- West Grand River

Workshop

PRK (Moderator)

Foz Meadows (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
Graphic Art in the family room
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Pilbara

Workshop

Emily K Smith (Participant)

5:00 PM
5:00 PM

- East Grand River

Talk

Andrew Williams (Participant)

Never, ever underestimate a library
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- West Grand River

Panel

Nuke, AntipodeanSF (Moderator)

David Medlen David Medlen (Participant)

Jessica Davey (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Edwina Harvey, Peggy Bright Books (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Horror Movie: It's the 6.30 News
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- West Grand River

Panel

Cat Sparks (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Robert Hood (Participant)

Australian Landscapes as Characters
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Shasta Calvo (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
Remembering LeGuin
1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Mount Newman

Panel

9:00 PM
9:00 PM

- Mount Newman

Panel

Evil Kenevil BRIAN JOHNSON, Lindentech (Participant)

Ben Hindmarsh (Participant)

Alastair Irvine (Participant)

Saturday 31 March, 2018

Time Zone: (GMT+08:00) Perth
10:00 AM
10:00 AM
Young people in publishing
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 7

Panel

Emily K Smith (Participant)

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

Mining the Mundane
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 6

Panel

Satima Flavell (Participant)

Nanci Nott (Participant)

Art show
7 hours 30 minutes, 10:00 AM - 5:30 PM

- Meetings on 5 foyer

Keynote

NovelPersepctive: a machine learning reading tool
30 minutes, 10:00 AM - 10:30 AM

- West Grand River

Talk

Frames White (Participant)

Paranormal Romance vs Urban Fantasy
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 5

Panel

Shona Husk (Participant)

Michelle Diener (Participant)

Daniel de Lorne (Participant)

Anna Hackett (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
Changing Nature of Fan Communities
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Panel

Emily K Smith (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Dave Luckett (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
UNISFA is how old?!
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- West Grand River

Panel

FE Waters (Participant)

Shay Telfer (Participant)

Gina Goddard (Participant)

Frames White (Participant)

Fannish Speed Friend-ating
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Boardroom foyer

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
Disney from the kids' seats
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Talk

Rosalie Chilvers (Participant)

Lyra Telfer (Participant)

- East Grand River

Panel

Stefanie Palladino (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

- Meeting Room 5

Workshop

Amanda Bridgeman (Participant)

How to write academic papers
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 6

Collaborative

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Art Diggle (Participant)

- Mount Newman

Talk

Indian Speculative Fiction - what's hot
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 7

Panel

Maia Bobrowicz (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
Swancon 2019 Launch
30 minutes, 4:30 PM - 5:00 PM

- West Grand River

Keynote

FE Waters (Participant)

Jay Watson (Participant)

Davina Watson (Participant)

Linda Sengsourinho (Participant)

David Gunn (Participant)

Dianne Watson (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Kids Masquerade
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

- Pilbara

Collaborative

Drawing Characters 101
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Mount Newman

Workshop

Emily K Smith (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
More than glitter
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Mount Newman

Panel

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Masquerade
5 hours, 7:00 PM - 12:00 AM

- East Grand River

Collaborative

Masquerade
5 hours, 7:00 PM - 12:00 AM

- West Grand River

Collaborative

8:00 PM
8:00 PM
Masquerade chill out space
2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Meeting Room 7

cheshirenoir@gmail.com (Participant)

Sunday 1 April, 2018

Time Zone: (GMT+08:00) Perth
10:00 AM
10:00 AM
Knitting 101
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Mount Newman

Collaborative

Davina Watson (Participant)

Liam Orton (Participant)

Jess Bridges (Participant)

With a whimper, not a bang
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Panel

Rachel Watts (Participant)

Elaine Walker Elaine Walker (Ariaflame) (Participant)

Cat Sparks (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
The Science in The Martian movie
30 minutes, 11:00 AM - 11:30 AM

- Pilbara

Talk

AI/Machine learning: a guide
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Talk

Frames White (Participant)

- Mount Newman

Talk

Lara . Lara (Participant)

12:00 PM
12:00 PM

- West Grand River

Talk

Fern Clarke (Moderator)

Wolf Bylsma (Participant)

Emily K Smith (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
Bush Skills
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Talk

Barbara de la Hunty (Participant)

Book Covers: Art or Money?
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

Rebecca Laffar-Smith, Sci Fi Fantasy Author (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Amanda Bridgeman (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
Post-Worldcon debrief and gloat
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 7

Collaborative

PRK (Participant)

Leece (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Robert Masters rdm (Participant)

- Meeting Room 5

Talk

Grant Stone (Participant)

Fan Fund Auction
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Panel

Amanda Bridgeman (Participant)

Jay Watson (Moderator)

4:00 PM
4:00 PM
Orbits don't work that way
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Mount Newman

Panel

David Horton (Participant)

Anime with adult protagonists: a guide
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- East Grand River

Panel

J Dalziel (Participant)

Mr John Samuel John Samuel (@arcadiagt5) (Participant)

Sean Ambrose (Participant)

Chocolate Tasting
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 7

Workshop

Sandra Norman Sandra (Participant)

Deb Costello (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
WASFF Business Meeting
3 hours, 4:30 PM - 7:30 PM

- West Grand River

Workshop

Doug Burbidge (Moderator)

Frames White (Participant)

Evil Kenevil BRIAN JOHNSON, Lindentech (Participant)

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

Jack (Participant)

PRK (Participant)

Laura Hodge (Participant)

Davina Watson (Participant)

Andrea Johnson (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
WA Awards Ceremony (Tin Ducks)
30 minutes, 8:00 PM - 8:30 PM

- East Grand River

Keynote

8:30 PM
8:30 PM
National Awards Ceremony (Ditmars)
30 minutes, 8:30 PM - 9:00 PM

- East Grand River

Keynote

9:00 PM
9:00 PM
Swancon History Panel
1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- East Grand River

Panel

Anthony Peacey (Participant)

Grant Stone (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Monday 2 April, 2018

Time Zone: (GMT+08:00) Perth
11:00 AM
11:00 AM
Apocalyptic outback Australia
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Davina Watson (Participant)

Rachel Watts (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Jack (Participant)