Nuke

Editor
AntipodeanSF
Participates in 4 items
Nuke is the editor and publisher of AntipodeanSF, Australia’s longest running online speculative fiction magazine, regularly issued since January 1998. He has been a zealous reader and occasional writer of SF since his childhood in the 1960s. “Nuke”, lives in the New South Wales North Coast holiday destination of Nambucca Heads, where he is self-employed in IT training, computer support, desktop publishing, editing, writing, and website implementation. He is also the resident tech-head, skeptic, and Vice President of community radio station 2NVR, where he produces a number of shows including “Imagine This” and “The AntipodeanSF Radio Show”.

Sessions in which Nuke participates

Thursday 29 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:30 PM
9:30 PM

- Mount Newman

Collaborative

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Friday 30 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
2:00 PM
2:00 PM
SF movies that engage the brain 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- West Grand River

Panel

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

Laura Gladstone (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Never, ever underestimate a library 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- West Grand River

Panel

Nuke, AntipodeanSF (Moderator)

David Medlen David Medlen (Participant)

Jessica Davey (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Edwina Harvey, Peggy Bright Books (Participant)

Sunday 1 April, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
11:00 AM
11:00 AM
Science fiction's boneyard 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 7

Panel

PRK (Moderator)

Cat Sparks (Participant)

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Carol Ryles (Participant)

Foz Meadows (Participant)

Sessions in which Nuke attends

Thursday 29 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
6:30 PM
6:30 PM
Opening Ceremony 1 hour, 6:30 PM - 7:30 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Foz Meadows (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

8:30 PM
8:30 PM

- Mount Newman

Panel

RIchard McAllister (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

9:30 PM
9:30 PM

- Mount Newman

Collaborative

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Friday 30 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
10:00 AM
10:00 AM
Believing Impossible Things 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Panel

Stephen Dedman (Participant)

Chris Creagh, Retired (Participant)

Andrew Williams (Participant)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

3:00 PM
3:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Damian Magee (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Horror Movie: It's the 6.30 News 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- West Grand River

Panel

Cat Sparks (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Robert Hood (Participant)

9:00 PM
9:00 PM
Worst Movies We Ever Saw 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- East Grand River

Panel

Stephen Dedman (Participant)

Yoli Lawrence (Participant)

Kat Clay, Mrs. (Participant)

Saturday 31 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Swancon 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- East Grand River

Workshop

Jack (Participant)

Jess Bridges (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Mining the Mundane 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 6

Panel

Satima Flavell (Participant)

Nanci Nott (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
Technohorror 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Panel

Linda McAllister (Moderator)

Kat Clay, Mrs. (Participant)

Robert Hood (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Engaging Your Readers 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Amanda Bridgeman (Participant)

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Ryan J Griffen Guest of Honour event 1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Cathy Cupitt (Moderator)

3:00 PM
3:00 PM
Real People, Imaginary Stories 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- West Grand River

Panel

Dave Luckett (Participant)

Sarah Parker (Moderator)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

- Mount Newman

Talk

7:00 PM
7:00 PM
Masquerade 5 hours, 7:00 PM - 12:00 AM

- West Grand River

Collaborative

9:00 PM
9:00 PM
Filking 1 hour 30 minutes, 9:00 PM - 10:30 PM

- Pilbara

Collaborative

Sunday 1 April, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
10:00 AM
10:00 AM
With a whimper, not a bang 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Panel

Rachel Watts (Participant)

Elaine Walker Elaine Walker (Ariaflame) (Participant)

Cat Sparks (Participant)

12:00 PM
12:00 PM

- West Grand River

Talk

Fern Clarke (Moderator)

Wolf Bylsma (Participant)

Emily K Smith (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
The Colours Out of Space 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Meeting Room 5

Talk

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

6:00 PM
6:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

Carol Ryles (Participant)

Rebecca Laffar-Smith, Sci Fi Fantasy Author (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
WA Awards Ceremony (Tin Ducks) 30 minutes, 8:00 PM - 8:30 PM

- East Grand River

Keynote

8:30 PM
8:30 PM
National Awards Ceremony (Ditmars) 30 minutes, 8:30 PM - 9:00 PM

- East Grand River

Keynote

Monday 2 April, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
10:00 AM
10:00 AM
Desiree’s Music Chill-out Room 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
Apocalyptic outback Australia 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Davina Watson (Participant)

Rachel Watts (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Jack (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
Philosophy of Mind in SF 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Mount Newman

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Closing Ceremony 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Foz Meadows (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)