Friday 30 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Swancon 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Mount Newman

Workshop

Jack (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Open console gaming 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

10:00 AM
10:00 AM
Believing Impossible Things 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Panel

Stephen Dedman (Participant)

Chris Creagh, Retired (Participant)

Andrew Williams (Participant)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

Live action board games! 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- East Grand River

Collaborative

Fern Clarke (Participant)

- Mount Newman

Talk

David Horton (Participant)

Run Through Banner 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Pilbara

Workshop

Emma Hawkes Emma (Participant)

Mario party 2 hours 30 minutes, 10:00 AM - 12:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

11:00 AM
11:00 AM

- West Grand River

Panel

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

Rachel Turner Rachel (Participant)

Ruth Turner (Participant)

That was the year that was: 1988 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Talk

Damian Magee (Participant)

Michael Cogan (Participant)

- Mount Newman

Ms Anna Hepworth Anna (Moderator)

Robert Hood (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

Mad Max Plushies 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Pilbara

Workshop

12:00 PM
12:00 PM
Foz Meadows' Reading, and Q and A session 1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM

- East Grand River

Keynote

Foz Meadows (Participant)

PRK (Moderator)

Plush Toy Wars 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Pilbara

Collaborative

1:00 PM
1:00 PM
Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Closed

1:30 PM
1:30 PM
DS Fun-o-rama 2 hours, 1:30 PM - 3:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

2:00 PM
2:00 PM
SF movies that engage the brain 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- West Grand River

Panel

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

Laura Gladstone (Participant)

Let's talk about Star Wars 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- East Grand River

Panel

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

Cameron MacFarland (Participant)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

- Mount Newman

Panel

Andrew Williams (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

STUART FINLAY (Participant)

Jewelry Making 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Workshop

Cathy Cupitt (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
D20s, halberds and online streaming 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- West Grand River

Panel

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

Elaine Walker Elaine Walker (Ariaflame) (Participant)

Emily K Smith (Participant)

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Damian Magee (Participant)

Making your cosplay glow 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Talk

David Horton (Participant)

Quiet Time 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Pilbara

Collaborative

3:30 PM
3:30 PM
Fighting Arcade fun 3 hours, 3:30 PM - 6:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

4:00 PM
4:00 PM

- West Grand River

Workshop

PRK (Moderator)

Foz Meadows (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Mammoth Speculations 30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

- East Grand River

Talk

Matt Chrulew (Participant)

Miyazaki: a retrospective 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Mount Newman

Talk

Shasta Calvo (Participant)

Prancercising 30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

- Pilbara

Workshop

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

4:30 PM
4:30 PM

- East Grand River

Talk

Cat Sparks (Participant)

Graphic Art in the family room 1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Pilbara

Workshop

Emily K Smith (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Never, ever underestimate a library 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- West Grand River

Panel

Nuke, AntipodeanSF (Moderator)

David Medlen David Medlen (Participant)

Jessica Davey (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Edwina Harvey, Peggy Bright Books (Participant)

- East Grand River

Talk

Andrew Williams (Participant)

Kdrama with Candice 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Mount Newman

Talk

Candice, First and Holy Church of Cha (Participant)

Ellora Ker (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Horror Movie: It's the 6.30 News 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- West Grand River

Panel

Cat Sparks (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Robert Hood (Participant)

Australian Landscapes as Characters 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Shasta Calvo (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Authorial Voice and Writing the Other 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Mount Newman

Panel

PRK (Moderator)

Jack (Participant)

Foz Meadows (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Dinner 1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

Closed

8:00 PM
8:00 PM
Here be dragons...? 2 hours 30 minutes, 8:00 PM - 10:30 PM

- West Grand River

Emily K Smith (Participant)

Skye Ogden (Participant)

Sarah Searle (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

Cathy Cupitt (Moderator)

Evolution of Humanity 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- East Grand River

Talk

Jessica Davey (Participant)

Remembering LeGuin 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Mount Newman

Panel

Left 4 Dead Marathon 3 hours 30 minutes, 8:00 PM - 11:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

9:00 PM
9:00 PM
Worst Movies We Ever Saw 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- East Grand River

Panel

Stephen Dedman (Participant)

Yoli Lawrence (Participant)

Kat Clay, Mrs. (Participant)

- Mount Newman

Panel

Evil Kenevil BRIAN JOHNSON, Lindentech (Participant)

Ben Hindmarsh (Participant)

Alastair Irvine (Participant)

Safe Spaces LARP 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Pilbara

Workshop

Maia Bobrowicz (Participant)

10:00 PM
10:00 PM
Beard or no beard? 1 hour, 10:00 PM - 11:00 PM

- East Grand River

Collaborative

Candice, First and Holy Church of Cha (Participant)

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

Ms Belinda Forbes Belinda (Gemfyre) (Participant)