Saturday 31 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Swancon 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- East Grand River

Workshop

Jack (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Open console gaming 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

art show set up 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Meetings on 5 foyer

Closed

10:00 AM
10:00 AM

- West Grand River

Talk

Frames White (Participant)

Live action board games! 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- East Grand River

Collaborative

Fern Clarke (Moderator)

Play 'DropMix'! 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Mount Newman

Collaborative

Brendan Ragan Brendan "LordMortis" Ragan, Viewport Studios (Participant)

Kit Kat Jenga 30 minutes, 10:00 AM - 10:30 AM

- Pilbara

Collaborative

Mario Kart 2 hours 30 minutes, 10:00 AM - 12:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Young people in publishing 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 7

Panel

Emily K Smith (Participant)

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

Mining the Mundane 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 6

Panel

Satima Flavell (Participant)

Nanci Nott (Participant)

Paranormal Romance vs Urban Fantasy 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 5

Panel

Shona Husk (Participant)

Michelle Diener (Participant)

Daniel de Lorne (Participant)

Anna Hackett (Participant)

Objective Secured, Demo Tabletop Games 4 hours, 10:00 AM - 2:00 PM

- Meeting Room 4

Collaborative

Quiet spaces 8 hours, 10:00 AM - 6:00 PM

- Meeting Room 1

Collaborative

Art show 7 hours 30 minutes, 10:00 AM - 5:30 PM

- Meetings on 5 foyer

Keynote

10:30 AM
10:30 AM
Laser Maze 30 minutes, 10:30 AM - 11:00 AM

- Pilbara

Collaborative

11:00 AM
11:00 AM
Technohorror 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Panel

Linda McAllister (Moderator)

Kat Clay, Mrs. (Participant)

Robert Hood (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Changing Nature of Fan Communities 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Panel

Emily K Smith (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Dave Luckett (Participant)

Writing the Romantic 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Mount Newman

Panel

Shona Husk (Participant)

Carol Ryles (Participant)

Michelle Diener (Participant)

Anna Hackett (Participant)

Book Reading 30 minutes, 11:00 AM - 11:30 AM

- Pilbara

Talk

Writing is a Marathon, not a Sprint 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 7

Edwina Harvey, Peggy Bright Books (Participant)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

Engaging Your Readers 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Amanda Bridgeman (Participant)

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

- Meeting Room 3

Workshop

Satima Flavell (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Harry Potter Yoga 30 minutes, 11:30 AM - 12:00 PM

- Pilbara

Workshop

Lyra Telfer (Participant)

Book launch: Survival by Rachel Watts 30 minutes, 11:30 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 6

Book Signings

Rachel Watts (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Ryan J Griffen Guest of Honour event 1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Cathy Cupitt (Moderator)

Project Runway Swancon 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Pilbara

Kate Williams (Participant)

Bec H (Participant)

Julia Watts Julia, PathWest - Royal Perth Hospital (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Closed

1:30 PM
1:30 PM
Smash Bros 2 hours, 1:30 PM - 3:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

2:00 PM
2:00 PM
UNISFA is how old?! 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- West Grand River

Panel

FE Waters (Participant)

Shay Telfer (Participant)

Gina Goddard (Participant)

Frames White (Participant)

Thirteen 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Participant)

- Mount Newman

Talk

Elijah Weighell (Participant)

Post it Art 30 minutes, 2:00 PM - 2:30 PM

- Pilbara

Workshop

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

Fannish Speed Friend-ating 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Boardroom foyer

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Aurealis Awards Ceremony 2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 7

Keynote

Aurealis Award Ceremony 2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 6

Keynote

Aurealis Awards Ceremony 2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 5

Keynote

2:30 PM
2:30 PM
Finish the Drawing 30 minutes, 2:30 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Workshop

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
Real People, Imaginary Stories 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- West Grand River

Panel

Dave Luckett (Participant)

Sarah Parker (Moderator)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

- East Grand River

Panel

Stefanie Palladino (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

Disney from the kids' seats 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Talk

Rosalie Chilvers (Participant)

Lyra Telfer (Participant)

Quiet Time 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Pilbara

Workshop

3:30 PM
3:30 PM
Pokken tournament 1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Strong Beginnings- writing workshop 2 hours, 3:30 PM - 5:30 PM , Signup required

- Meeting Room 3

Workshop

Glenda Larke glenda larke (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Swancon 2019 launch set-up 30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

- West Grand River

Closed

Linda Sengsourinho (Participant)

Jay Watson (Participant)

Davina Watson (Participant)

FE Waters (Participant)

David Gunn (Participant)

Dianne Watson (Participant)

Masquerade set-up 3 hours, 4:00 PM - 7:00 PM

- East Grand River

Closed

- Mount Newman

Talk

Geek singalong - Disney edition 45 minutes, 4:00 PM - 4:45 PM

- Pilbara

Collaborative

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

- Meeting Room 7

Panel

Maia Bobrowicz (Participant)

How to write academic papers 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 6

Collaborative

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Art Diggle (Participant)

- Meeting Room 5

Workshop

Amanda Bridgeman (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
Swancon 2019 Launch 30 minutes, 4:30 PM - 5:00 PM

- West Grand River

Keynote

FE Waters (Participant)

Jay Watson (Participant)

Davina Watson (Participant)

Linda Sengsourinho (Participant)

David Gunn (Participant)

Dianne Watson (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Masquerade set-up 2 hours, 5:00 PM - 7:00 PM

- West Grand River

Closed

Drawing Characters 101 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Mount Newman

Workshop

Emily K Smith (Participant)

Kids Masquerade 30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

- Pilbara

Collaborative

Soul Calibur 1 hour 30 minutes, 5:00 PM - 6:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Swancon 1: Prisms of Memory 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Meeting Room 7

Talk

Anthony Peacey (Participant)

5:30 PM
5:30 PM

- Meeting Room 6

Talk

Andrew Harvey, Hague Publishing / Science Fiction Author (Participant)

- Meeting Room 5

Book Signings

Amanda Bridgeman (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
More than glitter 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Mount Newman

Panel

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Dinner 1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM
Masquerade 5 hours, 7:00 PM - 12:00 AM

- West Grand River

Collaborative

Masquerade 5 hours, 7:00 PM - 12:00 AM

- East Grand River

Collaborative

8:00 PM
8:00 PM
Halo Madness 3 hours 30 minutes, 8:00 PM - 11:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Masquerade chill out space 2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Meeting Room 7

cheshirenoir@gmail.com (Participant)

Masquerade Chill-out room 2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Meeting Room 6

Collaborative

Masquerade chill-out room 2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Meeting Room 5

Collaborative

9:00 PM
9:00 PM
Kpop with Candice 2 hours, 9:00 PM - 11:00 PM

- Mount Newman

Talk

Candice, First and Holy Church of Cha (Participant)

Filking 1 hour 30 minutes, 9:00 PM - 10:30 PM

- Pilbara

Collaborative