Sunday 1 April, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Swancon 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- West Grand River

Workshop

Jack (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Open Console Gaming 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

9:30 AM
9:30 AM
Easter Egg Hunt 30 minutes, 9:30 AM - 10:00 AM

- Pilbara

Rosalie Chilvers (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
With a whimper, not a bang 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Panel

Rachel Watts (Participant)

Elaine Walker Elaine Walker (Ariaflame) (Participant)

Cat Sparks (Participant)

Live Action Quidditch 2 hours, 10:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Collaborative

Fern Clarke (Moderator)

Knitting 101 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Mount Newman

Collaborative

Davina Watson (Participant)

Liam Orton (Participant)

Jess Bridges (Participant)

The Cup Shanty 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Pilbara

Workshop

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

Lara . Lara (Participant)

Retro Morning!! 2 hours 30 minutes, 10:00 AM - 12:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Faery 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 7

Panel

Satima Flavell (Participant)

Helen Jekabsons (Helen J) (Participant)

Quiet spaces 8 hours, 10:00 AM - 6:00 PM

- Meeting Room 1

Collaborative

Art show 7 hours, 10:00 AM - 5:00 PM

- Meetings on 5 foyer

Workshop

11:00 AM
11:00 AM
AI/Machine learning: a guide 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Talk

Frames White (Participant)

- Mount Newman

Talk

Lara . Lara (Participant)

The Science in The Martian movie 30 minutes, 11:00 AM - 11:30 AM

- Pilbara

Talk

Science fiction's boneyard 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 7

Panel

PRK (Moderator)

Cat Sparks (Participant)

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Carol Ryles (Participant)

Foz Meadows (Participant)

What to do until the Messiah arrives? 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Jack (Participant)

Liam Orton (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Furniture Parkour 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

- Pilbara

Workshop

Dave Chandler (Participant)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

12:00 PM
12:00 PM

- West Grand River

Talk

Fern Clarke (Moderator)

Wolf Bylsma (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Evolution of Table Top Games 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Robert Masters rdm (Participant)

Leece (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Closed

1:30 PM
1:30 PM
Co-op games 2 hours, 1:30 PM - 3:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

2:00 PM
2:00 PM
Fans of Sport Panel 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- West Grand River

Panel

Davina Watson (Participant)

Deb Costello (Participant)

Michael Cogan (Participant)

- East Grand River

Talk

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Cathy Cupitt (Moderator)

Damian's Diabolical Video Quiz! 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Mount Newman

Talk

Damian Magee (Participant)

Heather Magee (Participant)

Bush Skills 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Talk

Barbara de la Hunty (Participant)

Book Covers: Art or Money? 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

Rebecca Laffar-Smith, Sci Fi Fantasy Author (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Amanda Bridgeman (Participant)

3:00 PM
3:00 PM

- West Grand River

Talk

Fern Clarke (Moderator)

Vee Pendergrast (Participant)

- East Grand River

Panel

Wolf Bylsma (Participant)

Frames White (Participant)

Fan Fund Auction 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Panel

Amanda Bridgeman (Participant)

Jay Watson (Moderator)

Quiet Time 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Pilbara

Collaborative

Post-Worldcon debrief and gloat 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 7

Collaborative

PRK (Participant)

Leece (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Robert Masters rdm (Participant)

- Meeting Room 5

Talk

Grant Stone (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Blur 3 hours, 3:30 PM - 6:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

4:00 PM
4:00 PM

- East Grand River

Panel

J Dalziel (Participant)

Mr John Samuel John Samuel (@arcadiagt5) (Participant)

Sean Ambrose (Participant)

Orbits don't work that way 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Mount Newman

Panel

David Horton (Participant)

Fresh Air 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Pilbara

Collaborative

Chocolate Tasting 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 7

Workshop

Sandra Norman Sandra (Participant)

Deb Costello (Participant)

Kate Wilhelm: a retrospective 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 6

Collaborative

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Advanced Fanfic Analysis 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 5

Foz Meadows (Participant)

Cathy Cupitt (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
WASFF Business Meeting 3 hours, 4:30 PM - 7:30 PM

- West Grand River

Workshop

Doug Burbidge (Moderator)

Frames White (Participant)

Evil Kenevil BRIAN JOHNSON, Lindentech (Participant)

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

Jack (Participant)

PRK (Participant)

Laura Hodge (Participant)

Davina Watson (Participant)

Andrea Johnson (Participant)

5:00 PM
5:00 PM

- East Grand River

Robert Hood (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Cat Sparks (Participant)

- Mount Newman

Talk

Grant Stone (Participant)

The Colours Out of Space 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Meeting Room 5

Talk

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

art show close down 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Meetings on 5 foyer

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

6:00 PM
6:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

Carol Ryles (Participant)

Rebecca Laffar-Smith, Sci Fi Fantasy Author (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Dinner 1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

Closed

8:00 PM
8:00 PM
The Mystery of Murdoch 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- West Grand River

Panel

Sandra Norman Sandra (Participant)

Deb Costello (Participant)

Gina Goddard (Participant)

WA Awards Ceremony (Tin Ducks) 30 minutes, 8:00 PM - 8:30 PM

- East Grand River

Keynote

Can you trust that Dog? 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Mount Newman

Collaborative

Maia Bobrowicz (Participant)

More Halo Madness 3 hours 30 minutes, 8:00 PM - 11:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

8:30 PM
8:30 PM
National Awards Ceremony (Ditmars) 30 minutes, 8:30 PM - 9:00 PM

- East Grand River

Keynote

9:00 PM
9:00 PM
Swancon History Panel 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- East Grand River

Panel

Anthony Peacey (Participant)

Grant Stone (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Murdoch Mysteries 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Mount Newman

Panel

Damian Magee (Participant)

Fern Clarke (Participant)