Filters

Theme
Tag
Format
Room
Other Filters

Monday 2 April, 2018

Time Zone: (GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Open console gaming
3 hours 30 minutes, 9:00 AM - 12:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

10:00 AM
10:00 AM
Desiree’s Music Chill-out Room
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

Live action board games!
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- East Grand River

Collaborative

Fern Clarke (Moderator)

How to Write a Song
1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Pilbara

Workshop

10:30 AM
10:30 AM
Natcon Business Meeting
2 hours, 10:30 AM - 12:30 PM

- Mount Newman

Panel

11:00 AM
11:00 AM
Apocalyptic outback Australia
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Davina Watson (Participant)

Rachel Watts (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Jack (Participant)

Steven Universe
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Panel

Drhoz Drhoz (Participant)

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

Rallye (Participant)

My Little Pony viewing
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Pilbara

Collaborative

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

12:00 PM
12:00 PM

- West Grand River

Talk

Barbara de la Hunty (Participant)

Fanfic as a gateway to canon
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- East Grand River

Panel

Ms Belinda Forbes Belinda (Gemfyre) (Participant)

Fern Clarke (Participant)

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

The UnGame
1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Pilbara

Collaborative

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

12:30 PM
12:30 PM
The investigation in to flight on mars.
30 minutes, 12:30 PM - 1:00 PM

- Mount Newman

Talk

1:00 PM
1:00 PM
Lunch
1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Closed

Cthulu LARP
3 hours, 1:00 PM - 4:00 PM

- East Grand River

Collaborative

Bronwyn McDougall, n/a (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
New Who Season 10
1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM

- West Grand River

Talk

Damian Magee (Participant)

Heather Magee (Participant)

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

Michael Cogan, Swancon (Participant)

Philosophy of Mind in SF
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Mount Newman

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Random crafting
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Workshop

3:00 PM
3:00 PM
Swancon Feedback Panel
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Workshop

Davina Watson (Participant)

Jay Watson (Participant)

Linda Sengsourinho (Participant)

Tidy up and pack away
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Pilbara

Collaborative

4:00 PM
4:00 PM
Closing Ceremony
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Foz Meadows (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

Schedule
You can add custom text at the top of the schedule page
Choose a preferred schedule view or leave it on auto to let Grenadine decide.
Check this box to display a view switcher (List, Tiles, Grid, Calendar) in the schedule. Otherwise, it will be hidden.
Allow users to "favorite" sessions (i.e. "add sessions to their list of favorites") to create their own personalized schedules.
This only applies to sessions that require a simple signup (i.e. sessions with limited capacity)
The "remaining capacity" only applies to sessions that require signing up or purchasing of a ticket to attend.
Will display child sessions right on the main schedule listing page. Otherwise, child sessions are only listed in a session's detail page.