Thursday 29 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
6:30 PM
6:30 PM
Opening Ceremony 1 hour, 6:30 PM - 7:30 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Foz Meadows (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Open console gaming 5 hours, 6:30 PM - 11:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

7:30 PM
7:30 PM
Con-going 101 1 hour, 7:30 PM - 8:30 PM

- West Grand River

Workshop

Doug Burbidge (Participant)

- East Grand River

Collaborative

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

Spotlight on CSI 1 hour, 7:30 PM - 8:30 PM

- Mount Newman

Talk

Jessica Davey (Participant)

8:30 PM
8:30 PM

- West Grand River

Talk

Damian Magee (Participant)

Heather Magee (Participant)

Colin Sharpe (Participant)

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Participant)

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

- Mount Newman

Panel

RIchard McAllister (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

9:30 PM
9:30 PM
Geek singalong! 1 hour, 9:30 PM - 10:30 PM

- East Grand River

Collaborative

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

- Mount Newman

Collaborative

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Friday 30 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Swancon 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Mount Newman

Workshop

Jack (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Open console gaming 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

10:00 AM
10:00 AM
Believing Impossible Things 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Panel

Stephen Dedman (Participant)

Chris Creagh, Retired (Participant)

Andrew Williams (Participant)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

Live action board games! 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- East Grand River

Collaborative

Fern Clarke (Participant)

- Mount Newman

Talk

David Horton (Participant)

Run Through Banner 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Pilbara

Workshop

Emma Hawkes Emma (Participant)

Mario party 2 hours 30 minutes, 10:00 AM - 12:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

11:00 AM
11:00 AM

- West Grand River

Panel

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

Rachel Turner Rachel (Participant)

Ruth Turner (Participant)

That was the year that was: 1988 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Talk

Damian Magee (Participant)

Michael Cogan (Participant)

- Mount Newman

Ms Anna Hepworth Anna (Moderator)

Robert Hood (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

Mad Max Plushies 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Pilbara

Workshop

12:00 PM
12:00 PM
Foz Meadows' Reading, and Q and A session 1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM

- East Grand River

Keynote

Foz Meadows (Participant)

PRK (Moderator)

Plush Toy Wars 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Pilbara

Collaborative

1:00 PM
1:00 PM
Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Closed

1:30 PM
1:30 PM
DS Fun-o-rama 2 hours, 1:30 PM - 3:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

2:00 PM
2:00 PM
SF movies that engage the brain 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- West Grand River

Panel

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

Laura Gladstone (Participant)

Let's talk about Star Wars 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- East Grand River

Panel

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

Cameron MacFarland (Participant)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

- Mount Newman

Panel

Andrew Williams (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

STUART FINLAY (Participant)

Jewelry Making 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Workshop

Cathy Cupitt (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
D20s, halberds and online streaming 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- West Grand River

Panel

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

Elaine Walker Elaine Walker (Ariaflame) (Participant)

Emily K Smith (Participant)

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Damian Magee (Participant)

Making your cosplay glow 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Talk

David Horton (Participant)

Quiet Time 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Pilbara

Collaborative

3:30 PM
3:30 PM
Fighting Arcade fun 3 hours, 3:30 PM - 6:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

4:00 PM
4:00 PM

- West Grand River

Workshop

PRK (Moderator)

Foz Meadows (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Mammoth Speculations 30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

- East Grand River

Talk

Matt Chrulew (Participant)

Miyazaki: a retrospective 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Mount Newman

Talk

Shasta Calvo (Participant)

Prancercising 30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

- Pilbara

Workshop

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

4:30 PM
4:30 PM

- East Grand River

Talk

Cat Sparks (Participant)

Graphic Art in the family room 1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Pilbara

Workshop

Emily K Smith (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Never, ever underestimate a library 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- West Grand River

Panel

Nuke, AntipodeanSF (Moderator)

David Medlen David Medlen (Participant)

Jessica Davey (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Edwina Harvey, Peggy Bright Books (Participant)

- East Grand River

Talk

Andrew Williams (Participant)

Kdrama with Candice 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Mount Newman

Talk

Candice, First and Holy Church of Cha (Participant)

Ellora Ker (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Horror Movie: It's the 6.30 News 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- West Grand River

Panel

Cat Sparks (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Robert Hood (Participant)

Australian Landscapes as Characters 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Shasta Calvo (Participant)

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Authorial Voice and Writing the Other 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Mount Newman

Panel

PRK (Moderator)

Jack (Participant)

Foz Meadows (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Dinner 1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

Closed

8:00 PM
8:00 PM
Here be dragons...? 2 hours 30 minutes, 8:00 PM - 10:30 PM

- West Grand River

Emily K Smith (Participant)

Skye Ogden (Participant)

Sarah Searle (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

Cathy Cupitt (Moderator)

Evolution of Humanity 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- East Grand River

Talk

Jessica Davey (Participant)

Remembering LeGuin 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Mount Newman

Panel

Left 4 Dead Marathon 3 hours 30 minutes, 8:00 PM - 11:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

9:00 PM
9:00 PM
Worst Movies We Ever Saw 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- East Grand River

Panel

Stephen Dedman (Participant)

Yoli Lawrence (Participant)

Kat Clay, Mrs. (Participant)

- Mount Newman

Panel

Evil Kenevil BRIAN JOHNSON, Lindentech (Participant)

Ben Hindmarsh (Participant)

Alastair Irvine (Participant)

Safe Spaces LARP 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Pilbara

Workshop

Maia Bobrowicz (Participant)

10:00 PM
10:00 PM
Beard or no beard? 1 hour, 10:00 PM - 11:00 PM

- East Grand River

Collaborative

Candice, First and Holy Church of Cha (Participant)

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

Ms Belinda Forbes Belinda (Gemfyre) (Participant)

Saturday 31 March, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Swancon 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- East Grand River

Workshop

Jack (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Open console gaming 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

art show set up 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Meetings on 5 foyer

Closed

10:00 AM
10:00 AM

- West Grand River

Talk

Frames White (Participant)

Live action board games! 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- East Grand River

Collaborative

Fern Clarke (Moderator)

Play 'DropMix'! 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Mount Newman

Collaborative

Brendan Ragan Brendan "LordMortis" Ragan, Viewport Studios (Participant)

Kit Kat Jenga 30 minutes, 10:00 AM - 10:30 AM

- Pilbara

Collaborative

Mario Kart 2 hours 30 minutes, 10:00 AM - 12:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Young people in publishing 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 7

Panel

Emily K Smith (Participant)

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

Mining the Mundane 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 6

Panel

Satima Flavell (Participant)

Nanci Nott (Participant)

Paranormal Romance vs Urban Fantasy 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 5

Panel

Shona Husk (Participant)

Michelle Diener (Participant)

Daniel de Lorne (Participant)

Anna Hackett (Participant)

Objective Secured, Demo Tabletop Games 4 hours, 10:00 AM - 2:00 PM

- Meeting Room 4

Collaborative

Quiet spaces 8 hours, 10:00 AM - 6:00 PM

- Meeting Room 1

Collaborative

Art show 7 hours 30 minutes, 10:00 AM - 5:30 PM

- Meetings on 5 foyer

Keynote

10:30 AM
10:30 AM
Laser Maze 30 minutes, 10:30 AM - 11:00 AM

- Pilbara

Collaborative

11:00 AM
11:00 AM
Technohorror 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Panel

Linda McAllister (Moderator)

Kat Clay, Mrs. (Participant)

Robert Hood (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Changing Nature of Fan Communities 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Panel

Emily K Smith (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Dave Luckett (Participant)

Writing the Romantic 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Mount Newman

Panel

Shona Husk (Participant)

Carol Ryles (Participant)

Michelle Diener (Participant)

Anna Hackett (Participant)

Book Reading 30 minutes, 11:00 AM - 11:30 AM

- Pilbara

Talk

Writing is a Marathon, not a Sprint 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 7

Edwina Harvey, Peggy Bright Books (Participant)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

Engaging Your Readers 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Amanda Bridgeman (Participant)

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

- Meeting Room 3

Workshop

Satima Flavell (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Harry Potter Yoga 30 minutes, 11:30 AM - 12:00 PM

- Pilbara

Workshop

Lyra Telfer (Participant)

Book launch: Survival by Rachel Watts 30 minutes, 11:30 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 6

Book Signings

Rachel Watts (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Ryan J Griffen Guest of Honour event 1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Cathy Cupitt (Moderator)

Project Runway Swancon 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Pilbara

Kate Williams (Participant)

Bec H (Participant)

Julia Watts Julia, PathWest - Royal Perth Hospital (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Closed

1:30 PM
1:30 PM
Smash Bros 2 hours, 1:30 PM - 3:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

2:00 PM
2:00 PM
UNISFA is how old?! 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- West Grand River

Panel

FE Waters (Participant)

Shay Telfer (Participant)

Gina Goddard (Participant)

Frames White (Participant)

Thirteen 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Participant)

- Mount Newman

Talk

Elijah Weighell (Participant)

Post it Art 30 minutes, 2:00 PM - 2:30 PM

- Pilbara

Workshop

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

Fannish Speed Friend-ating 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Boardroom foyer

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Aurealis Awards Ceremony 2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 7

Keynote

Aurealis Award Ceremony 2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 6

Keynote

Aurealis Awards Ceremony 2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 5

Keynote

2:30 PM
2:30 PM
Finish the Drawing 30 minutes, 2:30 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Workshop

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
Real People, Imaginary Stories 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- West Grand River

Panel

Dave Luckett (Participant)

Sarah Parker (Moderator)

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

- East Grand River

Panel

Stefanie Palladino (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)

Disney from the kids' seats 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Talk

Rosalie Chilvers (Participant)

Lyra Telfer (Participant)

Quiet Time 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Pilbara

Workshop

3:30 PM
3:30 PM
Pokken tournament 1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Strong Beginnings- writing workshop 2 hours, 3:30 PM - 5:30 PM , Signup required

- Meeting Room 3

Workshop

Glenda Larke glenda larke (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Swancon 2019 launch set-up 30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

- West Grand River

Closed

Linda Sengsourinho (Participant)

Jay Watson (Participant)

Davina Watson (Participant)

FE Waters (Participant)

David Gunn (Participant)

Dianne Watson (Participant)

Masquerade set-up 3 hours, 4:00 PM - 7:00 PM

- East Grand River

Closed

- Mount Newman

Talk

Geek singalong - Disney edition 45 minutes, 4:00 PM - 4:45 PM

- Pilbara

Collaborative

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

- Meeting Room 7

Panel

Maia Bobrowicz (Participant)

How to write academic papers 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 6

Collaborative

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Art Diggle (Participant)

- Meeting Room 5

Workshop

Amanda Bridgeman (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
Swancon 2019 Launch 30 minutes, 4:30 PM - 5:00 PM

- West Grand River

Keynote

FE Waters (Participant)

Jay Watson (Participant)

Davina Watson (Participant)

Linda Sengsourinho (Participant)

David Gunn (Participant)

Dianne Watson (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Masquerade set-up 2 hours, 5:00 PM - 7:00 PM

- West Grand River

Closed

Drawing Characters 101 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Mount Newman

Workshop

Emily K Smith (Participant)

Kids Masquerade 30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

- Pilbara

Collaborative

Soul Calibur 1 hour 30 minutes, 5:00 PM - 6:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Swancon 1: Prisms of Memory 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Meeting Room 7

Talk

Anthony Peacey (Participant)

5:30 PM
5:30 PM

- Meeting Room 6

Talk

Andrew Harvey, Hague Publishing / Science Fiction Author (Participant)

- Meeting Room 5

Book Signings

Amanda Bridgeman (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
More than glitter 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Mount Newman

Panel

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Dinner 1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM
Masquerade 5 hours, 7:00 PM - 12:00 AM

- West Grand River

Collaborative

Masquerade 5 hours, 7:00 PM - 12:00 AM

- East Grand River

Collaborative

8:00 PM
8:00 PM
Halo Madness 3 hours 30 minutes, 8:00 PM - 11:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Masquerade chill out space 2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Meeting Room 7

cheshirenoir@gmail.com (Participant)

Masquerade Chill-out room 2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Meeting Room 6

Collaborative

Masquerade chill-out room 2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Meeting Room 5

Collaborative

9:00 PM
9:00 PM
Kpop with Candice 2 hours, 9:00 PM - 11:00 PM

- Mount Newman

Talk

Candice, First and Holy Church of Cha (Participant)

Filking 1 hour 30 minutes, 9:00 PM - 10:30 PM

- Pilbara

Collaborative

Sunday 1 April, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Swancon 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- West Grand River

Workshop

Jack (Participant)

Jess Bridges (Participant)

Open Console Gaming 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

9:30 AM
9:30 AM
Easter Egg Hunt 30 minutes, 9:30 AM - 10:00 AM

- Pilbara

Rosalie Chilvers (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
With a whimper, not a bang 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Panel

Rachel Watts (Participant)

Elaine Walker Elaine Walker (Ariaflame) (Participant)

Cat Sparks (Participant)

Live Action Quidditch 2 hours, 10:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Collaborative

Fern Clarke (Moderator)

Knitting 101 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Mount Newman

Collaborative

Davina Watson (Participant)

Liam Orton (Participant)

Jess Bridges (Participant)

The Cup Shanty 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Pilbara

Workshop

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

Lara . Lara (Participant)

Retro Morning!! 2 hours 30 minutes, 10:00 AM - 12:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

Faery 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Meeting Room 7

Panel

Satima Flavell (Participant)

Helen Jekabsons (Helen J) (Participant)

Quiet spaces 8 hours, 10:00 AM - 6:00 PM

- Meeting Room 1

Collaborative

Art show 7 hours, 10:00 AM - 5:00 PM

- Meetings on 5 foyer

Workshop

11:00 AM
11:00 AM
AI/Machine learning: a guide 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Talk

Frames White (Participant)

- Mount Newman

Talk

Lara . Lara (Participant)

The Science in The Martian movie 30 minutes, 11:00 AM - 11:30 AM

- Pilbara

Talk

Science fiction's boneyard 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 7

Panel

PRK (Moderator)

Cat Sparks (Participant)

Nuke, AntipodeanSF (Participant)

Carol Ryles (Participant)

Foz Meadows (Participant)

What to do until the Messiah arrives? 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Jack (Participant)

Liam Orton (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Furniture Parkour 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

- Pilbara

Workshop

Dave Chandler (Participant)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

12:00 PM
12:00 PM

- West Grand River

Talk

Fern Clarke (Moderator)

Wolf Bylsma (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Evolution of Table Top Games 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Robert Masters rdm (Participant)

Leece (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Closed

1:30 PM
1:30 PM
Co-op games 2 hours, 1:30 PM - 3:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

2:00 PM
2:00 PM
Fans of Sport Panel 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- West Grand River

Panel

Davina Watson (Participant)

Deb Costello (Participant)

Michael Cogan (Participant)

- East Grand River

Talk

Cathy Cupitt (Moderator)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Damian's Diabolical Video Quiz! 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Mount Newman

Talk

Damian Magee (Participant)

Heather Magee (Participant)

Bush Skills 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Talk

Barbara de la Hunty (Participant)

Book Covers: Art or Money? 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Meeting Room 5

Panel

Emma Hall, IngramSpark (Participant)

Rebecca Laffar-Smith, Sci Fi Fantasy Author (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Amanda Bridgeman (Participant)

3:00 PM
3:00 PM

- West Grand River

Talk

Fern Clarke (Moderator)

Vee Pendergrast (Participant)

- East Grand River

Panel

Wolf Bylsma (Participant)

Frames White (Participant)

Fan Fund Auction 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Panel

Amanda Bridgeman (Participant)

Jay Watson (Moderator)

Quiet Time 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Pilbara

Collaborative

Post-Worldcon debrief and gloat 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Meeting Room 7

Collaborative

PRK (Participant)

Leece (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Robert Masters rdm (Participant)

- Meeting Room 5

Talk

Grant Stone (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Blur 3 hours, 3:30 PM - 6:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

4:00 PM
4:00 PM

- East Grand River

Panel

J Dalziel (Participant)

Mr John Samuel John Samuel (@arcadiagt5) (Participant)

Sean Ambrose (Participant)

Orbits don't work that way 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Mount Newman

Panel

David Horton (Participant)

Fresh Air 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Pilbara

Collaborative

Chocolate Tasting 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 7

Workshop

Sandra Norman Sandra (Participant)

Deb Costello (Participant)

Kate Wilhelm: a retrospective 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 6

Collaborative

Ms Anna Hepworth Anna (Participant)

Advanced Fanfic Analysis 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Meeting Room 5

Foz Meadows (Participant)

Cathy Cupitt (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
WASFF Business Meeting 3 hours, 4:30 PM - 7:30 PM

- West Grand River

Workshop

Doug Burbidge (Moderator)

Frames White (Participant)

Evil Kenevil BRIAN JOHNSON, Lindentech (Participant)

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

Jack (Participant)

PRK (Participant)

Laura Hodge (Participant)

Davina Watson (Participant)

Andrea Johnson (Participant)

5:00 PM
5:00 PM

- East Grand River

Robert Hood (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Cat Sparks (Participant)

- Mount Newman

Talk

Grant Stone (Participant)

The Colours Out of Space 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Meeting Room 5

Talk

Ian Nichols, Miskatonic University (Participant)

art show close down 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Meetings on 5 foyer

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

6:00 PM
6:00 PM

- East Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Lyss Wickramasinghe, The Never Never Book Box (Participant)

Carol Ryles (Participant)

Rebecca Laffar-Smith, Sci Fi Fantasy Author (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Dinner 1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

Closed

8:00 PM
8:00 PM
The Mystery of Murdoch 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- West Grand River

Panel

Sandra Norman Sandra (Participant)

Deb Costello (Participant)

Gina Goddard (Participant)

WA Awards Ceremony (Tin Ducks) 30 minutes, 8:00 PM - 8:30 PM

- East Grand River

Keynote

Can you trust that Dog? 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Mount Newman

Collaborative

Maia Bobrowicz (Participant)

More Halo Madness 3 hours 30 minutes, 8:00 PM - 11:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

8:30 PM
8:30 PM
National Awards Ceremony (Ditmars) 30 minutes, 8:30 PM - 9:00 PM

- East Grand River

Keynote

9:00 PM
9:00 PM
Swancon History Panel 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- East Grand River

Panel

Anthony Peacey (Participant)

Grant Stone (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Murdoch Mysteries 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Mount Newman

Panel

Damian Magee (Participant)

Fern Clarke (Participant)

Monday 2 April, 2018

Time Zone: AWST/(GMT+08:00) Perth
9:00 AM
9:00 AM
Open console gaming 3 hours 30 minutes, 9:00 AM - 12:30 PM

- Boardroom (main floor)

Collaborative

10:00 AM
10:00 AM
Desiree’s Music Chill-out Room 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- West Grand River

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

Live action board games! 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- East Grand River

Collaborative

Fern Clarke (Moderator)

How to Write a Song 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Pilbara

Workshop

10:30 AM
10:30 AM
Natcon Business Meeting 2 hours, 10:30 AM - 12:30 PM

- Mount Newman

Panel

11:00 AM
11:00 AM
Apocalyptic outback Australia 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- West Grand River

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Davina Watson (Participant)

Rachel Watts (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Jack (Participant)

Steven Universe 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- East Grand River

Panel

Drhoz Drhoz (Participant)

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

Rallye (Participant)

My Little Pony viewing 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

- Pilbara

Collaborative

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

12:00 PM
12:00 PM

- West Grand River

Talk

Barbara de la Hunty (Participant)

Fanfic as a gateway to canon 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- East Grand River

Panel

Ms Belinda Forbes Belinda (Gemfyre) (Participant)

Fern Clarke (Participant)

Desiree Heald Desiree (Purrdence) (Participant)

The UnGame 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Pilbara

Collaborative

Ms Margaret Watts Margaret (Participant)

12:30 PM
12:30 PM
The investigation in to flight on mars. 30 minutes, 12:30 PM - 1:00 PM

- Mount Newman

Talk

1:00 PM
1:00 PM
Lunch 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

Closed

Cthulu LARP 3 hours, 1:00 PM - 4:00 PM

- East Grand River

Collaborative

Bronwyn McDougall, n/a (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
New Who Season 10 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM

- West Grand River

Talk

Damian Magee (Participant)

Heather Magee (Participant)

Mr Aaron Creaser Aaron (Participant)

Michael Cogan (Participant)

Philosophy of Mind in SF 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Mount Newman

Panel

Cathy Cupitt (Moderator)

Luke Chandler-Hopkins (Participant)

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Sally Beasley Sally Beasley (Participant)

Random crafting 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Pilbara

Workshop

3:00 PM
3:00 PM
Swancon Feedback Panel 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Mount Newman

Workshop

Davina Watson (Participant)

Jay Watson (Participant)

Linda Sengsourinho (Participant)

Tidy up and pack away 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Pilbara

Collaborative

4:00 PM
4:00 PM
Closing Ceremony 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- West Grand River

Keynote

Ryan J Griffen, National Guest of Honour (Participant)

Barbara de la Hunty (Participant)

Foz Meadows (Participant)

Emily K Smith (Participant)

Wolf Bylsma (Participant)