Lunch 2 Thursday
When:
12:30 PM, Thursday 6 Feb 2020
(1 hour)
Where:
Space Center Houston (Hosting of all events take place on-line-virtually)
- Astronaut Gallery- Lunch 2
How:
Please select only one lunch time per day.
Who's Attending
-
Emily Neuheimer
Perimeter Institute (Outreach Teacher Network) -
Mr. Brian Ewenson
Executive Director, Spaceport Sheboygan -
Lori Rubino-Hare
Professional Development Coordinator, Northern Arizona University Center for STEM Teaching and Learning/PLANETS -
Beth Cubbage
Educator; STEAM Club Sponsor; Team Lead, Pinellas Academy of Math and Science -
Debbie Reynolds
Director of TechWorks, SEEC Crew, Teacher Liaison, SSA, AEF@Navy, Commonwealth Charter Academy -
Ashlie Smith
Phy Science Educator l SEEC Crew Member, '21 Nat TOY 2nd place for Air Force Assoc. l Michigan Air Force Assoc VP of Aerospace Edu l Limitless Educator, Cranbrook Schools -
James Falletti
Middle School Science & STEM Integrator, William D. McDowell Observatory -
Mrs. Courtney Black
Education Project Manager, ISS US National Lab -
Michelle Mohrweis
Space Education Specialist, Space Foundation -
Sharon Eggleston
Aerospace Educator, Maine Space Grant Consortium -
Jill Gilford
Science Teacher, Equitable Education Solutions -
Mrs. julie farmer
4th Grade Teacher, Mooreland Heights Elementary -
Delinda Mock
Curriculum Specialist, Cypress Fairbanks ISD -
Meredith Swartzendruber
Science Teacher, Scarborough Public Schools -
Loren Lykins
Science Dept. Chairman, Carlisle High School -
Elisabeth (Betty Jo) Moore
Science Educator, SEEC Crew, Smithsonian Teacher Innovator Institute, Wiley Magnet Middle School -
Lilla Todd
Forest Lake Elementary -
Mrs Farkhunda Azeem Azeem
Teacher, Spring Branch ISD -
Tom Brestel
College Prep Physics and Chemistry Holdrege High School, Holdrege, NE, NASA Nebraska Space Grant -
Laura Dunn
Elementary Science Teacher, School District Hillsborough County -
Elisa Williamson
Science teacher/Department Chair, FWISD -
Mehmet Yetis Center
Science Teacher, Harmony Public Schools -
Scott Weiler
Instructor of Aerospace Engineering, Rancho High School -
Carlin Jacobs
Forest Lake Elementary/Richland 2 -
Laura Tomlin
6th Grade Science Teacher, Salado Middle School -
Thomas Drummond
Chief Operating Officer, Orion's Quest -
Diane Bowen
Maine Space Grant Consortium -
Mrs Sarah Coddington
Teacher, Fort Worth ISD -
Dr. Robert Frantz DMed, MS, BSEE
Registered Patent Agent & IP Conflict Mediator, Franklin Gray Patents -
Katrina Roddenberry
Clinical Education Coordinator, SEEC CREW -
Angela Krause-Kuchta
Director of Education, Orion’s Quest -
Romona Stueckrad
Owner/Instructor, Limitless Expeditions, LLC. -
Denise Henggeler
4th grade, Northeast Nodaway R-V -
Javier Montiel
International STEAM consultant/ SEEC CREW, The International Aerospace Academy theaerospaceacademy.com -
Jennifer Duffer
Engineering & Robotics Teacher, Montgomery ISD -
Jenni Campbell
Campus Content Instructional Specialist , Goodson MS -
Jessica Strauss
High School Mathematics, SEEC CREW -
Amanda Blough
4th Grade Teacher, Corpus Christ Catholic School -
Amy Fetterhoff
Corpus Christi Catholic School -
Mrs. Christine Graham
6th Grade Science Teacher, Cockrill Middle School -
Mr. Bruce Callow
Teacher /author, Costa Rica Institute of Technology /Universidad del Valle de Guatemala Publishing House -
Ron Schmit
Observatory Coordinator, Anoka Hennepin School District #11 -
Leanne Rehme
Space Education Specialist, Space Foundation -
Charla Nicholas
Science Teacher, Carlisle High School -
Dr. Andre Samuel
Founder, Pres. & CEO, The Citizen Science Lab -
Tom Fishburn
Astronomy/Physics Teacher, Cy Fair ISD -
Martin Enrique Torres Lara
Business Professor at IPT / Estonian Honorary Consul in Mexico, Panamerican Institute of Tampico -
Georgia Ana Gochicoa Humphries
PRINCIPAL, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO -
Betty Bigney
STEAM teacher K-9, Sneads Ferry Home School -
125 other(s)