Lunch 1 Saturday
When:
11:30 AM, Saturday 8 Feb 2020
(1 hour)
Where:
Space Center Houston (Hosting of all events take place on-line-virtually)
- Astronaut Gallery - Lunch 1
How:
Please select only one lunch time per day.
Who's Attending
-
Mr. Brian Ewenson
Executive Director, Spaceport Sheboygan -
Mr. David Temple
Teacher, Longview High School -
Dr. Molly Nipper
STEM Teacher, SEEC Crew, Space Foundation Teacher Liaison, Spring Branch ISD- Bendwood School -
Nancy Hall
Aerospace Engineer, NASA Glenn Research Center -
Marlene Morgan Morgan
Instructor for SPED, UHCL -
Karla Smith
Science Lead, Dallas Independent School District -
Pamela Knab
Outreach Coordinator/Educator, Texas Space Grant Consortium/Lake Travis STEM Academy -
Tom Brestel
College Prep Physics and Chemistry Holdrege High School, Holdrege, NE, NASA Nebraska Space Grant -
Steve Jones
Astronomy, Physics, Science Research Teacher, FCS Innovation Academy -
Laura Teatsworth
STEM Teacher, Barber Middle School -
Debbie Montenegro
Deputy Director, University of North Texas Health Science Center and the Network of the National Library of Medicine South Central Region -
Scott Weiler
Instructor of Aerospace Engineering, Rancho High School -
Carlin Jacobs
Forest Lake Elementary/Richland 2 -
Mark Powell
Informal Educator, Evansville Day School -
Bonnitta Grove
Upper Elementary Teacher, Montessori Academy of Owasso -
Captain Charles Kirk
Industrial Arts Instructor, C.O. Wilson Middle School -
Maryann Hebda
USD 231 -
Katrina Roddenberry
Clinical Education Coordinator, SEEC CREW -
Romona Stueckrad
Owner/Instructor, Limitless Expeditions, LLC. -
Amy Fetterhoff
Corpus Christi Catholic School -
Joelle Clark
Director, Center for Science Teaching and Learning -
Dana Mason
Henry E. Harris Community School -
Mary Vaughn
Earth Space Science, SEEC Crew, Space Station Ambassador, School District of Hillsborough County -
Leanne Rehme
Space Education Specialist, Space Foundation -
Shonda Kelsey
Educator K-4 STEAM Lab, CENTRAL ISD/Elementary -
Tom Fishburn
Astronomy/Physics Teacher, Cy Fair ISD -
Rebecca Leahy
Science Teacher, The Kinkaid School -
Megan Costello
Earth & Space Science Teacher, Cypress Fairbanks ISD -
Ms. Carmen Sembroski
Teacher, International Leadership of Texas -
Christine Hirst Bernhardt
PhD Candidate, Albert Einstein Educator Fellowship; University of Maryland -
India Fordham
Texas State Technical College -
Dinora Espinosa
Instructional Specialist , HISD -
Mitch Krell
Stennis Space Center -
Steve Arthur
Director/ STEM Instructor, Ellis Public Library -
Denise Hupping L
Teacher, Manteca Unified School District -
Megan Tucker
Nat’l Aviation Hall of Fame Crossfield TOY 2023 | Limitless Space Institue Educator-LS1 | Nat’l AFA STEM TOY 2021 | Dean of Curriculum | STEAM Specialist | Gifted Specialist I Instructional Facilitator | NASA SOFIA AAA | National CAP TOY 2011, Hillsboro Charter Academy -
Ms. Lisa Love
Kindergarten teacher, H.L. Suverkrup elementary school -
Tiffany Miller
Dean of Instruction | 1st Grade Teacher | 2016 Middle East Region Aerospace Education Teacher of the Year, Hillsboro Charter Academy -
Miranda Meadows
2nd Grade Teacher, Hillsboro Charter Academy -
Bryan Worobec
Vegreville Composite High School -
Sarah Brown
K-4 Integrative Science and Engineering Teacher, Battle Ground Academy -
Pamela Dupre'
Teacher, Calcasieu Parish School Board -
LeeAnn Gray
Teacher, Willard School -
Ms. Machin Norris
STEM/STEAM/STEMM, Education/SEEC Crew/Space Foundation Teacher Liaison 11-14/NASM-TII -
Colleen Gilchrest
6th Grade Math Teacher - Ret., Salado ISD -
Suzanne Banas Ph.D., NBCT
Science Leader, South Miami Middle School -
Claudia Marquez
Texas Tech University -
Abigail SoRelle
Texas Tech University -
Macey Waid
Texas Tech University -
Jackie Prewitt
Texas Tech University -
75 other(s)