Saturday 12 January, 2019

Time Zone: AWST/Perth
9:00 AM
9:00 AM
Reception Open Hours 9 hours, 9:00 AM - 6:00 PM

- Reception

Open Board Gaming 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM

- Elsey 1

Gaming

9:30 AM
9:30 AM
Fluttering Souls - Session 1 1 hour, 9:30 AM - 10:30 AM

- Dining Hall

Gaming

Joel Lewis, Nurse Shark Games (Participant)

Nerf Wars! 2 hours, 9:30 AM - 11:30 AM

- Outside

Gaming

Future Spaces 1 hour, 9:30 AM - 10:30 AM

- Reynolds

Panel

Adam Jorlen (Participant)

Tanvier Fowler (Participant)

Jeremy Hurst, SpacetoCo (Participant)

Great Books You've Never Heard Of! 1 hour, 9:30 AM - 10:30 AM

- Georgian

Panel

Stephen Dedman (Participant)

Leon Peters-Malone, Red Sky Games (Participant)

Sophia Gilet (Participant)

Ian Casey (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Traders Tables 6 hours, 10:00 AM - 4:00 PM

- Traders

Pokkén Tournament 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Robertson Cafe

Gaming

10:30 AM
10:30 AM
Open Boardgame 1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Dining Hall

Gaming

D&D Adventure League - Session 1 2 hours, 10:30 AM - 12:30 PM

- Elsey 1

Gaming

Micah Watt (Participant)

Ideas Clash Workshop 1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Reynolds

Workshop

Adam Jorlen (Participant)

Stephanie Yoong, Enkel (Participant)

D&D's most Famous and Strange Monsters 1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Georgian

Talk

Marcus Good (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
Open Videogaming 1 hour 30 minutes, 11:00 AM - 12:30 PM

- Robertson Cafe

Gaming

11:30 AM
11:30 AM
Welcome to GenghisCon! 30 minutes, 11:30 AM - 12:00 PM

- Dining Hall

Talk

Jonathan Durnford (Moderator)

Jessica Doust (Participant)

LoftyGod (Participant)

mxalexish@gmail.com (Participant)

Brian Johnson (Participant)

Leon Peters-Malone, Red Sky Games (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Lunch 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Dining Hall

Comics, make one today! 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Georgian

Workshop

Sophia Gilet (Moderator)

12:30 PM
12:30 PM
Build your own Lightsaber! 30 minutes, 12:30 PM - 1:00 PM

- Robertson Cafe

Workshop

Open Board Gaming 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM

- Elsey 1

Gaming

Elvish 101 30 minutes, 12:30 PM - 1:00 PM

- Reynolds

Workshop

LoftyGod (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Blood 'n' Gore 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

- Robertson Cafe

Panel

The Future of Work 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

- Reynolds

Panel

Jonathan Durnford (Participant)

Dianna Vitasovic (Participant)

Andrew Dunkin (Participant)

Laura Gladstone (Participant)

- Georgian

Workshop

Danielle Linder (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Fluttering Souls - Session 2 1 hour, 1:30 PM - 2:30 PM

- Elsey 1

Gaming

Joel Lewis, Nurse Shark Games (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
D&D Adventure League - Session 2 2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Dining Hall

Gaming

Micah Watt (Participant)

Smash Bros 4 hours, 2:00 PM - 6:00 PM

- Robertson Cafe

Gaming

Future of Transport 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Reynolds

Panel

Brett Smith, UWA (Participant)

Alizanne Cheetham (Participant)

Andrew Dunkin (Participant)

The perils of writing vampires 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Georgian

Panel

J A Duxbury (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Alicia Manolas (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
Open Board Gaming 4 hours 30 minutes, 2:30 PM - 7:00 PM

- Elsey 1

Gaming

3:00 PM
3:00 PM
Afternoon Tea with Grant Stone 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Outside

Panel

Grant Stone (Participant)

Jessica Davey, Ms (Participant)

Designing the Fluttering Souls Game 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Reynolds

Presentation

Joel Lewis, Nurse Shark Games (Participant)

Feminism in SF and Fantasy 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Georgian

Panel

Rebecca Fillipone (Participant)

Samantha-Jane Rose (Participant)

Sophia Gilet (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Make your own LARP weapon! 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Dining Hall

Workshop

Leon Peters-Malone, Red Sky Games (Participant)

Utopias: Real and Imagined 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Reynolds

Panel

Laura Gladstone (Participant)

Alastair Irvine (Participant)

Anthony Duckworth-Smith (Participant)

Clare Mouat (Participant)

Doctor Who - The Clock Strikes 13 1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Georgian

Panel

Aaron Creaser, Rexel O'Connor (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Unleash your inner Bard! 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Dining Hall

Workshop

Alicia Manolas (Participant)

LARP Duel 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Outside

Gaming

Leon Peters-Malone, Red Sky Games (Participant)

Makers' Mutterings 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Reynolds

Panel

Sophia Papaelias (Participant)

Helen Creagh, Dark Nouveau (Participant)

Gilligan O'Keeffe (Participant)

Wuffie Levingston (Participant)

Rites of Passage: Role Models in TV 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Georgian

Panel

Mathew Hahn (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

Jonathan Durnford (Moderator)

6:00 PM
6:00 PM
Dinner 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Dining Hall

Open Videogaming 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Robertson Cafe

Gaming

Room Closed - Rebel Empire Prep 1 hour 30 minutes, 6:00 PM - 7:30 PM

- Reynolds

6:30 PM
6:30 PM
Ask Me Anything! - Sexuality, Gender and Expression! 1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM

- Georgian

Panel

Dax Jagoe (Participant)

Samantha-Jane Rose (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
I volunteer as tribute! 30 minutes, 7:00 PM - 7:30 PM

- Dining Hall

Panel

Jonathan Durnford (Moderator)

Jessica Doust (Participant)

Brian Johnson (Participant)

mxalexish@gmail.com (Participant)

LoftyGod (Participant)

Leon Peters-Malone, Red Sky Games (Participant)

Hyrule Warriors 2 hours, 7:00 PM - 9:00 PM

- Robertson Cafe

Gaming

Wargaming Painting Workshop 2 hours, 7:00 PM - 9:00 PM

- Elsey 1

Workshop

Joel Bonini (Participant)

7:30 PM
7:30 PM
Open Boardgaming 1 hour 30 minutes, 7:30 PM - 9:00 PM

- Dining Hall

Gaming

Rebel Empire Performance 1 hour, 7:30 PM - 8:30 PM

- Outside

Presentation

8:00 PM
8:00 PM
PowerPoint Roulette 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Reynolds

Presentation

mxalexish@gmail.com (Participant)

Jonathan Durnford (Participant)

Matt Woods, Perth Observatory (Participant)

Alicia Manolas (Participant)

The Dark Room 1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Georgian

Gaming

Brendan Ragan (Participant)

8:30 PM
8:30 PM
Sky Talk 30 minutes, 8:30 PM - 9:00 PM

- Outside

Presentation

Matt Woods, Perth Observatory (Participant)

9:00 PM
9:00 PM
Trail of Cthulhu RPG 2 hours, 9:00 PM - 11:00 PM

- Dining Hall

Gaming

Leon Peters-Malone, Red Sky Games (Participant)

Johann Sebastian Joust 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Outside

Gaming

Brian Johnson (Participant)

Open Videogaming 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Robertson Cafe

Gaming

MegaCorp TCG Tournament 2 hours, 9:00 PM - 11:00 PM

- Elsey 1

Gaming

Theodore Pollard, MegaCorp (Participant)

Wrestling as Fandom 1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Reynolds

Panel

Grant Gatford (Participant)

Chris Courtis (Participant)

Rock Band! 2 hours, 9:00 PM - 11:00 PM

- Georgian

Gaming

Brendan Ragan (Participant)

10:00 PM
10:00 PM
Texas Hold'em Poker Tournament (18+) 1 hour, 10:00 PM - 11:00 PM

- Robertson Cafe

Gaming

LoftyGod (Participant)

Debate Night! 1 hour, 10:00 PM - 11:00 PM

- Reynolds

Panel

Jonathan Durnford (Moderator)

Rebecca Fillipone (Participant)

Sunday 13 January, 2019

Time Zone: AWST/Perth
7:00 AM
7:00 AM
Breakfast 2 hours, 7:00 AM - 9:00 AM
9:00 AM
9:00 AM
Reception Open Hours 5 hours, 9:00 AM - 2:00 PM

- Reception

9:30 AM
9:30 AM
Fluttering Souls Session 3 1 hour, 9:30 AM - 10:30 AM

- Dining Hall

Gaming

Joel Lewis, Nurse Shark Games (Participant)

Open Videogaming 3 hours, 9:30 AM - 12:30 PM

- Robertson Cafe

Gaming

Open Board Gaming 3 hours 30 minutes, 9:30 AM - 1:00 PM

- Elsey 1

Gaming

Why are we awake? 30 minutes, 9:30 AM - 10:00 AM

- Reynolds

Panel

Matt Woods, Perth Observatory (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Traders Tables 6 hours, 10:00 AM - 4:00 PM

- Traders

Dragon ball Z 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM

- Reynolds

Panel

Sustainable Transport and Energy 30 minutes, 10:00 AM - 10:30 AM

- Georgian

Presentation

Bruce Armstrong (Participant)

10:30 AM
10:30 AM
D&D Adventure League - Session 3 1 hour 30 minutes, 10:30 AM - 12:00 PM

- Dining Hall

Gaming

Micah Watt (Participant)

Medieval Combat Demonstration 1 hour 30 minutes, 10:30 AM - 12:00 PM

- Outside

Presentation

Masculinity in Games 1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM

- Georgian

Panel

LoftyGod (Participant)

Evan Beasley (Participant)

Stephen Dedman (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
Realistic Uses and Abuses of SuperPowers 30 minutes, 11:00 AM - 11:30 AM

- Reynolds

Panel

Mathew Hahn (Participant)

J A Duxbury (Participant)

Jonathan Durnford (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Kamen Rider 1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM

- Reynolds

Presentation

Dax Jagoe (Participant)

Making the MegaCorp RPG 1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM

- Georgian

Presentation

Nathan Messenger (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Lunch 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

- Dining Hall

12:30 PM
12:30 PM
Switch Gaming 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM

- Robertson Cafe

Gaming

Jessica Doust (Participant)

Eat the Rude 30 minutes, 12:30 PM - 1:00 PM

- Reynolds

Presentation

Jessica Davey, Ms (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Sorting Hat Ceremony 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

- Dining Hall

Presentation

Jonathan Durnford (Moderator)

Jessica Davey, Ms (Participant)

Jessica Doust (Participant)

Leon Peters-Malone, Red Sky Games (Participant)

Brian Johnson (Participant)

mxalexish@gmail.com (Participant)

MegaCorp RPG 2 hours, 1:00 PM - 3:00 PM

- Elsey 1

Gaming

Nathan Messenger (Participant)

Hack your Jeans 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

- Reynolds

Panel

Helen Creagh, Dark Nouveau (Participant)

Chris Creagh (Participant)

Wuffie Levingston (Participant)

Gilligan O'Keeffe (Participant)

Countdown to Infinity 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM

- Georgian

Panel

Evan Beasley (Participant)

Desiree Heald (Participant)

Chris Rokich (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Mario Kart 8 4 hours, 1:30 PM - 5:30 PM

- Robertson Cafe

Gaming

2:00 PM
2:00 PM
AGM and Election for GenghisCon 2020! 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Dining Hall

Jonathan Durnford (Moderator)

Jessica Doust (Participant)

mxalexish@gmail.com (Participant)

LoftyGod (Participant)

Brian Johnson (Participant)

Leon Peters-Malone, Red Sky Games (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
GenghisCon Auction 1 hour 30 minutes, 3:00 PM - 4:30 PM

- Dining Hall

mxalexish@gmail.com (Participant)

Jonathan Durnford (Participant)

Magnus Danger Magnus (Participant)

The Sorcerer Supreme RPG 1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Elsey 1

Gaming

Andrew Harrison (Participant)

Zelda: a Link to the Past Randomizer 2 hours 30 minutes, 3:00 PM - 5:30 PM

- Reynolds

Presentation

Chris Rokich (Participant)

Lon Wilson (Participant)

VR Freeplay 2 hours, 3:00 PM - 5:00 PM

- Georgian

Gaming

LoftyGod (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
MegaCorp TCG Draft 1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM

- Elsey 1

Gaming

Theodore Pollard, MegaCorp (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
Closing Ceremony and packup 1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Dining Hall

5:00 PM
5:00 PM
When the Apocalypse comes to Perth 1 hour 30 minutes, 5:00 PM - 6:30 PM

- Georgian

Panel

Alicia Manolas (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Open Boardgaming 2 hours 30 minutes, 5:30 PM - 8:00 PM

- Robertson Cafe

Gaming

6:00 PM
6:00 PM
Dinner 1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Dining Hall

6:30 PM
6:30 PM
Streaming 101 30 minutes, 6:30 PM - 7:00 PM

- Reynolds

Workshop

LoftyGod (Participant)

Aaron Creaser, Rexel O'Connor (Participant)

Brandon Yeats (Participant)

JackBox Game Night! 1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM

- Georgian

Gaming

Jessica Doust (Participant)

7:00 PM
7:00 PM

- Reynolds

Panel