Sessions

Monday 4 June, 2018

Time Zone: CEST/Madrid
11:15 AM
11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Peter Wittenburg, Max Planck Computing and Data Facility (Participant)

Georg Wittenburg, Inspirient GmbH (Moderator)

Dirk Helbing, ETH Zurich (Participant)

Visa Vallivaara, VTT (Participant)

2:00 PM
2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Thomas Lippert, Forschungszentrum Juelich GmbH (Participant)

Peter Wittenburg, Max Planck Computing and Data Facility (Moderator)

Milan Petkovic, Philips (Participant)

Dimitris Koureas, Naturalis Biodiversity Center (Participant)

4:45 PM
4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Matthias Scheffler, Fritz Haber Institute - Berlin MPG (Participant)

Grazziela Figueredo, Advanced Data Analysis Centre (ADAC) - University of Nottingham (Participant)

Georg Wittenburg, Inspirient GmbH (Moderator)

Wojciech Samek, Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (Participant)

Tuesday 5 June, 2018

Time Zone: CEST/Madrid
12:00 PM
12:00 PM
Welcome of the Startup Competition 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Tanya Suarez, BluSpecs / IoT Tribe (Participant)

Marilín Gonzalo, marilink.net (Moderator)

Alexander Gluhak, Digital Catapult (Participant)

Stefanie Turber, Comflylight (Potential)

Marian Gabilondo, BIC GIPUZKOA (Participant)

Hussam Mansour, IoTeeLab (Potential)

2:00 PM
2:00 PM
IoT Marketplaces from EU Projects 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Bruno Almeida, UNPARALLEL Innovation (Participant)

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Participant)

Nikolaos Kaklanis, ITI (Participant)

Joël Bacquet, European Commission (Moderator)

François Fischer, ERTICO (Participant)

Juan José Hierro, Fiware Foundation/Fiware Technical Steering Committee (Participant)

3:15 PM
3:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Luis Muñoz, University of Cantabria (Moderator)

Ajith Balakumar, Forthcode Technologies (Participant)

Davor Meersman, Open & Agile Smart Cities (OASC) (Participant)

Paulo Lerner (Potential)

Natalie Samovich, ENERCOUTIM (Participant)

Alexander Gluhak, Digital Catapult (Potential)

4:45 PM
4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Mirko Presser, Aarhus University (Moderator)

Martin Jørgensen, Xtel Wireless (Participant)

Martin Strohbach, AGT International (Participant)

Andrea Siviero, IDC's Customer Insights & Analysis Group / IDC European IoT Practice (Participant)

Elena Alfaro, Grupo BBVA (Participant)

6:15 PM
6:15 PM
Startup Competition Final & Awards 45 minutes, 6:15 PM - 7:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Jose Miguel Landeta, IK4-TEKNIKER (Moderator)

Tanya Suarez, BluSpecs / IoT Tribe (Potential)

Mirko Presser, Aarhus University (Participant)

Alex Bengoa, IK4-TEKNIKER (Participant)

Alexander Arriola Lizarriturri, SPRI (Participant)

Wednesday 6 June, 2018

Time Zone: CEST/Madrid
9:45 AM
9:45 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Panel

Fabio Di Franco, ENISA (Moderator)

Andrea Balogh, United Technologies Research Center, Ireland (Participant)

Stefano Bianchi, Softeco Sismat (Participant)

Marc Gebert, NXP (Participant)

Stefan Lüders, CERN (Participant)

12:00 PM
12:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Tanya Suarez, BluSpecs / IoT Tribe (Moderator)

Lindsay Frost, NEC Laboratories Europe GmbH (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

José Manuel Cantera Fonseca, FIWARE Foundation e.V. (Participant)

Martin Brynskov, Open & Agile Smart Cities (OASC) (Participant)

Svetoslav Mihaylov, European Commission (Participant)

Omar Elloumi, Nokia (Participant)

Olavi Luotonen, European Commission (Participant)

Fernando Presa, Nexmachina (Potential)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Adil Hidayat, My6 (Potential)

Henry Cuschieri, ISO (Potential)

2:00 PM
2:00 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Lindsay Frost, NEC Laboratories Europe GmbH (Participant)

Tanya Suarez, BluSpecs / IoT Tribe (Moderator)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Participant)

Kees van der Klauw, Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI) (Participant)

Martin Brynskov, Open & Agile Smart Cities (OASC) (Participant)

José Manuel Cantera Fonseca, FIWARE Foundation e.V. (Participant)

Omar Elloumi, Nokia (Participant)

Svetoslav Mihaylov, European Commission (Participant)

Fernando Presa, Nexmachina (Potential)

Olavi Luotonen, European Commission (Participant)

Henry Cuschieri, ISO (Potential)

Ramy Fathy, ITU - International Telecommunication Union (Participant)

Adil Hidayat, My6 (Potential)

3:15 PM
3:15 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Moderator)

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Participant)

Alexander Gluhak, Digital Catapult (Moderator)

Hanna Niemi-Hugaerts, Forum Virium Helsinki (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

4:45 PM
4:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Eunah Kim, Device Gateway SA & UDG Alliance (Moderator)

Hanna Niemi-Hugaerts, Forum Virium Helsinki (Participant)

Jesús Cañadas, Spanish Government - Cabinet Secretary of State for the Information Society and Digital Agenda (Potential)

Alexander Gluhak, Digital Catapult (Moderator)

Antonio Skarmeta, ODIN SOLUTIONS S.L. (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Potential)

5:45 PM
5:45 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Omar Elloumi, Nokia (Potential)

Martin Brynskov, Open & Agile Smart Cities (OASC) (Moderator)

Luis Muñoz, University of Cantabria (Potential)

Thursday 7 June, 2018

Time Zone: CEST/Madrid
9:00 AM
9:00 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Anatole Krattiger, Prisma Innovations LLC (Participant)

Tania Marcos Paramio, Spanish Association for Standardization (UNE) (Participant)

Mika Rantakokko, Urban Agenda for the EU on Digital Transition, Business Oulo (Participant)

Sushil Kumar, Department of Telecommunications, MoC & IT, Government of India (Potential)

Bilel Jamoussi, ITU - International Telecommunication Union (Moderator)

Olavi Luotonen, European Commission (Potential)

David Hahm, WeGO | World Smart Sustainable Cities Organization (Potential)

Young-sook Nam, WeGO | World Smart Sustainable Cities Organization (Potential)

Sébastien Ziegler, Mandat International (Moderator)

Maimunah Mohd Sharif, UN Habitat (Potential)

Joan Clos, UNHabitat (Potential)

Martin Brynskov, Open & Agile Smart Cities (OASC) (Moderator)

Frans-Anton Vermast, Amsterdam Smart City (Potential)

Erik Solheim, UNEP (Potential)

Shiv Das Meena, Ministry of Housing and Urban Affairs (Potential)

Aisha Bin Bishr, Smart Dubai Office (Potential)

Alessandra Calzola, Samsung (Potential)

Anil Menon, Cisco (Potential)

11:15 AM
11:15 AM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

John Davies, BT (Participant)

Jarmo Eskelinen, Future Cities Catapult (Moderator)

Gemma Guilera, Future Cities Catapult (Participant)

Alicia Cano, Medtronic Ibérica; ActiveAge IoT LSP (Participant)

Sjaak Wolfert, Agri-Food (Participant)

Arturo Medela, TST (Participant)

Juan Echevarria Cuenca, Santander City Council (Participant)

12:30 PM
12:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Antonio Kung, Trialog (Moderator)

Mara Balestrini, Ideas for Change (Participant)

2:30 PM
2:30 PM

Euskalduna Jauregia Conference Center - Sala Barria II

Workshop

Antonio Kung, Trialog (Moderator)

Pasquale Annicchino, Archimede Solutions (Participant)

Mara Balestrini, Ideas for Change (Moderator)