Comparing Planetary Landforms using Imagery from Space: Earth, Moon, Mars & Beyond
Theme:
Grades 6-12
What:
Session
When:
9:45 AM, Thursday 4 Feb 2021 CST
(1 hour 30 minutes)
Where:
Space Center Houston (Hosting of all events take place on-line-virtually)
- Virtual Classroom 5
Virtual session
This session is in the past.
The virtual space is closed.
How:
Join this session and gain experience developing and applying criteria used to identify landforms on Earth as well as landforms and processes that may have shaped surfaces of other worlds. Model comparative planetology processes, connect with a scientist, and help students gain skills thinking scientifically using evidence to support interpretations.
Session Materials that have been uploaded can be accessed by clicking on the presenters name.
Please fill out the session survey on the side of the page or by clicking this link. https://spacecenter.grenadine.co/en/seec2021/form/sessionevaluation
Presenter
JACOBS@NASA Johnson Space Center
Science Engagement and Communication Specialist
Documents
00Intro (< 1KB)
Who's Attending
-
Suzanne Foxworth
Science Communication and Engagement, JACOBS @NASA Johnson Space Center -
Paige Graff
Science Engagement and Communication Specialist, JACOBS@NASA Johnson Space Center -
Davina Faries
Teacher, Alvin ISD -
Hanlixin Hanlixin
Physice Teacher, The Second High School attached to Beijing Normal University -
Ron Schmit
Observatory Coordinator, Anoka Hennepin School District #11 -
Shefali Mehta
Teacher, Princeton Public Schools -
Shannon Baldioli
Educator Engagement Specialist, Smithsonian National Air and Space Museum -
Miriam Cornejo
High School, Aerospace Academy of Mexico -
Juanita Jackson
Teacher, Aldine ISD -
Anjana Pandey
Teacher, CFISD -
Mrs. Jo Dodds
Teacher, Idaho Digital Learning Alliance -
Maria Culley
Lone Star College Instructor, ALL Program, Space Center Houston Volunteer -
Bradly Rivera Muñiz
STEM Coordinator & Teacher / Mentor, Robinson School / The Arecibo Observatory -
John Carney
Earth Science Consultant, Self-Employed, Retired -
Doug Ming
NASA - Johnson Space Center -
Ken Hargreaves
Lockerbie Academy, Scotland. -
Chris Winkler
Teacher, Strack Intermediate -
Rebecca Leahy
Science Teacher, The Kinkaid School -
Cliff Hudson
Martin County Schools -
Tammy Bravo
IRIS -
Tegan Byerly
Regional Support Specialist, teacher, Idaho Digital Learning Alliance -
Donovan Flores
College profesor, Aerospace Academy of Mexico -
Paul Bishop
Space Center Houston -
David Malcolm Malcolm
Teacher, South Medford High School -
Meredith Swartzendruber
Science Teacher, Scarborough Public Schools -
Carl Dunn
Education Coordinator, Space Center Houston -
Mr. Bruce Callow
Teacher /author, Costa Rica Institute of Technology /Universidad del Valle de Guatemala Publishing House -
Cynthia Watts-Skinner
Science Educator, Blessed Trinity CHS -
Deborah Haase
Science Teacher, Quince Orchard High School -
Tammy Blobaum
9-12 Science Teacher & Department Head, Nebraska City High School -
Mr. David Lockett
Albert Einstein Distinguished Educator Fellow, NASA STEM Fellow -
Angela Case
Program Coordinator, Space Center Houston -
Patricia Benner
SCPS -
Alana Davis
K-12 Science Professional Learning Specialist, Cobb County School District -
Alison Waterman
DreamUp -
Audra Peck
Founder and Chief Executive Officer -
37 other(s)