Attendees*
*Only publicly viewable people appear on this list. You can adjust this from the My Settings section of your profile.
A
- Joyce Abbey, Safety & Mission Assurance
- Valente Aguilar, Milby High School
- Carrie Akins, 8th grade teacher, Central Middle School, Edmond, OK
- Robert Allen, Teacher, School District 87
- Neme Alperstein, Library of Congress Teaching With Primary Sources Teachers Network Mentor, Retired NYC Teacher/ Teaching With Primary Sources Teachers Network
- Susan Anderson, Dayni Alba
- Erin Anthony, NASA MAPI
- Kellie Arenz, Teacher, Mukwonago Area School District- Park View Middle School
- Katey Arnold
- Steve Arthur, Director/ STEM Instructor, Ellis Public Library
- Farkhunda Azeem, Teacher, Spring Branch ISD
B
- Margaret Baguio, Program Manager, NASA Texas Space Grant Consortium
- Anna Bahnson, North Dakota Space Grant
- Anthony Bailey, Teacher, The STEAM Center @ Allen ISD
- Suzanne Banas, Science Leader, South Miami Middle School
- Pablo Banda, Milby High School
- Amy Banks, Lower School Science Coordinator, The Hockaday School
- Robert Barbosa, History Teacher & Aerospace Club Sponsor, Sharyland ISD
- Richard Barker, AstroBiology Research Scientist, UW-Madison
- Leslie Barnhill, Mesquite ISD Planetarium
- Dan Barstow, Space Station Explorers
- Melissa Bateman, Honors Algebra 2 Teacher, Judson Early College Academy
- Alicia Baturoni Cortez, Office of STEM Engagement Embed to Human Spaceflight Mission Directorates, National Aeronautics and Space Administration
- Eman Beck, Science Faculty, NASA OKSG STELLAR Mentor, Terra Verde Discovery School (Norman, OK)
- Caroline Beghein, Associate Professor, UCLA
- Eryn Beisner, KBR
- Ronald Ben, Wesley Elementary
- Beverly Berekian, Teacher, Ball Junior High School SEEC Crew
- Michelle Berry, NASA EPDC Education Specialist, NASA EPDC/ Texas State University
- Amanda Bewley, High School Science Teacher, Pikes Peak Online School
- Doris Biegler, Technology Trainer, Lawton Public Schools
- Betty Bigney, STEAM teacher K-9, Sneads Ferry Home School
- Courtney Black, Education Project Manager, ISS US National Lab
- Scott Black, NASA Education Coordinator, NASA
- Valerie Blackburn, Blackburn STEM Ed. Consulting
- Jennifer Blackie
- Alexander Blackwood
- Rebekah Blair, Stennis Space Center
- Elizabeth Blome, NASA
- Amanda Blough, 4th Grade Teacher, Corpus Christ Catholic School
- Cassia Boaz, NASA OKSG
- Paul Boehm, Orion Crew & Service Module Office, NASA Johnson Space Center
- Sharon Boese, 8th grade STEM, McKinney Christian Academy
- Nakisha Booze, Teacher, Deady Middle School
- Allison Bott, NASA - Oklahoma State University
- Diane Bowen, Maine Space Grant Consortium
- Emily Bowman, Texas Tech University
- Slade Bradbury, Space Foundation
- Justin Brodie, Caney Creek High
- Winsome Brooks, NSPACE
- Sarah Brown, K-4 Integrative Science and Engineering Teacher, Battle Ground Academy
- Graham Brown
- Stephanie Bryant, NASA OKSG
- Becky Busby, Elementary Gifted Specialist, Frank Long Elementary
C
- richard Cahanap, Educational Leadership Student Association
- Colleen Cain, 7th Grade Science Teacher, Larson Middle School
- Bruce Callow, Teacher /author, Costa Rica Institute of Technology /Universidad del Valle de Guatemala Publishing House
- Elise Campbell, Teacher, Itasca Area Schools Collaborative, MN
- Abigail Campbell, NASA OKSG
- Jenni Campbell, Campus Content Instructional Specialist, Goodson MS
- Stephanie Carroll, Grand Prairie ISD
- Angela Case, Program Coordinator, Space Center Houston
- Martha Edy Castellanos, GENERAL COORDINATOR, Colombia Space School / Oakland School
- Sandra Cauffman, NASA Aeronautics and Space Administration
- Gil Cauthorn, Head of Science and Astrobotany Program Director, Suito Kokusai Junior and Senior School
- Megan Cavanaugh, Middle School Science Teacher, Minnetonka Middle School East
- Christi Chapman, 3rd grade teacher, STEM Leadership Team, Camacho Elementary
- Dr. John Charles, Scientist in Residence, Space Center Houston
- Penny Chatfield, Science Teacher, Te Mata Primary School, New Zealand
- Sam Chatfield, Classroom teacher and school leader in future focussed learning, Te Mata School, New Zealand
- Jennifer Cheesman, Teacher, Peoria Unified School District
- Lisa Chizek, University of Northern Iowa
- Josie Christiansen, University of Northern Iowa
- Joelle Clark, Director, Center for Science Teaching and Learning
- Dori Clausen, University of Northern Iowa
- Ruth Coats, CMCSS
- Sarah Coddington, Teacher, Fort Worth ISD
- Helen Cohen, Baylor College of Medicine Department of Otolaryngology
- Katie Conrad - Belloli, Innovation Specialist, Westfield Intermediate School
- Jacolby Cooper, 3th-5th Math/Science Educator, Tekoa Academy of Accelerated Studies STEM School
- Ben Corlett
- Sharon Corso, St. Thomas' Episcopal School
- Megan Costello, Earth & Space Science Teacher, Cypress Fairbanks ISD
- Tamara Cougar, Boeing
- Carrie Coulter, Third Grade, Northeast Nodaway R-V
- Jenifer Crompton, Katy ISD
- Beth Cubbage, Educator; STEAM Club Sponsor; Team Lead, Pinellas Academy of Math and Science
- Whitney Cueva, Teacher, Fort Bend ISD
- Kai Cui, PhD candidate, University of Florida
- Maria Culley, Lone Star College Instructor, ALL Program, Space Center Houston Volunteer
D
- Wendy Dalton, Hillsboro Charter Academy
- John Davis, NSPACE
- Jennifer Davis, North Dakota Space Grant
- Crystal Del Rosso, NASA - Leidos
- Dominic Del Rosso, NASA - Johnson Space Center
- Leonardo Denega Machado
- Robert Dennison, Genes in Space
- Debra Derham, JSC Office of STEM Engagement
- ryan desjarlais, Outreach Teacher, Stevenson Britannia Adult Education Center
- Derek Doll, Elizabeth Middle School
- Jenn Donais, K-8 STEM Coach | PAEMST 2016 | AFA/Rolls Royce 3rd Place National Teacher of the Year | Google Coach | PLTW Launch Lead Teacher | ST Math Champion, Amesbury public schools
- Dave Dooling, Education director, New Mexico Museum of Space History
- Thomas Drummond, Chief Operating Officer, Orion's Quest
- Janet Drummond
- Dian Du
- Jennifer Duffer, Engineering & Robotics Teacher, Montgomery ISD
- Laura Dunn, Elementary Science Teacher, School District Hillsborough County
- Laura Dunn
- Carl Dunn, Education Coordinator, Space Center Houston
- Pamela Dupre', Teacher, Calcasieu Parish School Board
E
- Benjamin Easter, NASA - Johnson Space Center
- Peggy Eddy, LiftOff
- Deborah Edwards, Curriculum Coach, Cypress Fairbanks ISD
- Sharon Eggleston, Aerospace Educator, Maine Space Grant Consortium
- Shawnee Endsley
- Paula Eschbach, Upper Arlington City Schools
- Dinora Espinosa, Instructional Specialist, HISD
- Brian Ewenson, Executive Director, Spaceport Sheboygan
- Sarah Eyermann, CRESST/Univ. of Maryland & NASA Goddard
F
- Nichole Falkowski, 5th grade teacher, Adams 12 Five Star Schools
- James Falletti, Middle School Science & STEM Integrator, William D. McDowell Observatory
- julie farmer, 4th Grade Teacher, Mooreland Heights Elementary
- Beth Favor, Advanced Academic Programs and Services Resource Teacher, DoDEA
- Katie Fehlker, Math and Science Instructional Coach, Bastrop ISD
- Amy Fetterhoff, Corpus Christi Catholic School
- Keely Finkelstein, Assistant Professor of Instruction, The University of Texas at Austin
- Tom Fishburn, Astronomy/Physics Teacher, Cy Fair ISD
- Rachael Fleming, Aerospace Specialist, Farnsworth Aerospace PreK-4 (Saint Paul Public Schools)
- Millicent Flitcraft, FBISD
- Julie Ann Fooshee, NASA/MTS
- India Fordham, Texas State Technical College
- Elizabeth Foster, HISD
- Suzanne Foxworth
- Suzanne Foxworth, Science Communication and Engagement, JACOBS @NASA Johnson Space Center
- Linda Frantz, K-5 STEM Educator, Putnam City Schools
- Robert Frantz, Registered Patent Agent & IP Conflict Mediator, Franklin Gray Patents
- Phyllis Friello, Education Manager, Space Center Houston
- Becky Fritchie, STEAM LAB Teacher, Bluff Ridge Primary
- Luke Fritchie
- Rachel Fuechsl, Programs Manager, UT McDonald Observatory
- Rhonda Fuhrmann
- Manabu Fujita, Teacher, Okayama prefectural Tamano high schoool
- Meagan Fulkerson, LMS, STEM Educator, Birdville ISD
- Isabel Futterman, Science, TNCS
G
- Colbi Galyon, Knox County Schools
- Renee Gamba, Museum Director/Education Outreach, Museum of Natural History and Planetarium/Providence Parks
- Christina Garcia, HISD
- Leslie Garrison, NASA MMS Sr Outreach Coordinator, NASA Goddard Space Flight Center
- Christy Garvin
- Mark Gaulrapp
- Charlotte George, STEM and Outreach Program Director, Naval Surface Warfare Center Carderock Division
- Emily Gibbs, National Federation of the Blind of Texas
- Ellen Gilch, 3rd Grade Teacher, Mooreland Heights Elementary School
- Colleen Gilchrest, 6th Grade Math Teacher - Ret., Salado ISD
- Carrie Gilder, NASA MAPI
- Jill Gilford, Science Teacher, Equitable Education Solutions
- Marian Gilmore, Science Teacher, Steam Powered Learning
- Georgia Ana Gochicoa Humphries, PRINCIPAL, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
- Jeff Gonyea, Director, U.S. Air Force Academy Planetarium
- Blanca Gonzales
- Alejandra Gonzalez, Bilingual Reading Specialist, Lula Belle Goodman Elementary
- katie gonzalez, The Boeing Company
- Maria Gonzalez, NASA OKSG
- Paige Graff, Science Engagement and Communication Specialist, JACOBS@NASA Johnson Space Center
- Christine Graham, 6th Grade Science Teacher, Cockrill Middle School
- Mark Graves, Curator, Educator, INFINITY Science Center
- LeeAnn Gray, Teacher, Willard School
- Janeen Green, Wesley Elementary
- Chelsy Grothe, Killeen Independant School District
- Bonnitta Grove, Upper Elementary Teacher, Montessori Academy of Owasso
- Angela K Groves, Educator, McLean Middle School Fort Worth ISD
- Barb Gruber, Assistant Director of Education, National Air and Space Museum
- Lara Guerra, Science Teacher, Grades PK-2, The Hockaday School
- Bipin Gupta
H
- Daryl Haley
- Nancy Hall, Aerospace Engineer, NASA Glenn Research Center
- Keelan Hamilton, NASA MAPI
- Lorie Hammerstrom, informal educator, Quincy Public Schools
- Wendy Hancock, Senior Manager of Programs and Events, Association of Science and Technology Centers
- Rachel Harrington, Teacher, Arlington School District
- Allison Harris, Aerospace Curriculum Coordinator, Farnsworth Aerospace PreK-4 (Saint Paul Public Schools)
- Michelle Hart, 5th grade Math and Science Teacher, MONTGOMERY CENTRAL ELEMENTARY
- Scott Hartman, NASA
- Monica Hayes
- Maryann Hebda, USD 231
- Kaci Heins, Education Director, Space Center Houston
- Emily Helton, Education Outreach Specialist, NASA IV&V ERC
- John Henderson, Cypress Fairbanks ISD
- Janie Henderson, Instructional Technologist, Alvarado ISD
- Hannah Henderson
- Denise Henggeler, 4th grade, Northeast Nodaway R-V
- Van Herd, Director, Network of Educator Astronaut Teachers
- Celia Hernandez, Educational Leadership Student Association
- Lindsey Hewitt, Science Teacher, Paris High School
- Desiree Heyliger, Logical Innovations, Inc./Alexton
- Russell Hickerson, Cypress Fairbanks ISD
- Stacy Higgins
- Christine Hirst Bernhardt, PhD Candidate, Albert Einstein Educator Fellowship; University of Maryland
- Shannon Hoberer, Math Teacher
- Lauren Holley, Space Center Houston
- Quaneshia Hollins, Wesley Elementary
- Greg Holt, NASA
- Elisabeth Hopson
- Jennifer House
- Sabrina Hughbanks, NASA OKSG
- Amanda Hughes, Elementary STEM Liaison and Science Instructional Coach, CCISD
- Leslie Huling
- Tami Hull, Teacher, Early ISD
- Denise Hupping, Teacher, Manteca Unified School District
I
- Amy Medina ISS Mimic EDU, CTE Teacher, ISS MIMIC EDU / Odyssey Academy
J
- Laurie Jackerson, Western
- Alia Jackson, Curtis High School
- Carlin Jacobs, Forest Lake Elementary/Richland 2
- Adlena Jacobs
- Meghan Jacquot, IT Support and STEM Educator, Yeshiva of Greater Washington
- Archana Jain, PLTW Engineering Teacher, Irvine Unified School District
- Mary Jane Jeske, STEM Instructor, North Dakota Space Grant
- Cassidy Johnson, 3rd grade teacher, Norman Public Schools / Ronald Reagan Elementary
- Marci Johnson, North Dakota Space Grant
- Tori Jones, STEAM Teacher, Lumpkin County Middle School
- Joseph Jones
- Meredith Jones
- Elizabeth Jones, Jenks Elementary Katy ISD
- Steve Jones, Astronomy, Physics, Science Research Teacher, FCS Innovation Academy
- Michael Jorgensen, Park City SD
- bernie judeel
K
- Becky Kamas, NASA Johnson Space Center
- Ashley Kane, Teacher, Avalon K-12
- Shonda Kelsey, Educator K-4 STEAM Lab, CENTRAL ISD/Elementary
- Liam Kennedy, Founder / Inventor, ISS-Above
- Anna King, Science Teacher
- Billy King
- Charles Kirk, Industrial Arts Instructor, C.O. Wilson Middle School
- Gary Kitmacher, Mission Manager, Communications and Education, ISS Program Office
- Pamela Knab, Outreach Coordinator/Educator, Texas Space Grant Consortium/Lake Travis STEM Academy
- Christina Knape
- Bette Koenig, Bandera ISD
- Yusuke Koga, JAXA
- Angela Krause-Kuchta, Director of Education, Orion’s Quest
- Mitch Krell, Stennis Space Center
- Jason Krueger, STEM Education Innovator, StratoStar
- John Kubala, Astronomy Teacher, Mesquite High School
- Tami Kuhfal, Special Education Educator, Ankeny High School
L
- Rachel Lamm, Texas Tech University
- Hannah Land, Science Teacher -Dehydration and Rehydration, Denison ISD
- David Land, Prosper ISD
- Errol Larkins, Killough Middle School STEM
- Margie Lawrie
- Peter Lawrie, Orion’s Quest
- Nghia Le, Washington High School/ HISD
- Rebecca Leahy, Science Teacher, The Kinkaid School
- Zoe Learner Ponterio, Manager, Spacecraft Planetary Image Facility, Cornell University
- Pam Leestma, Foundation Board Member, Columbia Memorial Space Center, Retired CA teacher
- Barbara Lewis, ISS Research: Communications-Education-Outreach Lead, NASA HSFTIC
- Argy Leyton, Retired, NASA-JPL Solar System Ambassador
- sherry li, VGCC
- Jessica Liken, Sr. Lead Educator- Physical Science, Perot Museum of Nature and Science
- Mary Lins, NASA MAPI
- Katie Livingood, OSU/NASA
- Laure Locascio, Cypress Fairbanks ISD
- David Lockett, STEM Teacher, Edward W. Bok Academy
- Kevin Loder, Tekoa Academy of Accelerated Studies STEM School
- Patricia Londono, STEM Teacher, Asa E. Low Intermediate School
- Tommy Shawn Long, NSPACE
- Erik Lopez, NASA MAPI
- Eduardo Lopez, SLS
- Maria Lott, SSC ASTRO CAMP Education Specialist Project Lead, Stennis Space Center
- Lisa Love, Kindergarten teacher, H.L. Suverkrup elementary school
- Andonnia Lowe, Tekoa Academy of Accelerated Studies STEM School
- Jin-Hua Lu, Milby High School
- William Luke, Retired Educator/Workshop Presenter, Central Texas College (Retired)
- Gregory Luke, Teacher, Temple High School
- Loren Lykins, Science Dept. Chairman, Carlisle High School
M
- Andra Maar
- Rebecca Macklin, Teacher
- Evelyn Maldonado, El Paso Independent School District
- Susan Mallett, Civil Air Patrol NHQ Education Outreach, Civil Air Patrol National HQ
- Prajkta Mane, Lunar Planetary Institute
- Stephen Manga, Cypress Fairbanks ISD
- Jill Marconi, STEM Educator, Poland Local Schools
- Michael Marconi
- Taylor Marconi, Propulsion Engineer, Sierra Space
- Claudia Marquez, Texas Tech University
- Julie Martin, K12 TVAH
- Tasha Martin, High School Math Instructor, Legacy High School
- Katy Martin, Program Lead, Genes in Space
- Jael Martin, Space Center Houston
- Emanuel Martinez, Washington High School/ HISD
- German Martinez, Lunar and Planetary Institute/USRA
- Diego Martinez, Science Mastery Specialist, Delphian Schools
- Dana Mason, Henry E. Harris Community School
- Antonio Matos, Science Teacher, Colégio XIX de Março Brazil
- Diane Matthews, ISS National Laboratory
- Chris Matty, Mr.
- Kristin May
- Athena Mayorga, Science Teacher, Martin Middle School
- Jenny Mccall, 6-8th PLTW Teacher, SEEC Crew, Limitless Educator, Fayette County Public Schools
- Kate McCann, Math Educator, U-32 Middle & High School/Washington Central Unified Union School District
- Katelynn McCarn, NASA OKSG
- Ronda McCarthy, Middle School Science/STEM Teacher, St. Theresa Catholic School
- Leslie McFadden, LCPS
- Rebecca McFadden
- Jared McGee, Texas Tech University
- Amanda McGill, Science Educator, Galveston ISD
- Michael McGlone, NASA Education Coordinator, NASA/NSPACE
- Morven McKay, Texas Tech University
- Meredith McKennon, NASA OKSG SEC/Armstrong Flight and Research Center Intern, NASA OKSG
- Stephanie McMahon, Accessibility Consultant, Northern Arizona University Center for STEM Teaching and Learning/PLANETS
- Cecelia McTighe
- Miranda Meadows, 2nd Grade Teacher, Hillsboro Charter Academy
- Kristen Meadows, Texas Tech University
- Leidy Amairani Medellin Escobar, ESL Teacher, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
- Aspen Meineke, Communities In Schools of San Antonio
- Kendra Melton
- Sue Mercer, Program Manager, Civil Air Patrol
- Claire Meschkat, STEM Director, Vivify STEM
- Celena Miller, Senior Outreach/Education Coordinator, SEEC Crew - Center for Space Research
- Tiffany Miller, Dean of Instruction | 1st Grade Teacher | 2016 Middle East Region Aerospace Education Teacher of the Year, Hillsboro Charter Academy
- Christie Miller, 7th/8th grade Science Educator, Atoka Public School
- Sandra Miller
- Carrie Millican, Kinkaid Middle School
- Debra Millican, Volunteer, OCS
- Lauren Milord, Director of Programs, DreamUp
- Christina Milotte, NASA Goddard Space Flight Center
- Laura Minnis, Middle School Science Teacher, Minnetonka Middle School West
- Darcelle Mitchell, NASA Education Coordinator, NSPACE
- Ashley Mitchell, St. Theresa Catholic School
- Sara Mitchell, CRESST/Univ. of Maryland & NASA Goddard
- Delinda Mock, Curriculum Specialist, Cypress Fairbanks ISD
- Courtney Moder
- Kaylan Moffett
- Michelle Mohrweis, Space Education Specialist, Space Foundation
- Ana Luisa Monge-Naranjo, Author, psychologist and translator., Costa Rica Institute of Technology
- Debbie Montenegro, Deputy Director, University of North Texas Health Science Center and the Network of the National Library of Medicine South Central Region
- Javier Montiel, International STEAM consultant/ SEEC CREW, The International Aerospace Academy theaerospaceacademy.com
- Patricia Moore, Moon to Mars Program Office Direct Engagement Integration Manager, NASA's Exploration Systems Development Mission Directorate
- Elisabeth (Betty Jo) Moore, Science Educator, SEEC Crew, Smithsonian Teacher Innovator Institute, Wiley Magnet Middle School
- Meridyth Moore, Space Center Houston
- Magaly Moreno, Texas Tech University
- Marlene Morgan, Instructor for SPED, UHCL
- Dawn Morrison, Kennedy Space Center Visitor Complex
- Amber Mueller
- Bryan Murphy, SpaceFlight Engineer, ISS Mimic STEM Education Project
- Terri Mynatt, Teacher, Yukon Flats School District
N
- Rosa Navas, STEAM Director, YMCA - East Los Angeles
- Cynthia Nelson, Texas Tech University
- Angela Nelson, Longview High School
- Emily Neuheimer, Perimeter Institute (Outreach Teacher Network)
- Jimmy Newland, Physics and Astronomy Teacher and PhD Student in Physics Education, Bellaire High School/University of Houston
- Wendy Newman, Hillsboro Charter Academy
- Rachel Newman
- Laurie Newman, Education Event Coordinator, Space Center Houston
- Ray Newmyer
- Ellisha T. Newton, M. Ed., Teacher, Spring Independent School District
- Mr. Sean Newton, Sr.
- Charla Nicholas, Science Teacher, Carlisle High School
- Maria Nickel, Science 7&8, STEM teacher, ISD #21
- Ruhani Nigam
- Dr. Molly Nipper, STEM Teacher, SEEC Crew, Space Foundation Teacher Liaison, Spring Branch ISD- Bendwood School
- Kenta Nomura, JAXA
- Machin Norris, STEM/STEAM/STEMM, Education/SEEC Crew/Space Foundation Teacher Liaison 11-14/NASM-TII
- Astrid Novak, Cypress Fairbanks Independent School District
- Marcos Nunez George, Aerospace Education LATAM, Aerospace Academy of México, SEEC CREW Space Center Houston
O
- Edita O'Brien, IB Biology and AP Environmental Science Teacher, Curtis High School
- Jim Oswald, Space Center Houston
- Tassia Owen, GST Inc/NASA GSFC
- Nicole Ozimek, Earth Science Teacher, Baldwinsville Central Schools
P
- Mariana Padilla, Teacher, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
- Corey Pagart, Educator/Teahcer and Science/Research Assistant, INFINITY Science Center
- Justin Park, President, Intergalactic Education
- Zarana Patel, NASA JSC / KBR
- Heather Paul, Health and Medical Technical Authority for the Orion Crew and Service Module, NASA JSC XE2
- Martinique Pautzke, K-12 Education Program Coordinator, McDonald Observatory
- Laura Peck, Planetarium Manager/Astronomy Teacher, Corpus Christi ISD - Wollman Planetarium
- Jordan Pelatzky, Jenks Elementary Katy ISD
- Jordan Pelatzky
- Dawn Perret, Middle School Science Teacher M.Ed, Sherwood Middle Academic Magent School
- Kelly Persilver, Texas State Technical College
- Stephanie Peters
- David Peters, Astronomy Teacher, Brazosport ISD
- Patrick Petty, Mission Support Specialist, NASA - Johnson Space Center
- Mellissa Pfaff, STEAM Educator, Academy High School
- Dianea Phillips, Owner, Science Yourself! NO G's About It!
- Greg Pitonza, Middle School Technology and STEM Teacher, Canajoharie Middle School
- Lisa Pitts, Teacher, Oakdale Public School
- Valorie Platero, University of Manitoba
- Sarah Plum, 21st CCLC Site Coordinator, NASA Club Director, Science Lead, ESOL Teacher, Kilby Elementary School - Prince William County Public Schools
- Julie Plummer-Ashbaugh, Pagosa Springs Elementary
- Janice Podgurski, Civil Air Patrol - Arkansas Wing
- Gary Podgurski, Civil Air Patrol - Fort Smith Composite Squadron
- Emily Polson, Killeen ISD
- Andy Pondillo, Space Center Houston
- Rebecca Pope
- Melissa Pore, STEM Club Mentor and Global Studies Faculty, Bishop O'Connell High School
- Shelley Potts, Teacher - M.S. Science & Stem, StellarXplorers Coach, CAP Aerospace Ed. Officer, South Belton Middle School, BISD
- Susan Powell
- Mark Powell, Informal Educator, Evansville Day School
- Bela Power, NASA OKSG
- Jackie Prewitt, Texas Tech University
- Molly Punk
Q
- Sarah Quasny, Flight Operations, NASA
- Asia Quince, NASA
R
- Michelle Rahn, STEM classroom teacher, Smithsonian NASM Teacher Innovator Institute, PAEMST, & Claremore Public Schools
- Shannon Raleigh, Strategic Communications, NASA Space Launch System
- Mallika Raman, Upper elementary science teacher, Chesterfield Day School
- Ivan Ramirez, Boeing
- Kaushalie Ranaweera, Teacher, Manor ISD
- Scarlett Randall, 4th & 5th teacher, Hawthorne Elem.
- Sara Raposo, Education Coordinator, Museum of Science and Industry - Chicago
- Zach Rasberry
- Kristine Record, Science Teacher, Cactus High School, Glendale Community College
- Joseph Reeves, Bastion Technologies
- Leanne Rehme, Space Education Specialist, Space Foundation
- Bernard Reim
- Josh Revels, Education Outreach Specialist, Fairmont State University/NASA IV&V ERC
- Debbie Reynolds, Director of TechWorks, SEEC Crew, Teacher Liaison, SSA, AEF@Navy, Commonwealth Charter Academy
- Lisa Richardson, Math Teacher, Clear Brook High School in Clear Creek ISD
- Michael Richardson, Texas Tech University
- Sharon Rigsby, Teacher, Murry J Frank Planetarium, Beaumont ISD
- Ronald Rinehart, Assistant Professor of Education, University of Northern Iowa
- Dorinda Risenhoover, Education Coordinator, NASA OKSG
- Frank Ritter, Science Teacher, Early Middle School
- Emma Ritter, Special Education Teacher, NASA OKSG
- Adelaide Rizan, Longhorn Council BSA
- Katherine Roberts, Programs Educator, Perot Museum of Nature and Science
- Theresa Robertson, 6th grade Flight and Space 7th grade Engineering, Platte City Middle School
- Katrina Roddenberry, Clinical Education Coordinator, Flagler College
- Richard Rogers, Crew Trainer, U.S. Space and Rocket Center
- Kathy Rosenmann, STEM Educator, Austin Jewish Academy
- Kevin Rosenquist, Crew Health Integration Specialist, NASA / JES Tech
- Lori Rubino-Hare, Professional Development Coordinator, Northern Arizona University Center for STEM Teaching and Learning/PLANETS
- Fernando Ruiz, STEAM Educator / School Administrator, Oakland Colegio Campestre / Colombia Space School.
- Alejandra Ruiz, educator, Oakland colegio campestre / Colombia Space School
S
- Emrene Sadek, Senior Education Lead, Space Center Houston
- Jessica Sain, NASA Education Coordinator, NASA - Johnson Space Center
- Angelya Saine, Eustace ISD
- Kate Sample
- Andre Samuel, Founder, Pres. & CEO, The Citizen Science Lab
- Ricardo Sánchez, I.E ACADEMICO
- Stacey Sanders, Texas State University/NASA STEM EPDC
- Deepika Sangam, NASA EPDC
- Diane Sartore, NEAT Fab 5
- Emily Schaefer, High School Science Teacher, North Dakota Space Grant
- Ron Schmit, Observatory Coordinator, Anoka Hennepin School District #11
- Twila Schneider, Outreach Communications Specialist, NASA Space Launch System
- Paul Scott, Judson ISD
- Carmen Sembroski, Teacher, International Leadership of Texas
- Jamie Semple, NASA Education Specialist, NASA Office of STEM Engagement
- Tiffany Sessions, Nebraska 4-H
- Debbie Sharp, NASA - Johnson Space Center
- Allison Shepard, Boeing/SLS
- Daniel Sheridan, Bolton Central School
- Kristen Shollar, Fort Worth ISD
- Christine Shupla, Manager, Education and Public Engagement Institute, Lunar and Planetary Institute
- Tania Siguenza, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
- Eric Silberg, US Navy
- Nathan Silver, Baylor College of Medicine
- Yolonda Simon, Science Teacher, Little Elm ISD
- Devon Sinclair, Technology Teacher, University Ave Elementary
- Ashlee Skelton, Killeen Independent School District
- Ashlie Smith, Phy Science Educator l SEEC Crew Member, '21 Nat TOY 2nd place for Air Force Assoc. l Michigan Air Force Assoc VP of Aerospace Edu l Limitless Educator, Cranbrook Schools
- Karla Smith, Science Lead, Dallas Independent School District
- Abigail SoRelle, Texas Tech University
- Alejandro Soules, IPT
- Mike Speidel
- Lisa Spence, NASA Retired
- Kristie Staas, 5th Grade Science Teacher, Houston ISD
- Brady Stagner
- Susan Stansberry, Educational Technology Professor, Oklahoma State University and PI, NASA STEM Pathway Activities Consortium for Education (NSPACE), NASA STEM Pathway Activities Consortium for Education
- Jonette Steck, NASA JSC
- Rachael Stephenson, Space Center University Coordinator, Space Center University
- Rene Sterling, Math Teacher/Robotics Coach, Judson Early College Academy
- Stacey Stevenson, 5th & 6th STEM Educator and GT Coordinator, NASA Oklahoma Space Grant Consortium
- Lisa Stewart, Gifted Education Teacher, Mascoutah School District 19
- Andrzej Stewart, Leidos
- Angie St John
- DAVID ST JOHN
- Dennis Stocker, microgravity combustion researcher, NASA Glenn Research Center
- Jessica Strauss, High School Mathematics, SEEC CREW
- Melissa Strommen, University Avenue Elem School
- Elma Strong, STEM Teacher, Loris Elementary School
- Elaina Stuart, NASA OKSG
- Romona Stueckrad, Owner/Instructor, Limitless Expeditions, LLC.
- Robert Sullivan, Cypress Fairbanks ISD
- Daniel Surber, NASA
- Kelly Swanson, Strack Intermediate
- Meredith Swartzendruber, Science Teacher, Scarborough Public Schools
T
- Lauren Taylor, The Kinkaid School
- Stanley Taylor, Science Workshop Presenter, Young Canadian Space Club
- Kellie Taylor, 2nd and 3rd Grade Teacher, Hawthorne Elementary School - Boise School District
- Keith Taylor, Early Elementary School
- Laura Teatsworth, STEM Teacher, Barber Middle School
- David Temple, Teacher, Longview High School
- Donna Terrell, Teacher, Stewart Middle Magnet School
- Clint Thomsen, CTE Teacher, ARISS
- Kayla Thornhill, STEM Facilitator and NASA OKSG Mentor, Jenks Middle School
- Samantha Thorstensen, Education Director, CASIS-Space Station Explorers
- Robin Thurman, National Coalition of Aviation Science Education (NCASE)
- Ashley Tiemann, Pearland ISD
- Raul Tijerina, NASA MAPI