You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Sat, 29 Jan 2022 04:44:30 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Friday 14 February, 2020

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
2:00 PM
2:00 PM
RPG Games
4 hours, 2:00 PM - 6:00 PM

- Gold

Gaming

Textile Tudors Demo- Friday
4 hours, 2:00 PM - 6:00 PM

- Lobby

Art Demo

Jane Campbell, Textile Tudors (Moderator)

Space Navies Science Fiction
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- 3127- Writing Track

Panel

Ted Butler (Participant)

Doug Staudt, Programming (Participant)

Shawn Merrow, TRMN (Participant)

- 3125- Writing Track

Panel

Joseph Malik (Moderator)

Joey Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Participant)

Wesley Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Participant)

Josh Haas, Aegis of the Elements Team (Participant)

EM Prazeman (Participant)

- 3123- Science/History Track

Panel

Agathon McGeachy (Moderator)

Victory Through Better villainy!
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- 3121- Gaming/Fan Track

Panel

Kazurkan (Participant)

Game Goblin (Moderator)

Darth Blasphemous (Participant)

The Moniker (Participant)

The Christian Left in Fandom
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- 3119- Art/Media/Wildcard

Panel

Rod, Christian Gamers Guild (Participant)

Bobbie Benton Hull (Moderator)

J. Spyder Isaacson (Participant)

Pastor Ed Backell, Warden Community Church (Participant)

Minerita (Participant)

- 3117- Craft/ Costumes

Panel

Arlene Henriques, USS ANTARES - 10 FWD (Moderator)

LGBT Terminology
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Sage

Panel

Sara Quinn, Tri-City Area Gaming (Participant)

Luna Corbden (Participant)

Ophelia Dagger (Participant)

3:15 PM
3:15 PM

- 2211- Tea Room

Workshop

Andy Wolf (Moderator)

Jillian Klym (Participant)

Adele Finch (Participant)

Randy Olivares (Participant)

Nathan Banks (Participant)

Scott Armstrong (Participant)

Shannon Reagan (Participant)

Yoshi Vu (Participant)

Nick Nanni (Participant)

Natman, TRIFI (Participant)

Scott Nakada (Participant)

David Foster (Participant)

World Building 101
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

- 3127- Writing Track

Panel

Will Carson, Attention Span Games (Participant)

Jayne Goude, Aegis Crew (Participant)

Levi juchau (Participant)

Sanan Kolva (Participant)

Wesley Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Potential)

Joey Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Potential)

EM Prazeman (Potential)

Josh Haas, Aegis of the Elements Team (Participant)

Lorentz Transformation
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

- 3125- Writing Track

Panel

G. David Nordley, self employed (Moderator)

History of Playing Cards part 1
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

- 3123- Science/History Track

Panel

Sir. James the Magnificent (Moderator)

Firearms in Fiction and Gaming
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

- 3121- Gaming/Fan Track

Panel

Mark Rounds (Moderator)

Rory Miller (Participant)

Bill Gruner (Participant)

John Lovett, Two Script Guys (Participant)

Chris Bruscass (Participant)

Joseph Malik (Participant)

- 3119- Art/Media/Wildcard

Panel

Matt Haynes, Haynes Narration (Moderator)

How To Be A Game Designer
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

- 3117- Craft/ Costumes

Panel

Devin Kaas, Monolith Productions (Moderator)

Masks and Crowns
2 hours, 3:15 PM - 5:15 PM

- Executive

Workshop

Asian Archery
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

- Sage

Panel

Robert Chenoweth (Participant)

Matt McAdoo (Participant)

Is Social Media the Problem?
1 hour, 3:15 PM - 4:15 PM

- Harvest

Panel

Laurel Anne Hill (Participant)

Bobbie Benton Hull (Moderator)

Richard Pirtle (Participant)

Joyce Reynolds-Ward (Participant)

Berlynn Wohl (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Friday Fright Night
4 hours, 4:00 PM - 8:00 PM

- Media Theater

Film

4:30 PM
4:30 PM
How to make steampunk guns
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- 2211- Tea Room

Workshop

Mike McWatters, I'd rather not say (Participant)

Darkmoon (Moderator)

The Writer/Agent Relationship
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- 3127- Writing Track

Panel

Frog Jones (Participant)

John Lovett, Two Script Guys (Moderator)

Joseph Malik (Participant)

What publishing path is right for you?
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- 3125- Writing Track

Panel

S. Evan Townsend (Participant)

Jeanette M. Bennett, Flight of Fancy Publishing (Participant)

Matt Haynes, Haynes Narration (Potential)

Frances Pauli (Participant)

Joyce Reynolds-Ward (Participant)

Elizabeth R. Alix (Participant)

Rest Of The World In Space
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- 3123- Science/History Track

Panel

Hugh S. Gregory, SpaceBase (Participant)

Dan Dubrick, SpaceBase (Participant)

- 3121- Gaming/Fan Track

Panel

Matt McElroy (Participant)

Will Carson, Attention Span Games (Moderator)

Cheat, Cons, and Characters
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- 3119- Art/Media/Wildcard

Panel

Sir. James the Magnificent (Moderator)

Cosplay Social Media
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- 3117- Craft/ Costumes

Panel

Sewing Savage Cosplay, sewing savage cosplay (Participant)

Chelsea Alexandra Nickerson, Mojaves Maws & Paws (Participant)

LINA (Participant)

PirateKitty (Participant)

Japanese Archery
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Sage

Panel

Matt McAdoo (Participant)

Robert Chenoweth (Participant)

What's the Latest on Fusion Energy?
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Harvest

Panel

Manny Frishberg (Moderator)

Christian Cowles, Pacific Northwest National Laboratory (Participant)

How to Use a Drop Spindle
1 hour, 4:30 PM - 5:30 PM

- Silver- Art Show

Art Demo

Bobbie Benton Hull (Moderator)

5:30 PM
5:30 PM
Painted Rocks
2 hours, 5:30 PM - 7:30 PM

- Executive

Workshop

Science Guest of Honor Keynote
1 hour, 5:30 PM - 6:30 PM

- Bronze- Main Stage

Keynote

Susannah Burrows (Moderator)

5:45 PM
5:45 PM
Ignition Meet and Greet
1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

- Courtyard

Talk

Haxa (Moderator)

Werewolf Game
2 hours, 5:45 PM - 7:45 PM

- 2211- Tea Room

Game

Andy Plymate (Moderator)

Self-publish and Upload Your Book Online
1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

- 3127- Writing Track

Panel

Elizabeth R. Alix (Moderator)

James Clegg (Participant)

Rory Miller (Participant)

Jeanette M. Bennett, Flight of Fancy Publishing (Participant)

The ins and outs of working with editors
1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

- 3125- Writing Track

Panel

Frog Jones (Participant)

Lynsey G, Oneshi Press (Participant)

Manny Frishberg (Participant)

Joyce Reynolds-Ward (Participant)

Arms and Armor Through History
1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

- 3123- Science/History Track

Panel

Rod, Christian Gamers Guild (Participant)

Mike McWatters, I'd rather not say (Moderator)

Joseph Malik (Participant)

Bill Gruner (Participant)

Ulrik (Participant)

Collaborating Without Bloodshed
1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

- 3121- Gaming/Fan Track

Panel

Manny Frishberg (Potential)

Esther Jones, Impulsive Walrus Books (Participant)

Matt Haynes, Haynes Narration (Participant)

EM Prazeman (Participant)

Monica Valentinelli (Participant)

Joey Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Potential)

Wesley Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Participant)

- 3119- Art/Media/Wildcard

Panel

Judy Johnson (Participant)

J. Spyder Isaacson (Participant)

Jayne Goude, Aegis Crew (Participant)

Minerita (Participant)

Shannon Reagan (Participant)

Cosplay on the cheap
1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

- 3117- Craft/ Costumes

Panel

Darla Babcock (Participant)

Angela Watkins (Participant)

Darkmoon (Participant)

Madeline Nagel, MaddeninglyHatted Cosplay (Participant)

PirateKitty (Participant)

Inkscape Demo
1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

- Sage

Panel

L James (Moderator)

What MST3K Can Teach Us About Fandom
1 hour, 5:45 PM - 6:45 PM

- Harvest

Panel

Berlynn Wohl (Moderator)

6:00 PM
6:00 PM
Dancing with the Stars KidCon Dance
2 hours 30 minutes, 6:00 PM - 8:30 PM

- Project Room

7:00 PM
7:00 PM

- Gold

Gaming

- 3127- Writing Track

Panel

Sanan Kolva (Moderator)

James Clegg (Potential)

Judy Johnson (Participant)

Ted Butler (Potential)

Bonnie Dillabough (Participant)

John Lovett, Two Script Guys (Participant)

Doug Odell (Participant)

Research and Writing
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- 3125- Writing Track

Panel

Mark Rounds (Moderator)

Ted Butler (Participant)

Manny Frishberg (Potential)

S. Evan Townsend (Participant)

Jeanette M. Bennett, Flight of Fancy Publishing (Participant)

John Lovett, Two Script Guys (Potential)

Sanan Kolva (Potential)

Monica Valentinelli (Participant)

Joey Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Potential)

Wesley Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Potential)

Real Zombies
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- 3123- Science/History Track

Panel

Manny Frishberg (Participant)

Chris Bruscass (Participant)

Game Goblin (Participant)

Funko Pop Figures
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- 3121- Gaming/Fan Track

Panel

Richard Pirtle (Participant)

Arlene Henriques, USS ANTARES - 10 FWD (Moderator)

- 3119- Art/Media/Wildcard

Panel

Sara Quinn, Tri-City Area Gaming (Participant)

Brendan Quinn (Participant)

Rory Miller (Participant)

Will Carson, Attention Span Games (Participant)

Ophelia Dagger (Participant)

Learning Furry 101
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- 3117- Craft/ Costumes

Panel

Chelsea Alexandra Nickerson, Mojaves Maws & Paws (Participant)

Frances Pauli (Moderator)

Kazurkan (Participant)

Experiments from Anime
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Sage

Panel

Mike McWatters, I'd rather not say (Participant)

Filk-eoke
2 hours, 7:00 PM - 9:00 PM

- Harvest

Workshop

Pastor Ed Backell, Warden Community Church (Moderator)

WiseDragon (Participant)

Sir. James the Magnificent (Participant)

Opening Cermony
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Bronze- Main Stage

Event

chad wilcox (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
Anime
12 hours, 8:00 PM - 8:00 AM

- Media Theater

Film

8:15 PM
8:15 PM
Relativity and Science Fiction
1 hour, 8:15 PM - 9:15 PM

- 3127- Writing Track

Panel

Gregory Mendell, LIGO (Moderator)

Fighting in Fiction
1 hour, 8:15 PM - 9:15 PM

- 3125- Writing Track

Panel

Jason Andrew Bond, Kimura Publishing LLC (Moderator)

Rory Miller (Participant)

Joseph Malik (Participant)

Bill Gruner (Participant)

Doug Odell (Participant)

Bruce Schmoetzer Sensei, Beartooth Aikido (Participant)

- 3123- Science/History Track

Panel

Luna Corbden (Participant)

Agathon McGeachy (Moderator)

Manny Frishberg (Participant)

Joyce Reynolds-Ward (Participant)

Communicating Between Artist and Writers
1 hour, 8:15 PM - 9:15 PM

- 3121- Gaming/Fan Track

Panel

Will Carson, Attention Span Games (Moderator)

Jayne Goude, Aegis Crew (Participant)

Frances Pauli (Participant)

Joey Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Participant)

Wesley Kalitovic, Attention Span Games (Aegis Crew) (Participant)

EM Prazeman (Potential)

- 3119- Art/Media/Wildcard

Panel

Shawn Pack (Participant)

David Foster (Moderator)

FOSS for Artists
1 hour, 8:15 PM - 9:15 PM

- 3117- Craft/ Costumes

Panel

Meg James (Participant)

L James (Participant)

Star Wars Episode 9
1 hour, 8:15 PM - 9:15 PM

- Executive

Panel

Bobbie Benton Hull (Moderator)

Game Goblin (Participant)

Yoshi Vu (Participant)

Berlynn Wohl (Participant)

David Foster (Potential)

Hugh S. Gregory, SpaceBase (Participant)

Lip Sync Battle
1 hour, 8:15 PM - 9:15 PM

- Sage

Event

Darkmoon (Participant)

PirateKitty (Moderator)

10:00 PM
10:00 PM
Friday Night Dance
6 hours, 10:00 PM - 4:00 AM

- Bronze- Main Stage

Dance