Session Attendees - Thursday Keynote: NASA Keynote Astronaut Kjell N. Lindgren*

*Only publicly viewable people appear on this list. You can adjust this from the My Settings section of your profile.

Sue Mercer
Program Manager, Civil Air Patrol
Beth Cubbage
Educator; STEAM Club Sponsor; Team Lead, Pinellas Academy of Math and Science
Kai Cui
PhD candidate, University of Florida
Trevor Kjorlien
Space Educator, Plateau Astro
Jenn Donais
K-8 STEM Coach | PAEMST 2016 | AFA/Rolls Royce 3rd Place National Teacher of the Year | Google Coach | PLTW Launch Lead Teacher | ST Math Champion, Amesbury public schools
Ricardo Sánchez
I.E ACADEMICO
Denise Duke
Technology Learning Coach, SEEC Crew, Forest Lake Elementary
Amanda McCue
Science Specialist, Crowley ISD
Kaori Sasaki
JAXA Space Education Center
Ceceila McTighe
Forest Lake Elementary
Evelyn Shephard
District Science Curriculum Coach, Cypress Fairbanks ISD
Fernando Ruiz
Educator / School administrator, Oakland colegio campestre / Colombia Space School
Nicole Langenhuizen
NASA Teacher, Forest Lake Elementary School
Becky Fritchie
STEAM LAB Teacher, Bluff Ridge Primary
Chrystal Barker
Teacher, Forest Lake Elementary
Paula Eschbach
Upper Arlington City Schools
Irving Rosales Diaz
Professor, Aerospace Academy of Mexico
Scarlett Randall
Hawthorne Elem.
Peggy Bohlin
STEM Instructor
Christina Mullin
Teacher, Father Leduc School
Marjorie Rivera
Teacher, Navigator Academy of Leadership Davenport
Akiko Kojima
SEEC Crew / Elementary School Teacher, Takashi Elementary School
Ron Schmit
Observatory Coordinator, AH Schools ISD 11
Natalie Garcia
Teacher, Science Dept.
Jessica Hostiadi
Grade 6 Teacher, Rhema En Cara School
Shelly Grandell
G/T Science Educator, Jeffco Public Schools
Hector David Ariza Betancur
STEM Teacher, Institución Zoraida Cadavid de Sierra
Audra Peck
Founder and Chief Executive Officer
Anna Vershynina
Professor of Mathematics, University of Houston
Linda Frantz
K-5 STEM Educator, Putnam City Schools
Patricia Irby
Science teacher, Horn Lake middle school
Tori McIntosh
North Dakota Space Grant Consortium
Machin Norris
STEM/STEAM/STEMM, Education/SEEC Crew/Space Foundation Teacher Liaison 11-14/NASM-TII
Heather Clary
Dayton ISD
greg pitonza
Middle School Technology and STEM Teacher, Canajoharie Middle School
Sarah Bazley
SCH
Dianea Phillips
Owner, Science Yourself! NO G's About It!
Jalver Uyaban
STEAM Projects Coordinator, Oakland colegio campestre / Colombia Space School
Simcha Waisman
One Stop Richmond Hill Community Center
Heidi Good
Blackhawk Christian School
Steven Swanner
Space Center University Assistant, Space Center Houston Education
Melissa Sleeper
Science/STEAM Teacher, Solar System Ambassador, Space Station Ambassador, Cape Canaveral, AIAA K-12 STEM Officer, NASA eClips Educator Advisory Board, Storm Grove Middle School
Bryan DeBates
Chief Executive Officer, Innovative Consulting for Education
Rosalita Santiago
STEM Teacher Specialist, https://www.apsva.us/ctae/stem/
Janie Henderson
Instructional Technologist, Alvarado ISD
Shaun Keyser
ICT Integrator, Prep School, Bridge House School, South Africa
Heather Skramstad
Principal, CCSD
Ann Hernandez
Space Center Houston
Juanita Jackson
Teacher, Aldine ISD
Jin Lu
Teacher, Houston ISD
Barbara Erdberg
STEM 5 Math Teacher, Barber Middle School
Leila Makdisi
Museum of Science and Industry - Chicago
Timshell Pheiffer
Intermediate teacher and head of boarding, Bridge House School
Kyle Sampson
Learning Technology Coach, Clear Creek ISD
Robert Fulbright
Alief ISD
Amber Moss
Math and Science Instructional Coach, Bastrop ISD
Ellisha T. Newton, M. Ed.
Teacher, Spring Independent School District
Noemi Norl
Education Business Assistant, Space Center Houston Education
Debra Millican
Volunteer, Joshua ISD
Judith Meyer
K12 Programs Specialist, McDonald Observatory
Jill Gilford
Science Teacher, Twin Lakes School Corporation
Adrienne Provenzano
NASA Solar System Ambassadors JPL-CalTech
Kellie Arenz
Teacher, Mukwonago Area School District- Park View Middle School
Pam Kraus
STEM Consultant and CTE Coordinator, Smoky Hill Education Service Center
Ken Hargreaves
Lockerbie Academy, Scotland.
Silvia Perez
Elite STEM Primary Academy
Antonio Matos
Science Teacher, Colégio XIX de Março Brazil
Dior Edison
STEM Lab Teacher, Northside ISD
Daniel Newmyer
Vice President of Education, Space Center Houston
Latessa Meader
Inspire Aviation Foundation
Meghan Jacquot
IT Support and STEM Educator, Yeshiva of Greater Washington
Pam Leestma
Foundation Board Member, Columbia Memorial Space Center, Retired CA teacher
Renee Gamba
Museum Director/Education Outreach, Museum of Natural History and Planetarium/Middletown Public Schools
Phyllis Friello
Education Manager, Space Center Houston
Tomás Pérez Becerra
Professor, Aerospace Academy of Mexico
Samantha McCoy
Teacher, Lodi Unified School District
Bradly Rivera Muñiz
STEM Coordinator & Teacher / Mentor, Robinson School / The Arecibo Observatory
Olivia Kuper
Science Teacher, North Greene High School
Neil Pifer
Planetarium Director , The Margaret C. Woodson Planetarium at Horizons Unlimited
ALI Hazan del Canto
Psychologist professor, Aeroespace Academy of Mexico
Rebecca Leahy
Science Teacher, The Kinkaid School
Susan Barber
Teacher, New Braunfels High School
Mary Blackwell
gifted education specialist, Lindbergh Schools
Kenta Nomura
JAXA
Jean Streepey
STEAM Coach, Highland Park ISD
Becky Busby
Elementary Gifted Specialist, Frank Long Elementary
LeRoy Davis Larry, Jr.
Director, Natural Physics Global Outreach
Jennifer Duffer
Engineering & Robotics Teacher, Montgomery ISD
Neme Alperstein
Library of Congress Teaching With Primary Sources Teachers Network Mentor, Retired NYC Teacher/ Teaching With Primary Sources Teachers Network
Brandi Jakola
Teacher, Katy ISD
Bruce Callow
Teacher /author, Costa Rica Institute of Technology /Universidad del Valle de Guatemala Publishing House
Valentina Matei
Teacher, Dacia School Oradea
Laura Brown
8th Grade Science Teacher, Angleton Isd
Allie Brown
Flight Director & Retired School Teacher, Challenger Learning Center of Maine
Katherine Brewer
The Village School
Sarah Niklas
Kindergarten Teacher, Primrose
Katherine Torres Conner
Teacher, Angleton JH
Angela Case
Program Coordinator
Michelle Rahn
STEM classroom teacher, Smithsonian NASM Teacher Innovator Institute, PAEMST, & Claremore Public Schools
Dave Brown
Space Center Houston Education
Kellie Taylor
1st and 2nd Grade Teacher, Hawthorne Elementary School - Boise School District
Vicente B Manzano Jr.
Educator , Tekoa Academy of Accelerated Studies STEM School
Lalita Khemka
Teacher, Houston Independent School District
Andy Gissell Santacruz Hernández
Teacher Elementary School , Aerospace Academy of Mexico / Middle School CAMAXTLI
Marco Carneiro
Teacher, Curso G9
Mary Vaughn
Earth Space Science SEEC Crew, School District of Hillsborough County
Nathan Tubbs
Middle School Science & STEAM Teacher, SEEC CREW
Tanja Aldridge
Teacher, Johnston County Schools
Rowena Fojtasek
Teacher, Oleson Elementary
John Wilson
NASA Education Coordinator, NSPACE
Jacolby Cooper
3th-5th Math/Science Educator, Tekoa Academy of Accelerated Studies STEM School
Stanley Taylor
Science Workshop Presenter, Young Canadian Space Club
Angela Whitfield
Deer Park ISD
Muhammed Khan
Teacher, Angleton Isd
Debbie Dahl
Civil Air Patrol NHQ
Jennifer Griggs
Teacher, East Allen County Schools-Paul Harding Junior High
Derek Lindemann
Space Center Houston
James Adams
Teacher, Incarnate Word Academy
Brian Ewenson
Executive Director, Spaceport Sheboygan
Laurie Orth
Chief Music Officer, Laurie Orth Music Teacher
Tammy Fay
Miriam Cornejo
High School, Aerospace Academy of Mexico
Josh Revels
Education Outreach Specialist, Fairmont State University/NASA IV&V ERC
David Lockett
Albert Einstein Distinguished Educator Fellow, NASA STEM Fellow
Catherine Wood
University of Houston- Clear Lake
Amelia Tangeman
University of Nebraska at Omaha
Shannon Ryan
5th Grade Teacher, Albuquerque Public Schools; Milken Educator NM'14
Takuo Takarada
physics teacher, Ikuno high school
Victoria Danna
NASA - GSFC WFF Directorate Education
Amanda Quick
STEM Teacher, Northside ISD
James Loftin
Flight Director, Challenger Learning Center of Maine
Patrick Petty
Education Coordinator, NASA - Johnson Space Center
Kirsten Hibbard
Executive Director, Challenger Learning Center of Maine
Yassine Zarrouq
St Albans Girls' School
Erik Holland
Curator of Education, State Historical Society of North Dakota
Steve Jones
Physics, Science Research Teacher, FCS Innovation Academy
Macias Juncos
High School Teacher, Aerospace Academy of Mexico
Norman Jensen
Teacher on Special Assignment/Flight Director, Las Cruces Public School/Challenger Learning Center
Debbie Reynolds
Director of TechWorks, SEEC Crew, Teacher Liaison, SSA, AEF@Navy, Commonwealth Charter Academy
Patrick Switzer
Flight Director, Challenger Learning Center Las Cruces Public Schools
Bhavnaben Trivedi
ACADEMIC ADMINISTRATOR, GREEN VALLEY SCHOOL
Milton Lima
Science Teacher, Vance County Schools
Mark Brown
Educational Public Outreach Specialist, NASA/JPL Solar System Ambassador
Sarah Raymond
Flight Director, The Challenger Learning Center of Maine
Cesar Vergara
Aerospace Academy of Mexico
Anne Weiss
Education Specialist, NASA Langley Office of STEM Engagement
Colleen Leeson
Westbury Christian School
Jo Dodds
Teacher, Idaho Digital Learning Alliance
YANET PULIDO MÉNDEZ
Aerospace Academy of Mexico
Latarsha King
Science Specialist, Aldine ISD
Sandy Athey
Special Education Case Manager and STEM club leader, Indian Trail High School and Academy- Kenosha Unified School District
Monika Mishra
Trained Graduate Teacher, Vikhe Patil Memorial School, Pune
Joe Hayes
NCSEA
MARIANA ZEPEDA
English Teacher, Aerospace Academy of Mexico
Jess Harris
Director of Steam & Space Education at Limestone University
Delinda Mock
Curriculum Specialist, Cypress Fairbanks ISD
Sanjay Pandey
Director, Commercial and Strategic Development, Occidental Petroleum Corporation
Meredith Swartzendruber
Science Teacher, Scarborough Public Schools
Shannon Baldioli
Educator Engagement Specialist, Smithsonian National Air and Space Museum
Justin Bartel
Immersive Experience Manager, Science Museum of Virginia
Lisa Swaney
Planetarium Director, Horwitz-DeRemer Planetarium
Elise Campbell
Teacher, Itasca Area Schools Collaborative, MN
Kyrian MacMichael
Teacher, Washington Connections Academy
Brady Loomer
Science Teacher, St. Mark's School
Wendy Dalton
Hillsboro Charter Academy
Filiberta Virginia Perez Castillo
Teacher - UATx - , Aerospace Academy of Mexico
Sharon Boese
McKinney Christian Academy
Orlando Garcia
Professor, Aerospace Academy of Mexico
Shanna Mellott
English Teacher, Cache High School
Kate Watson
Curriculum Integration Coordinator, Anoka Hennepin ISD 11
Marci Ward
Teacher, Immaculate Conception School
Tiffany Miller
Dean of Instruction | 1st Grade Teacher | 2016 Middle East Region Aerospace Education Teacher of the Year, Hillsboro Charter Academy
James Putman
Science Teacher (secondary), The Motivation to Learn
Jordan Kemp
Plainview School
Satoko Nishi
JAXA Space Education Center
Deborah Elliott
Teacher, SEEC CREW
Natali Barreto Baca
Teacher, Albuquerque Public School
GINA KWID
Elementary Engineering Teacher, Galileo STEM Academy
Chelsey Mawson
K-5 Special Education Teacher, Wichita Falls ISD
Tara Rollins
Information Literacy Specialist (Librarian), Kujawa Elementary Aldine ISD
Donovan Flores
College profesor, Aerospace Academy of Mexico
Ashlie Smith
Physical Science Educator, Cranbrook Schools
Beth Favor
Advanced Academic Programs and Services Resource Teacher, DoDEA
Javier Montiel
International educator/ consultant/ SEEC CREW, SEEC CREW
Meriam Lepasana
Senior Education Program Specialist, Department of Education (DepEd - Philippines)
Mallika Raman
Upper Science Educator, The John Thomas Dye School
Adam Peterson
Education Specialist, NASA - OSTEM at JSC
Argy Leyton
Science Teacher, Montclair High School
Michael Jorgensen
Park City SD
Mary Murray
Amegy Bank
J. Dickerson
STEM Teacher NISD, Colby Glass Elementary
Virginia Yarborough
Science Teacher, Edwards Academy
Stephanie McMahon
Accessibility & Inclusion Specialist, Space Center Houston
Kathleen Guitar
Lead Flight Director Challenger Learning Center, Las Cruces Public Schools
Miranda Meadows
2nd Grade Teacher, Hillsboro Charter Academy
Lynn Dotson
Education Specialist Next Gen STEM, Kennedy Office of STEM Engagement- Paragon TEC
Beverly Berekian
Teacher, Ball Junior High School
Janice Crew
Western Aerospace Scholars
David Malcolm
Teacher, South Medford High School
Mary Vandergraff
Senior Education Program Instructor, Space Center Houston Education Dept
Johanna Perez
San Jacinto Elementary
Kate McCann
Math Educator, U-32 Middle & High School/Washington Central Unified Union School District
Arturo Lara Fernandez
Teacher, Aerospace Academy of Mexico
Manabu Fujita
Teacher, Okayama prefectural Tamano high schoool
Beth Bivens
5th Grade Teacher, Galileo STEM Academy
Debra Derham
JSC Office of STEM Engagement
Debbie Montenegro
Deputy Director, University of North Texas Health Science Center and the Network of the National Library of Medicine South Central Region
Catherine Walker
Education Program Coordinator, Space Center Houston
Margaret Baguio
Program Manager, NASA Texas Space Grant Consortium
Liam Kennedy
Founder / Inventor, ISS-Above
Maria Teresa Atanacio
Science Teacher III, Valenzuela City School of Mathematics and Science (Philippines)
Patricia Owens
Secondary Science Teacher, Two Roads
Mehmet Yetis
Science Teacher, Harmony Public Schools
Laurie Scheibner
Elementary Science STEM Specialist, Tahoe Truckee Unified School District
Jeff Gonyea
Programs Manager, Space Foundation
Stephanie Hanover
Teacher/STEM Mentor, Allen Academy
Katie Fehlker
Assistant Principal, Red Rock Elementary
Lori Waters
Director of Communications and Co-PI, Magnitude.io
Janeth Rojas
Profesional especializado de talento humano, Ecopetrol
Veronica Hagemann
Science Teacher, Wyoming Girls School
James Falletti
Middle School Science & STEM Integrator, Corpus Christi School
Betzabel De La Rosa
Bilingual Teacher, Stehlik Elementary School
Stephen McMahon
Space Center Houston Education
Lorie Hammerstrom
informal educator, Quincy Public Schools
Pam Simmons-Brooks
Program Manager, Spark! PK-12 Engineering Education Outreach, Texas A&M Engineering
John Davis
NSPACE
Cynthia Watts-Skinner
Science Educator, Blessed Trinity CHS
Kaci Heins
Education Director, Space Center Houston
Tiffany Spurlock
Alief ISD
Deena Tetzlaff
CISD
Olivia Langley
4th grade teacher , Roswell Independent School District
Megan Tucker
National Air Force Association/Rolls Royce Aerospace/STEM Teacher of the Year 2021 | Dean of Curriculum | STEAM Specialist | Gifted Specialist I Instructional Facilitator | NASA SOFIA AAA | National Civil Air Patrol Teacher of the Year 2011, Hillsboro Charter Academy
Kenneth Brandt
Director, Robeson Planetarium and Science Center
Suzanne Foxworth
Science Communication and Engagement, JACOBS @NASA Johnson Space Center
Necole Hanks
science teacher, Powell Middle School
VERONICA WYLIE
NASA - Johnson Space Center
Denise Dunn
Special Education Teacher, NASA Oklahoma Space Grant Consortium
Stacie Kling
Hillsboro Charter Academy
Heidi Ragsdale
STEM Educator Consultant & National Geographic Grantee, National Geographic Society
Carlye Read
Teacher , Klein ISD
Pam Petersen
Teacher, York Middle School
Linda Sherman
NASA - GSFC WFF Directorate Education
Edgar Ayala
Augusta A. Mayo Elementary School
Vinay Kharat
Teacher, Secular Education Trust
Anjana Pandey
Teacher, CFISD
Deanna Smith
Education Instructor, Space Center Houston Education
Mariela Bonilla Rodriguez
English Teacher, Ministry of Public Education of Costa Rica
Astra Zeno
Educator, Young Women's College Preparatory Academy
Laurie Sullivan
K - 5 STEAM , Arlington Public Schools
Ivan Rodriguez-Zerrate
Board Member
Jillian Gerhardt
Earth/Space Science teacher, Lake Highland Preparatory School
Nancy Parra-Quinlan
STEM/CTE teacher, Kino JHS
Marissa Saad
Deputy Director, North Dakota Space Grant Consortium
Janet Rosario
Programs Director, Gateway to Science
Maria Culley
Lone Star College Instructor, ALL Program, Space Center Houston Virtual Volunteer
Marcos Nunez George
Aerospace Education LATAM, Aerospace Academy of México, SEEC CREW Space Center Houston
Terri Mynatt
Teacher, Yukon Flats School District
Hanna Crawley
Teacher
Mike Vargas
Pinnacle High School
Stephen Lys
AE Peacock High School
Melinda Viteri
Aerospace Educator , Royal Aeronotical Society / Aviation Youth Mentoring Program
Melissa Wragge
University of Nebraska at Omaha
Maura Monter Rios
IT Education manager, Aerospace Academy of Mexico
Herb Baker
NASA - Johnson Space Center
Rachael Hale
Space Center Houston
Chris Winkler
Teacher, Strack Intermediate
Lilla Todd
Forest Lake Elementary
Susan Talamantez
South San Antonio High School
Kasey Felcman
teacher (7th), Angleton Jr. High School
Meridyth Moore
Space Center Houston
Shefali Mehta
Teacher, Princeton Public Schools
Denise Wright
STEM Educator, Ocean Bay Middle
Courtney Black
Education Project Manager, ISS US National Lab
Tegan Byerly
Regional Support Specialist, teacher, Idaho Digital Learning Alliance
Derek Doll
Elizabeth Middle School
Maria Adelina Machado
Educacional coordinator to Space, Ciência Viva
Erika Box
Deepwater Elementary
Chaka Jaliwa
Education Specialist, Space Center Houston
Jennifer Duke
CFISD
Carl Dunn
Education Coordinator, Space Center Houston
Jennifer Becerra
Academic Program Coordinator/Lead Flight Director , NASA Johnson Space Center Intenship office
Rosanna Patterson
NASA - Johnson Space Center
Yo Akira
math teacher, Seikei junior high school
Jamee Nelson
Assistant Flight Director, Challenger Learning Center of Las Cruces
Karen Holt
Space Family Education, Inc.
Eman Beck
Science Faculty, NASA OKSG STELLAR Mentor, Terra Verde Discovery School (Norman, OK)
Joyce Winterton
NASA - GSFC WFF Directorate Education
Andy Hoàng
EdTech
Emrene Sadek
Senior Education Lead, Space Center Houston
Cheri Weinhagen
Engineering Teacher, Pleasanton Unified School District
Michael Sweet
Teacher, PSJA ISD
Christopher Mick
Executive Director, Space St. Croix, STEAM educational 501c3
Candace Langenbuch
Aldine ISD
Elizabeth Henrikson
6th STEM/Science Teacher, Fruita Middle School
Romona Stueckrad
Owner/Instructor, Limitless Expeditions, LLC.
Crystal Del Rosso
NASA - Oklahoma State University
Jodie Guillen
Education Program Manager, Space Foundation
Kelly Rexine
IT Specialist
Ruth Butler
Space Foundation
Steve Sherman
Chief imagination officer, Living Maths
Stefanie Krimsky
Hillsboro Charter Academy
Jordyn H
Scott Young
Science communicator, Ordinary Human Earthling
Celina Terrones
Academic Program Specialist, Scobee Education Center
Kristine Holloway
Ontario Certified Teacher, Peel District School Board
Valerie Rudderforth
Middle School Project Lead the Way Teacher, Saint Paul Public Schools
Kathy Whatley
Principal / Special Education Teacher, Upward Hope Academy
Lisa Love
Kindergarten teacher, H.L. Suverkrup elementary school
Clint Thomsen
CTE Teacher, Tooele Community Learning Center
Deyanira Salazar
Math Specialist/ Math Rocks Owner, Math Rocks!
Adair Teller
Program Specialist Special Education. Solar System Ambassador, Manhatttan Beach Unified School District
Rita Miller
Director, DoD
Davina Faries
Teacher, Alvin ISD
David Laughlin
SystemsGo! Coordinator/Science Instructor, Canon City High School
Juan Silva
Stacey Welch
NASA JSC OSTEM
Stacey Bechdolt
Founder/President, Aerospace Education Resource Organization (AERO)
Jess Rowell
Middle School Science Teacher, Shady Grove Middle School, Maryland
Stephanie Jackson
7th & 8th grade Science Teacher, Flagstaff Junior Academy
Sandy Yim
Alana Davis
K-12 Science Professional Learning Specialist, Cobb County School District
Marcia Ferreira
STEM teacher, NCSEA
Aida silva
Angela Krause-Kuchta
Director of Education, Orion’s Quest
Dr. Heather Domjan
Clinical Associate Professor; Director - Science & Engineering Fair of Houston; Interim Director UH STEM Center, University of Houston
Cherie D. Powell
E3 Children's Museum and Science Center
Jessica Cordero
Manager, Texas High School Aerospace Scholars, NASA Johnson Space Center
Peleg White
Space Center Houston Education Dept
Melissa Pore
Science & Engineering Faculty, Bishop O'Connell High School
Martinique Pautzke
K-12 Education Program Coordinator, McDonald Observatory
Jakarda Varnado
NASA Johnson Space Center
Patricia Benner
SCPS
Elizabeth Dethloff
STEAM Instructional Specialist, Katy ISD
Attendees

These settings relate to the people listings. Choose the functionality that you want to enable.

An intro text that will appear at the top of the audience listing page.
Enable attendees search