Attendees*

*Only publicly viewable people appear on this list. You can adjust this from the My Settings section of your profile.

A

Amanda Almany
5th grade teacher, Rolla Public Schools
Neme Alperstein
Library of Congress Teaching With Primary Sources Teachers Network Mentor, Retired NYC Teacher/ Teaching With Primary Sources Teachers Network
Clay Anderson
Former Astronaut , Former NASA Astronaut
Kellie Arenz
Teacher, Mukwonago Area School District- Park View Middle School

B

Margaret Baguio
Program Manager, NASA Texas Space Grant Consortium
Anujah Balachanthiran
Astronomy Honors Instructor, Naples High School
Jennifer Becerra
Academic Program Coordinator/Lead Flight Director , NASA Johnson Space Center Intenship office
Caroline Beghein
Associate Professor, UCLA
Ronald Ben
Wesley Elementary
Jeremy Benson
STEM Camp Director, NIU STEM Outreach
Beverly Berekian
Teacher, Ball Junior High School
Doris Biegler
Technology Trainer, Lawton Public Schools
Betty Bigney
STEAM teacher K-9, Sneads Ferry Home School
Wendy Binder
Program Director, STEM Professional Learning, NSTA
Beth Bivens
5th Grade Teacher, Galileo STEM Academy
John Bjoraker
Farnsworth PreK-4
Courtney Black
Education Project Manager, ISS US National Lab
Scott Black
NASA Education Coordinator, NASA
Valerie Blackburn
Blackburn STEM Ed. Consulting
Amy Blackwell
6th Grade Science Teacher , Hughes Springs Junior High
Amanda Blough
4th Grade Teacher, Corpus Christ Catholic School
Paul Boehm
Orion Crew & Service Module Office, NASA Johnson Space Center
Sharon Boese
McKinney Christian Academy
Kylee Boettcher
MS/HS Instructional Coach, Panorama School
Ashtyn Boggs
Space Center Houston
Peggy Bohlin
STEM Instructor
Diane Bowen
Maine Space Grant Consortium
Sharon Bowers
Senior STEM Education Specialist, National Institute of Aerospace
Tom Brestel
Physics/Chemistry Teacher, Holdrege High School, NASA Nebraska Space Grant
Justin Brodie
Caney Creek High
Becky Busby
Elementary Gifted Specialist, Frank Long Elementary
Diane Buxkemper
6th/8th Grade Science Teacher, GW Carver Middle School, Waco ISD

C

Jenni Campbell
teacher, Salyards MS
Bob Carpenter
One Giant Leap Australia
Jackie Carpenter
Director, One Giant Leap Australia
Stephanie Carroll
Grand Prairie ISD
Nicholas Castle
Meteoriticist and Geochemist working with Mars Science Laboratory, Lunar and Planetary Institute
Kevin Chadwick
Cypress Fairbanks ISD
Christi Chapman
3rd grade teacher, STEM Leadership Team, Camacho Elementary
Terrie Chase
5th Grade Science Teacher, New London Local Schools
Jennifer Cheesman
Teacher, Peoria Unified School District
Leroy Chiao
OneOrbit
Joelle Clark
Director, Center for Science Teaching and Learning
Amber Cobb
Science Specialist, Guy Fenter Education Service Cooperative
Sarah Coddington
Teacher, Fort Worth ISD
Jo-Ann Connolly Boutin
Technology Teacher, Lester B Pearson School Board
Katie Conrad - Belloli
Innovation Specialist, Westfield Intermediate School
Megan Costello
Earth & Space Science Teacher, Cypress Fairbanks ISD
Beth Cubbage
Educator; STEAM Club Sponsor; Team Lead, Pinellas Academy of Math and Science
Kai Cui
PhD candidate, University of Florida
Maria Culley
Lone Star College Instructor, ALL Program, Space Center Houston Virtual Volunteer

D

Debbie Dahl
Civil Air Patrol NHQ
Alana Davis
K-12 Science Professional Learning Specialist, Cobb County School District
John Dedeaux Davis
NASA/Oklahoma State University
Bill Decker
Teacher, C.O. Wilson Middle School
Frances Dellutri
Director of Education, National Space Society
Robert Dennison
Genes in Space
Debra Derham
JSC Office of STEM Engagement
Amber DeWinter
District STEM Coordinator, Cache High School
Brenda Drake
6-8 science and health instructor, AGWSR Middle School
Thomas Drummond
Chief Operating Officer, Orion's Quest
Jennifer Duffer
Engineering & Robotics Teacher, Montgomery ISD
Lisa Dulin
5th Grade Science Teacher, Crestview Local Schools
Laura Dunn
Elementary Science Teacher, School District Hillsborough County

E

Alison Easlick
5th grade Science Teacher, Killeen ISD Texas
Deborah Edwards
Astronomy/Physics Teacher, Cypress Fairbanks ISD
Heather Edwards-Bohn
Special Education Teacher, Forest Lake Elementary/Richland 2
Sharon Eggleston
Aerospace Educator, Maine Space Grant Consortium
David Elliott
Lexington Jr High
Barbara Erdberg
Barber Middle School
Dinora Espinosa
Instructional Specialist , HISD
Brian Ewenson
Executive Director, Spaceport Sheboygan
Karen Ewton
Teacher , Salado Junior High School

F

James Falletti
Middle School Science & STEM Integrator, Corpus Christi School
julie farmer
4th Grade Teacher, Mooreland Heights Elementary
George Fatolitis
Middle School Science Teacher, Clearwater Fundamental Middle School
Jennifer Faulkner
Mansfield Lake Ridge HS
Amy Fetterhoff
Corpus Christi Catholic School
Keely Finkelstein
Assistant Professor of Instruction, The University of Texas at Austin
Tom Fishburn
Astronomy/Physics Teacher, Cy Fair ISD
Carlos Fontanot
Johnson Space Center
Suzanne Foxworth
Science Communication and Engagement, JACOBS @NASA Johnson Space Center
Linda Frantz
K-5 STEM Educator, Putnam City Schools
Robert Frantz
Registered Patent Agent & IP Conflict Mediator, Franklin Gray Patents
sarah freundlich
5th Grade Science and Teacher, Lexington Local School District
Becky Fritchie
STEAM LAB Teacher, Bluff Ridge Primary
Rachel Fuechsl
Programs Manager, UT McDonald Observatory

G

Renee Gamba
Museum Director/Education Outreach, Museum of Natural History and Planetarium/Middletown Public Schools
Leslie Garrison
NASA MMS Sr Outreach Coordinator, NASA Goddard Space Flight Center
Jill Gilford
Science Teacher, Twin Lakes School Corporation
Marian Gilmore
Science Teacher, Steam Powered Learning
Emily Gleason
Director of Educational Initiatives and Engagement, Genes in Space
GEORGIA ANA GOCHICOA HUMPHRIES
PRINCIPAL, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
Yvonne Gomez
PSJA ISD
Blanca Gonzales
Computer Science Teacher, Aldine Independent School District
Cristina C. Gonzales
Bilingual Kinder Teacher, El Campo ISD
Alejandra Gonzalez
Bilingual Reading Specialist, Lula Belle Goodman Elementary
Barb Gosney
STEM Specialist , Paradise ValleyUSD
Stefanie Gozdziewski
Ethical Culture Fieldston School
Paige Graff
Science Engagement and Communication Specialist, JACOBS@NASA Johnson Space Center
Christine Graham
6th Grade Science Teacher, Cockrill Middle School
Bonnitta Grove
Upper Elementary Teacher, Montessori Academy of Owasso
Angela Groves
Educator, McLean Middle School Fort Worth ISD
Jodie Guillen
Education Program Manager, Space Foundation
Jolene Gunn
Galileo STEM Academy
Edwin Guzman
Director of Academy of Engineering , Freedom Middle School Orlando.Fl.

H

Tiffany Haley
Engineering and Astronomy Teacher, Air Academy High School
Lakeisha Hamilton
Chief Executive Officer, Abundance Educational Consulting, LLC
Lorie Hammerstrom
informal educator, Quincy Public Schools
Scott Hartt
Longview High School
Maryann Hebda
USD 231
Janie Henderson
Instructional Technologist, Alvarado ISD
Denise Henggeler
4th grade, Northeast Nodaway R-V
Elizabeth Henrikson
6th STEM/Science Teacher, Fruita Middle School
Lindsey Hewitt
Science Teacher, Paris High School
Justin Hickey
Physics/Astronomy Teacher, Episcopal High School
Joyce Hill
Outreach , Texas Space Grant Consortium
Chris Hines
Regional Director, National Geographic Society
Miho Hiromoto
Hibarinohoiku Ishigakinoie
Christine Hirst Bernhardt
Albert Einstein Fellow, Albert Einstein Educator Fellowship
Greg Holt
NASA
Ben Honey
Mission Control, Johnson Space Center
Leah Honey
Johnson Space Center
Leesa Hubbard
STEM Teacher, Wilson County Schools
Kristen Hudson
Teacher, Morgan/Kincaid Preparatory School
Heather Hughes
Instructional Coach, Knox County Schools
Jo ann Hux
Precision BioSciences, Inc.

I

Sara Iatauro
Educational Consultant - Robotics and STEAM, English Montreal School Board
Karmen Ingraffia
Kindergarten Teacher, Killeen ISD Texas

J

Carlin Jacobs
Forest Lake Elementary/Richland 2
Meghan Jacquot
IT Support and STEM Educator, Yeshiva of Greater Washington
Chaka Jaliwa
Education Specialist, Space Center Houston
Beth Janssen
- None -
Steve Jones
Physics, Science Research Teacher, FCS Innovation Academy
Michael Jorgensen
Park City SD

K

Janice Katz
3rd Grade Science & Math Teacher, Davenport School of the Arts/ Steam Powered Learning
Jason Katz
STEAM Powered Learning, LLC
Diane Keeton
5th Sci, SS, Writing , NASA OSGC
Shonda Kelsey
Educator K-4 STEAM Lab, CENTRAL ISD/Elementary
Liam Kennedy
Founder / Inventor, ISS-Above
Shaun Keyser
ICT Integrator, Prep School, Bridge House School, South Africa
Anna King
Science Teacher
Shannon King
Teacher, Longview High School
Karen Kingrea
STEM director, NCSEA
Charles Kirk
C.O. Wilson Middle School
Pamela Knab
Outreach Coordinator/Educator, Texas Space Grant Consortium/Lake Travis STEM Academy
Akiko Kojima
SEEC Crew / Elementary School Teacher, Takashi Elementary School
Pam Kraus
Science Teacher, St. John's Military School
Angela Krause-Kuchta
Director of Education, Orion’s Quest
Mitch Krell
Stennis Space Center
John Kubala
Astronomy Teacher, Mesquite High School
Laurie Kuchirka
Grade 6 Teacher, Trafalgar Castle School
GINA KWID
Elementary Engineering Teacher, Galileo STEM Academy

L

Kathy Lamont
Prince William County Public Schools
Hannah Land
Science Teacher -Dehydration and Rehydration, Denison ISD
Allison Larson
Waco ISD
Peter Lawrie
Orion’s Quest
Rebecca Leahy
Science Teacher, The Kinkaid School
Pam Leestma
Foundation Board Member, Columbia Memorial Space Center, Retired CA teacher
Argy Leyton
Science Teacher, Montclair High School
Brady Loomer
Science Teacher, St. Mark's School
Loren Lykins
Science Dept. Chairman, Carlisle High School

M

Susan Mallett
Civil Air Patrol NHQ Education Outreach, Civil Air Patrol National HQ
Prajkta Mane
Lunar Planetary Institute
Kristen Marlatt
STEM Teacher, Buehler Challenger and Science Center
Jael Martin
Space Center Houston
Diego Martinez
Science Mastery Specialist, Delphian Schools
Victoria Martinez
Lamar Elementary School
Dana Mason
Henry E. Harris Community School
NANCY GUADALUPE MATA NERI
TEACHER, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
Chelsey Mawson
K-5 Special Education Teacher, Wichita Falls ISD
Jenny Mccall
8th Science, Fayette County Public Schools
Ronda McCarthy
Middle School Science/STEM Teacher, St. Theresa Catholic School
Lorie McFee
Mathematics Teachers, North Buncombe High School
Leidy Amairani Medellin Escobar
ESL Teacher, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
Aspen Meineke
Communities In Schools of San Antonio
Melissa Menta
Peanuts Worldwide LLC
Sue Mercer
Program Manager, Civil Air Patrol
Andra Meredith
Mobile County Public School System
Claire Meschkat
STEM Director, Vivify STEM
Joanne Michael
Science Specialist, Wiseburn Unified School District
Celena Miller
Senior Outreach/Education Coordinator, SEEC Crew - NASA Texas Space Grant
Chris Miller
Planetarium Coordinator, Pogue Planetarium, Grand Prairie ISD
Julie Miller
Olathe Public Schools
Lauren Milord
Director of Programs, DreamUp
Delinda Mock
Curriculum Specialist, Cypress Fairbanks ISD
Michelle Mohrweis
Educator, Space Foundation
Debbie Montenegro
Deputy Director, University of North Texas Health Science Center and the Network of the National Library of Medicine South Central Region
Javier Montiel
International educator/ consultant/ SEEC CREW, SEEC CREW
Elisabeth (Betty Jo) Moore
Science Educator, SEEC Crew, Smithsonian Teacher Innovator Institute, Wiley Magnet Middle School
Patricia Moore
Communication Strategist, NASA's Artemis Communication Team
Rebecca Moreland
6th grade Science, Highland Middle School
Ajmal Murad
Principal, Safari Kids Learning Center
Terri Mynatt
Teacher, Yukon Flats School District

N

Emily Neuheimer
Perimeter Institute (Outreach Teacher Network)
Laurie Newman
Education Event Coordinator, Space Center Houston
Cammie Newmyer
STEM Educator, 2018-2019 Albert Einstein Distinguished Educator Fellow
Kate Newmyer
CCISD
Ellisha T. Newton, M. Ed.
Teacher, Spring Independent School District
Charla Nicholas
Science Teacher, Carlisle High School
Maria Nickel
STEM YTEACHER MIDDLE YEARS, ISD #21
Molly Nipper
STEM Teacher, SEEC Crew, Space Foundation Teacher Liaison, Spring Branch ISD- Bendwood School
Caitlin Nolby
University of North Dakota - NASA ND Space Grant Consortium
Marcos Nunez George
Aerospace Education LATAM, Aerospace Academy of México, SEEC CREW Space Center Houston

O

Tara Oakes
Informal Science Educator, Houston Museum of Natural Science
John Olansen
Johnson Space Center
Arenda Oliveira
Aviation & Airspace Professional , Informal Educator
Polly Osei
SpringBranch ISD

P

Carol Pagel
GT teacher, Royal Elementary
Anjana Pandey
Teacher, CFISD
Lauren Parker
Teacher, SEEC Crew, Fort Worth Academy
Nancy Parra-Quinlan
STEM/CTE teacher, Kino JHS
Heather Paul
Health and Medical Technical Authority for the Orion Crew and Service Module, NASA JSC SF2
Laura Peck
Planetarium Manager, Corpus Christi ISD
Norma Pena
Teacher, PSJA ISD
Michael Penn
Teacher of the Gifted/STEM Coordinator, Shaler Area School District, Glenshaw, PA. Dream Flight Adventures General Manager, 2018 Antarctic PolarTREC teacher
David Peters
Astronomy Teacher, Brazosport ISD
Pam Petersen
Teacher, York Middle School
Adam Peterson
Education Specialist, NASA - OSTEM at JSC
Patrick Petty
Education Coordinator, NASA - Johnson Space Center
Dianea Phillips
Owner, Science Yourself! NO G's About It!
greg pitonza
Middle School Technology and STEM Teacher, Canajoharie Middle School
Robyn Ploeger
Educator, Panorama Schools, Panora, Iowa
Melissa Pore
Science & Engineering Faculty, Bishop O'Connell High School
Shelley Potts
Teacher - M.S. Science & Stem, StellarXplorers Coach, CAP Aerospace Ed. Officer , South Belton Middle School, BISD
Mark Powell
Informal Educator, Evansville Day School
Soi Chong Powell
K-4 Science Teacher/Consultant, Integrated STEM Learning, LLC
Richard Pretzlaff
Physics / Chemistry Teacher, Ardrossan High School, Alberta, Canada
Adrienne Provenzano
NASA Solar System Ambassadors JPL-CalTech

Q

Sarah Quasny
Flight Operations, NASA
Marco Alonso Quiriz Franquiz
No apply , Personal

R

Heidi Ragsdale
STEM Educator and National Geographic Geo-Inquiry Ambassador, West Middle School
susana ramirez
Elementary Science Coordinator, PSJA ISD
Carlye Read
Teacher , Klein ISD
Leanne Rehme
Space Education Specialist, Space Foundation
Patricia Reiff
Professor, Physics & Astronomy, Rice University
Debbie Reynolds
Director of TechWorks, SEEC Crew, Teacher Liaison, SSA, AEF@Navy, Commonwealth Charter Academy
Lisa Richardson
Math Teacher, Clear Brook High School in Clear Creek ISD
Sharon Rigsby
Planetarium Teacher, Beaumont ISD
Ronald Rinehart
Assistant Professor of Education, University of Northern Iowa
Dorinda Risenhoover
Education Coordinator, NASA OKSG
Emma Ritter
Special Education Educator, NASA OSGC
Ranjana Robertson
Science Teacher, Deady Middle School, Houston ISD
Katrina Roddenberry
Clinical Education Coordinator, SEEC CREW
Valeria Rodriguez
Middle School Science Teacher, St. Stephan's Episcopal Day School
Richard Rogers
Crew Trainer, U.S. Space and Rocket Center
Jeannine Roseberry
Kindergarten Teacher, Sheboygan Area School District
Lori Rubino-Hare
Professional Development Coordinator, Northern Arizona University Center for Science Teaching and Learning
Cassandra Runyon
Director and Associate Professor, College of Charleston

S

Julia Sable
Education Project Manager, ISS National Laboratory
Jessica Sain
NASA Education Coordinator, NASA - Johnson Space Center
Andre Samuel
Founder, Pres. & CEO, The Citizen Science Lab
Emily Schaefer
Coordinator, North Dakota Space Grant Consortium
Ron Schmit
Observatory Coordinator, AH Schools ISD 11
Lori Schoenwiesner
6-8 Gifted Resource Teacher, Hanover County Public
Carmen Sembroski
Teacher, International Leadership of Texas
Jessica Settle
Teacher, Belton New Tech High School @ Waskow
Kristen Shollar
Fort Worth ISD
bryan silver
Kalani High School
Ashlie Smith
Physical Science Educator, Cranbrook Schools
Karla Smith
Science Lead, Dallas Independent School District
Rosemary Smith
STEM Engagement Specialist, NASA
Heather Spaugh
Rice University
M. Lynn Spears
Aerospace & Engineering Teacher, Farnsworth Aerospace Upper Campus 5-8
Lisa Spence
Flight Analogs Project Manager HERA, Johnson Space Center
Megan Spies
McKinney ISD
Rachel Stagner
STEM Coordinator/Educator, 2018-19 AEF Fellow at NASA ARMD, Templeton Academy / NASA ARMD
MaryAnn Stallings
Teacher, Paris High School
Olivia Stalnaker
Chemistry Teacher, North Greene High School
Bryce Standridge
Longview High School
Lisa Stewart
Teacher, SEEC CREW
JUSTIN ST LAWRENCE
Earth and Space Science Teacher, Cypress Fairbanks ISD
Jessica Strauss
High School Mathematics, SEEC CREW
Romona Stueckrad
Owner/Instructor, Limitless Expeditions, LLC.
Steven Sturgis
Clay Middle School
Jami Sunkel
OneOrbit
Meredith Swartzendruber
Science Teacher, Scarborough Public Schools

T

Sarah Tao
Teacher, Crosby Independent School District
John Tarver
STEM, Killeen ISD Texas
Kellie Taylor
1st and 2nd Grade Teacher, Hawthorne Elementary School - Boise School District
Lauren Taylor
The Kinkaid School
Stanley Taylor
Science Workshop Presenter, Young Canadian Space Club
Laura Teatsworth
STEM Teacher, Barber Middle School
Adair Teller
Program Specialist Special Education. Solar System Ambassador, Manhatttan Beach Unified School District
David Temple
Teacher, Longview High School
Celina Terrones
Academic Program Specialist, Scobee Education Center
Kayla Thornhill
STEM Facilitator and NASA OKSG Mentor, Jenks Middle School
Samantha Thorstensen
Education Director, CASIS-Space Station Explorers
Amy Tinnell
Gifted and STEAM Enrichment Specialist, West Jackson Elementary School
Lilla Todd
Forest Lake Elementary
Laura Tomlin
6th Grade Science Teacher, Salado ISD
Norma Torres
Farnsworth PreK-4
Elizabeth Torres-Rodríguez
Professor, SEEC CREW/ Puerto Rico Space Grant Affiliate
Marlen Berenice Torres Cantero
Teacher, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
Martin Enrique Torres Lara
CEO at CEDEM & Business Professor at IPT, INSTITUTO PANAMERICANO DE TAMPICO
Nathan Tubbs
Middle School Science & STEAM Teacher, SEEC CREW
Jennifer Turner
Johnson Space Center

U

Kathy Uhr
Head of Lower School, Fort Worth Academy

V

Mike Vargas
Pinnacle High School
Curtis Varnell
Science Specialist, Guy Fenter (Western Arkansas) education service cooperative, WAESC
Mary Vaughn
Earth Space Science SEEC Crew, School District of Hillsborough County
Kathleen Venable
STEAM Collaboration teacher, 2nd-5th grades, West Jackson Elementary School
Krissy Venosdale
Innovation Coordinator, The Kinkaid School
Cesar Vergara
Aerospace Academy of Mexico
Elizabeth Voit
Paragon TEC
Michael Vu
The Kinkaid School

W

Catherine Walker
Education Program Coordinator, Space Center Houston
Matthew Wallace
NASA - Oklahoma State University
Caryn Watson
teacher, Hughes Springs Junior High
Kate Watson
Curriculum Integration Coordinator, Anoka Hennepin ISD 11
Cynthia Watts-Skinner
Science Educator, Blessed Trinity CHS
Joules Webb
research associate , LUNAR CAVE ANALOG TEST SITES PROGRAM
ShaRell Webb
Science Teacher, Houston ISD
Scott Weiler
Instructor of Aerospace Engineering, Rancho High School
Ronald Wells
LCATS lead instructor , UTSA- College of Engineering
Victoria Wells
Pre-Service Teacher, University of Northern Iowa
Timothy Werbrich
Advanced Academics Teacher, Leasure Elementary
Vivianne Wesley
NASA OSGC
Richard White
Teacher, Daniell Middle School
Tracy Wicker
science teacher, Cache Public School
Natasha Wilkerson
STEM Director, WEX Foundation
Michael Wilkinson
Math-Science Specialist, Fieldston Lower School`
Elisa Williamson
Science teacher/Department Chair, FWISD
Craig Wilson
USDA/ARS & Texas A&M College of Science
John Wilson
NASA Education Coordinator, NSPACE
Randy Wilson
Astronomy Teacher, North Mesquite HS
Lisa Wininger
NASA/PASA
Denise Wright
STEM Educator, Ocean Bay Middle

Y

lily yan
VGCC
Mehmet Yetis
Science Teacher, Harmony Public Schools
Kacera Yoes
Science Educator/NASA OSGC Ambassador, Yukon Middle School

Z

Lynne Zielinski
Vice President of Education, National Space Society
Jessika Zink
Rolla Public Schools
Larry Zurcher
Lake Oswego School District K-12 STEM TOSA
Attendees

These settings relate to the people listings. Choose the functionality that you want to enable.

An intro text that will appear at the top of the audience listing page.
Enable attendees search